خودروهای ایرانی به کدام کشورها صادر می شود؟

[ad_1]

به گفته ی عده ای شرط واردات در ازای صادرات، شاید در اجرا به شکل صوری انجام شود. متقاضیان خودروهای ایرانی کدام کشورها هستند؟
به شرح صفحه اقتصاد، اگرچه وزیر صمت وعده نهایی شدن و اجرای آیین‌نامه واردات ماشین را داد و حتی معاونش گفت که اولین گروه خودروهای خارجی، آذر ماه درون سرزمین می‌شود، اما اجرای این طرح همچنان در سایه‌ای از ابهامات قرار دارد.
آئین‌نامه چه می‌گوید؟ براساس آخرین اخباری که در رابطه با واردات منتشر شده، واردات ماشین دو شرط اصلی دارد، اول اینکه خودروی وارداتی باید خدمات سپس از فروش داشته باشد دوم اینکه واردات ماشین باید با انتقال علمی شکل بگیرد.سقف خودروهای وارداتی ۲۰ هزار دلار است و گفته می‌شود این خودروها قرار است برای سه دهک کم حقوق جامعه درون شود. وزیر صمت گفته اینکه ماشین از چه کشوری درون شود بر وظیفه تاجر است و خودش تعیین می‌کند از کجا ماشین درون کند.

صادرات خودروسازان به شکل صوری

اما موضوعی که هنوز مشخص نیست که چگونه اجرا می‌شود، گفت و گو واردات در ازای صادرات و انتقال تکنولوژی است. برخی می‌گویند ممکن است با اجرای این طرح، خودروسازان به شکل صوری صادرات انجام دهند و ماشین درون سرزمین کنند. آیا این ادعا سلامت دارد؟

سعید مدنی، مدیرعامل گذشته سایپا در گفتگو با معامله‌نیوز گفت: بعید است که خودروسازان بتوانند در ازای صادرات، ماشین درون کنند. زیرا نه میزان تولید ماشین در سرزمین بالاست و نه حجم تولید قطعه‌ ها. اما اینجور هم نیست که بتوانند صادرات را به شکل صوری انجام دهند. زیرا نظارت بر راه اجرای این طرح بالا خواهد بود و خودروسازان نمی‌توانند این کار را انجام دهند.

اما ایران می‌تواند ماشین صادر کند؟

او افزود: اما خودروهای ایرانی نیز کهنه شده اند و در بازارهای کشورهای دیگر نیز متقاضی ندارد. در سال‌های قبل ایران به کشورهای مختلف ماشین صادر می‌کرد. اما با توجه به تحریم‌ها، آمدن خودروهای چینی به بازار و همچنین کهنه شدن خودروهای ایرانی، صادرات ایران نیز متوقف شد.

مدنی در ادامه توضیح داد: عدم توان رقابت ایران در بازارهای خارجی به جایی رسید که صادرات ایران در سال قبل به کمتر از ۱۰ هزار ماشین رسید. به همین سبب بعید است که خودروسازان و قطعه‌سازان سرزمین به حدی صادرات داشته باشند که بتوانند ماشین درون سرزمین کنند.

مدیرعامل گذشته سایپا گفت: شاید خودروسازان در ازای تولید ۸۰ تا ۹۰ هزار ماشین، بتوانند ۵۰ هزار ماشین درون کنند که با توجه به شرایط کنونی صنعت خودروسازی سرزمین، بعید است این کار انجام شود.

چه کشورهایی خودروهای ایران را می‌خرند؟

با توجه به شرایط فعلی خودروسازی، ایران به چه کشورهایی می‌تواند ماشین صادر کند؟

مدنی گفت: در حال آماده خودروهای ایرانی توان رقابت در بازارهای جهانی را ندارد. اگر شرط واردات در ازای صادرات اجرا شود، نزد‌بینی می‌شود که خودروسازان در قراردادهایی که با خودروسازان خارجی می‌بندند، امکان صادرات خودروهای ایرانی به برخی از مناطق وجود داشته باشد. اما هنوز اخباری در این رابطه منتشر نشده است.

صادرات به چه شکلی انجام می‌شود؟

او ادامه داد: اما ممکن است خودروسازان قسمت خصوصی که خودروهای به روزتری تولید می‌کنند، می‌توانند ماشین صادر کنند و در ازای اون واردات را به شکل CBU یا CKD انجام دهند.

اما اگر واردات به شکل CBU اجرا شود، تاریخ‌بر خواهد بود. آیا تا آخر امسال خودروهای خارجی به ایران می‌رسند؟

مدنی توضیح داد: فرایند واردات طولانی خواهد بود و به نظر نمی‌رسد تا یک الی دو سال آینده وارداتی انجام بگیرد. اما طولانی بودن یا نبودن اجرای واردات نیز به قراردادهایی بستگی دارد که خودروسازان سرزمین با خودروسازان خارجی می‌بندند. اما همچنان مشخص نیست که صادرات در این قراردادها ذکر شده است یا خیر.

منبع: معامله نیوز

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

[کل: 0 میانگین: 0]

[ad_2]