داروی فاموتیدین و آنچه باید درباره اون بفهمید

[ad_1]

داروی فاموتیدین یکی از دارو های رایج و پر مصرف در معالجه مشکلات عادی و شدید گوارشی می باشد که به منظور بهبود زخم های گوارشی که در دلیل‌ ترشح فراوان اسید معده به وجود آمده اند، مصرف می شود، این دارو در واقع یک نوع آنتی هیستامین بوده که از راه تاثیر بر روی سلول های ترشح کننده اسید در معده، می تواند از ترشح اسید پیشگیری کند، برای آشنایی زیادتر با اطلاعات دارویی فاموتیدین می توانید تا آخر این مقاله دنبال شوید.

نحوه مصرف داروی فاموتیدین

قبل از شروع معالجه با قرص های فاموتیدین، حتما بروشور اون که در درون بسته قرار دارد را مطالعه نمایید، زیرا اطلاعات این بروشور می تواند نکات زیادی در رابطه با مصرف این دارو در اختیار شما قرار دهد، ضمن اینکه از عوارض جانبی احتمالی دارو آگاهی پیدا خواهید کرد، البته شما می توانید در رابطه با سوالات زیادتر خود درباره مصرف دارو با پزشک مشاوره کنید.

موارد مصرف قرص فاموتیدین

مقدار مصرف و دوز این دارو در افراد مختلف متفاوت می باشد، بنابراین باید داروی فاموتیدین را دقیقا مطابق تجویز پزشک مصرف نمایید.

اگر مصرف یک دوز از دارو را یاد بردن کرده اید باید به محض یادآوری نوبت یاد بردن شده را مصرف کنید، البته در شکل نزدیک بودن تاریخ اون به به نوبت مصرف دوز بعدی، باید از مصرف اون اجتناب شود و مطابق برنامه قبلی به مصرف دارو ادامه دهید، هیچگاه دو قرص را همزمان با هم مصرف نکنید.

در صورتی که فاموتیدین برای معالجه رفلاکس معده (ترش کردن) یکبار در روز تجویز شده باشد، تاریخ مناسب مصرف اون در شب و قبل از خواب می باشد.

این قرصها تداخلی با غذا ندارند، از این رو می توانید قبل یا سپس از غذا اون را مصرف نمایید.

برای اطمینان از سلامتی کامل باید اون را مطابق دستور پزشک مصرف کرده و از قطع خودسرانه مصرف دارو خودداری کنید، حتی در صورتی که دردتان بهبود پیدا کرده باشد.

در بیشتر موارد مصرف این دارو تا تاریخ بهبود ناخوش بوده و نیاز به مصرف طولانی زمان نمی باشد، البته با توجه فراوان زیاد بیماری و نوع اون، طول معالجه این قرص ها متفاوت هستند.

اگر با مصرف داروی فاموتیدین، سلامتی نتیجه نشده و یا علائم بیماری شدیدتر شود، حتما پزشک را در جریان قرار دهید.

داروی فاموتیدین

موارد منع مصرف دارو

 • حتما تاریخ انقضای دارو را چک کنید و در شکل منقضی شدن تاریخ دارو های مصرفی خود از مصرف آنها اجتناب کنید.
 • هیچ وقت فاموتیدین یا سایر دارو های مصرفی خود را به افراد دیگر با علائم مشابه بیماری خود تجویز نکنید.
 • در شکل هر یک از موارد بارداری، شیردهی، بیماری های کلیوی و کبدی، مشکلات شکمی همانند تومور، سابقه سندرم طولانی شدن QT، سرطان معده، آسم COPD و دیگر مشکلات تنفسی، سابقه حساسیت به قرص فاموتیدین و یا دارو های مشابه همچون رانیتیدین و سایمتیدین و دیگر دارو ها و مواد حتما پزشک خود را مطلع سازید.

موارد احتیاط و هشدار برای مصرف فاموتیدین

این قرص با برخی تست های آزمایشگاهی تداخل دارد، بنابراین واجب است قبل از انجام این آزمایش ها حتما پزشک را مطلع کنید.

از مصرف دارو ها، نوشیدنی ها و خوراکی های تحریک کننده معده که بیماری شما را تشدید می کنند، اجتناب کنید.

از مصرف آب و غذا های رقیق نزد از خواب دوری کنید یا حداقل نیم تا یک ساعت سپس  از غذا از بلند کشیدن خودداری کنید.

پرخوری و مصرف غذا های پر چرب در کاهش دلیل‌ درمانی این دارو ها می تواند تاثیر داشته باشد.

اطلاعات دارویی فاموتیدین

به وقت مصرف فاموتیدین از مصرف الکل خودداری نمایید. کشیدن سیگار نیز موجب کاهش تاثیر دارو می شود.

در صورتی که وزن تان فراوان است، از راه کاهش وزن به دلیل کاهش فشار بر معده، ترشح اسید کم تر شده و دارو خوب تر عمل می کند.

طول معالجه طولانی با این دارو (زیادتر از دو سال) موجب اختلال در جاذبه ویتامین B12 و در نتیجه کمبود این ویتامین می شود.

در سالمندان امکان بروز عوارض جانبی این دارو از جمله گیجی زیادتر است. البته این دارو به نسبت داروهای هم گروه خود از عوارض کمتری برخوردار می باشد.

نکته : تاثیر فاموتیدین در معالجه بیماری کرونا (COVID-19) هنوز در حال بررسی می باشد و تاکنون نتایجی مبنی بر دلیل‌ بخشی اون مشخص نشده است.

تداخلات دارویی فاموتیدین

از آنجا که تداخل دارویی می تواند عملکرد و تاثیر قرص فاموتیدین را تغییر داده و موجب بروز عوارض جانبی و خطراتی جبران ناپذیر شود، از این رو واجب است به وقت مصرف این دارو، حتما لیستی از دارو های مصرفی خود اعم از تجویزی و غیر تجویزی را تهیه کرده و با پزشک در میان بگذارید، در زیر با داروهایی که با فاموتیدین تداخل دارند، دوست می شوید :

قرصهای فاموتیدین

 • آتازاناویر، دلاویردین و داساتینیب
 • داروهای آزول همانند ایتراکونازول و کتوکونازول
 • پازوپانیب
 • سایر داروهای آنتی اسید همانند سایمتیدین، رانیتیدین و نیزاتیدین
 • دیگوکسین
 • تیزانیدین و دارو های مهارکننده مغز استخوان
 • از مصرف قرص فاموتیدین با دارو هایی که اسید معده را خنثی می‌کنند، همچون شربت‌ های معده (منیزیم هیدروکساید، آلومینیوم ام جی و …) خودداری کرده، زیرا دلیل‌ این دارو را کاهش می دهد.

عوارض قرص های فاموتیدین

همه داروها با عوارضی دنبال هستند، البته فراوان از داروها ممکن است هیچ عارضه ای بروز ندهند، برخی از عوارض نیز سپس از زمان تاریخ کوتاهی سپس از مصرف دارو، رفع می شوند. حال در شکل بروز عوارض زیر سپس از مصرف داروی فاموتیدین سریعا پزشک خود را در جریان قرار دهید :

 • تغییر ضربان قلب به دنبال درد و سفتی مفاصل، گیجی شدید، تب، خستگی غیر طبیعی و ادرار تاریک رنگ و نیز تغییرات خلق و خو و خونریزی آسان
 • از عوارض شایع اون نیز می توان به سردرد، گیجی، اسهال یا یبوست نشانه کرد.

موارد احتیاط فاموتیدین

شرایط محافظت این دارو

 • دارو ها را باید دور از دسترس کودکان محافظت کنید.
 • دارو باید در جای خشک و سرد و دور از گرما و تابش مستقیم روشنایی خورشید محافظت شود.

تاثیرات داروی فاموتیدین در معالجه کووید

در ابتدای اپیدمی کرونا، مقالاتی منتشر شدند که علامت می داد؛ مصرف فاموتیدین در کاهش زمان بستری و نیز در کاهش مرگ و میر بیمارن مبتلا به کووید تاثیرگذار است.

فاموتیدین از جمله دارو های آنتاگونیست گیرنده H2 بوده که در سلول های دیواره معده قرار گرفته اند، حال داروی معده با مهار کردن این گیرنده، سد باند شدن هیستامین به این سلولها شده و در نتیجه ترشح اسید معده کاهش می یابد.

با انتشار این مقاله تا مدتی سپس از اون، از فاموتیدین به نام یکی از نسخه های درمانی برای کووید تجویز می شد، اما مطالعات بعدی این نظریه را رد کرد و علامت داد که مقالات اولیه وابسته خطاهای تحقیقاتی بوده و قابل استناد نیستند، البته مطالعات همچنان ادامه دارد و در حال حاظر انجمن متخصصان عفونی و سیلیسی، مصرف قرص فاموتیدین را به منظور معالجه بیماری کووید توصیه نمی کنند، البته برای بیماران مبتلا به کرونا که وابسته مشکلات گوارشی هستند، می تواند با هدف معالجه این مشکلات و نه با هدف معالجه کرونا تجویز شود.

منبع : آرگا

برچسب :

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *