درد هر قطعه از شکم علامت چیست و کدام شکم درد پرخطر است؟

[ad_1]

درد هر قسمت از شکم نشانه چیست و کدام شکم درد خطرناک است؟

 شکم درد برای هر یک از ما چهره داده اما درد در هر قطعه شکم معنای ویژه خود را دارد و علامت وجود یک مشکل است که البته همیشه جدی و پرخطر نیست، در ادامه به معنای درد در هر قسمت شکم نشانه می شود

9 شکم درد مختلف و معنای هر یک

قلب درد یکی از رایج ترین مشکلاتی است که همه ما به اشکال مختلف و در تاریخ های متفاوت تجربه کرده ایم. دلایل مختلفی برای درد در ناحیه از بدن وجود دارد و به همین دلیل واجب است مشکل به درستی تشخیص داده شود تا این درد به بهترین شکل ممکن معالجه شود. 

در این مطلب تصمیم داریم نقشه ای از شکم را به شما ارائه دهیم که به شما کمک می کند بتوانید دلیل قلب درد خود را تشخیص دهید. 

زیادتر بفهمید : 13 درد شكم را جدی بگیرید

قطعه بالا و سو راست شکم 
نقشه شکم,دل درد

در این قسمت از شکم کیسه صفرا و کبد قرار دارد، بنابراین یکی از مهم ترین علل درد قطعه بالا و سو راست شکم معمولا با وجود مشکلی در یکی از این دو اندام داخلی در ارتباط است. 

 • اگر درد این قطعه یک درد شدید و ناگهانی است که به سو شانه راست کشیده می شود و سپس از خوردن یک وعده غذایی سنگین و چرب بروز می کند، احتمالا به سنگ کیسه صفرا مبتلا هستید. 
 • تیر کشیدن دنبال با گرفتگی های خسته کننده در این قطعه که به سو شانه راست یا به پشت کشیده می شود و چند ساعت طول می کشد، علامت دهنده کولسیسیت cholecystitis یا التهاب کیسه صفراست. 
 • دردی خفیفی که مداوم است یا درد شدیدی که قطع شده و دوباره شروع می شود، علامت می دهد که به هپاتیت، نوعی شریط التهابی در کبد، مبتلا هستید.

درد در قطعه میانی و بالای شکم 
نقشه شکم,دل درد

در قطعه میانی و بالای شکم دوازدهه یا دئودنوم duodenum قرار دارد. دئودنوم اولین قسمت از روده کوچک و قسمت بزرگی از پانکراس را شامل می شود. 

 • اگر در این قطعه بیشتر دردی را تجربه می کنید که به سو پشت کشیده می شود و با خوردن غذا بدتر می شود، به مخصوص غذایی که حاوی چربی فراوان است، ممکن است مبتلا به پانکراتیت یا التهاب پانکراس باشید. 
 • درد شدید و حساسیت به لمس در قطعه بالا و قسمت میانی شکم که با تهوع، استفراغ، اسهال و التهاب شکم دنبال است، ممکن است علامت دهنده فتق بالای شکم epigastric hernia باشد. 
 • حس سوزش در قفسه سینه دنبال با علائمی همانند سرفه، گلو درد و مزه اسید در دهان، افزایش گاز معده، تهوع، استفراغ و نفخ معمولا علامت دهنده سوزش سر قلب یا دیسپپسی dyspepsia است. 
 • اگر مبتلا به سوزش سر قلب هستید که با خم شدن به جلو یا بلند کشیدن بدتر می شود و با درد قفسه سینه و آروغ زدن دنبال است، احتمالا مبتلا به فتق هیاتال هستید. 
 • دردی که بین وعده های غذایی یا در نیمه شب بدتر می شود و با خوردن غذا بهبود پیدا می کند، علامت دهنده زخم های دوازدهه است. 

درد بالای شکم سو چپ
نقشه شکم,دل درد

بزرگترین قطعه معده در سو چپ و قطعه بالای شکم قرار گرفته است، بنابراین هر گونه حس غیر عادی در این ناحیه علامت دهنده وجود مشکلی در معده است. 

 • درد شدید و ناراحت کننده که با تهوع یا استفراغ دنبال است، علامت دهنده گاستریت یا التهاب معده است. 
 • درد دنبال با سوزش که معمولا در وقت خالی بودن معده شدیدتر است، می تواند برای زخم معده باشد. 

درد قطعه راست و چپ شکم 
نقشه شکم,دل درد

کلیه ها در سو راست و چپ شکم و در دو سو پایه فقرات قرار گرفته اند. گاهی درد در این دو قطعه می تواند ناشی از وجود مشکلی در روده عظیم باشد.
 

 • درد در پهلو که به سو پشت هم کشیده می شود و دنبال با تب، لرز، اسهال و تهوع دنبال است، می تواند علامت دهنده بروز عفونت کلیه ها باشد. 
 • درد شدیدی که به سو پایین شکم کشیده می شود و با خفیف و شدید شدن دنبال است، علامت دهنده وجود سنگ کلیه است. در شرایط ابتلا به سنگ کلیه ممکن است وابسته تهوع، استفراغ، تب، نیاز مداوم برای رفتن به دستشویی شوید و در ادرار خود خون مشاهده کنید.
   
 • دردی که با نفخ یا بدون اون دنبال است و همچنین سفت و خشک شدن مدفوع را در پی دارد و اجابت مزاج برای فرد مقاوم می شود، علامت دهنده بروز یبوست است. 

درد در مرکز شکم 
نقشه شکم,دل درد

هر گونه مشکل در مرکز شکم مربوط می شود به مشکلاتی که در روزه عظیم و کوچک چهره داده است. 

 • درد و گرفتگی شکم که با اسهال شدید، خستگی مفرط، تب . کاهش وزن دنبال است علامت دهنده بیماری التهابی روده می باشد. 
 • اگر وابسته دردی شده اید که با استفراغ، اسهال و عدم توانایی برای دفع مدفوع یا گاز معده دنبال است، احتمالا علائم اولیه انسداد روده کوچک است. 
 • التهاب دردناک یا ورم در نزدیکی ناف که معمولا دلیل ناراحتی شکمی می شود و فتق ناف umbilical hernia نامیده می شود. 

زیادتر بفهمید : انواع فتق را بشناسیم

درد سو چپ شکم 
نقشه شکم,دل درد

در سو چپ شکم، علاوه بر کلیه، کولون پایین رونده descending colon نیز وجود دارد که ممکن است برای رژیم غذایی ناسالم، بالا رفتن سن و سایر عوامل وابسته عفونت یا التهاب شود. 

درد مداوم در این ناحیه دنبال با حساسیت به لمس، تب، تهوع و استفراغ مهم ترین علامت های دیورتیکولیت diverticulitis یا التهاب کولون پایین رونده است. 

زیادتر بفهمید : علامت های یک روده ناسالم

درد قطعه پایین و سو راست شکم 
نقشه شکم,دل درد

این قطعه از شکم آپاندیس را در خود دارد. آپاندیس یک اندام کوچک است که باکتری های سودمند را در خود ذخیره می کند، به بهبود گوارش کمک می کند و از سیستم ایمنی محافظت می کند. 

درد شدید، کم شدن اشتها، تهوع، استفراغ و تب مهم ترین علائم آپاندیس یا التهاب آپاندیس هستند که نیاز به معالجه سریع پزشکی دارند. 

زیادتر بفهمید : درد آپاندیس چه تفاوتی با دردهای شکمی دارد؟

درد قطعه پایین و قسمت میانی شکم 
نقشه شکم,دل درد

مثانه و اندام های تولید همانند در این ناحیه قرار گرفته اند. 

گرفتگی شکم، حس سوزش در تاریخ دفع مدفوع و تغییر در رنگ ادرار علامت دهنده عفونت مثانه هستند. 

درد شدید و ناگهانی در لگن که ماه ها طول می کشد یکی از مهم ترین علامت های بروز مشکل در اندام های تولید همانند است. 

درد قطعه پایین و سو چپ شکم 
نقشه شکم,دل درد

قسمت وسیعی از روده عظیم در اینجا واقع شده است. به همین دلیل اگر در روده عظیم خود وابسته مشکلاتی باشید، حتما در سو چپ شکم خود حس درد می کنید. 

درد شکم که با گرفتگی، نفخ، گاز فراوان، اسهال یا یبوست دنبال است، می تواند علامت هدنده سندروم روده تحریک پذیر باشد. 

تمام مطالب بیان شده برای بالا بردن اطلاعات شما بود، در شکل بروز هر گونه درد مشکوک واجب است حتما با پزشک مشاوره کنید. 

زیادتر بفهمید : نفخ و درد شکم را با طب سنتی معالجه کنید

زیادتر بفهمید : دلیل درد بالای شکم سپس از غذا خوردن چیست؟

زیادتر بفهمید : 9 درد شکمی که باید آنها را جدی گرفت

زیادتر بفهمید : شکم درد و حالت تهوع پس از صرف غذا

زیادتر بفهمید : قلب درد کودکان چه زمانی جدی است؟ 

اگر می خواهید زیادتر بفهمید : 13 درد شكم را جدی بگیرید

اگر می خواهید زیادتر بفهمید : معده درد سپس از غذا خوردن و بیان 4 دلیل اصلی

تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ

[ad_2]