دروازه جهنم ترکمنستان با دمای ۱۲۰۰ مقام سانتیگراد!

[ad_1]

یکی از هولناک ترین جاذبه های ترکمنستان، دروازه جهنم است. دروازه ای که در بین صحرای قره قوم واقع شده و به دلیل صداهای شگفت آور و غریبی که از اون شنیده می شود، فراوان ترسناک می باشد. این دروازه گودالی بزر بوده و امروزه نیز افراد زیادی برای بازدید از اون به ترکمنستان مسافرت می کنند.

آشنایی با حفره جهنمی

دروازه جهنم را بشناسید

اگر می خواهید، تجربه بازدید از چنین مکان های وحشتناکی را داشته باشید، باید راهی ترکمنستان شوید. همانطور که نشانه شد این دروازه در صحرای قره قوم واقع شده است. فاصله این دروازه تا عشق آباد ۲۶۰ کیلومتر بوده و یک مکان گردشگری برای ماجراجویان است. این دروازه در واقع گودالی بزر به قطر ۷۰ متر و عمق ۲۰ متر بوده که به وقت ۴۰ سال در اون آتشی روشن بوده است.

حفره جهنمی

آتشی که درون این چاله در حال سوختن می باشد، یک آتش ۴۰ ساله است که خاموش نشده و همین داستان موجب جلب توجه افرادی زیادی شد. این چاله همیشه در حال سوختن بوده و دلیل این امر نیز بررسی شده است. این نواحی در واقع یکی از مهم ترین مناطق گازی دنیا محسوب می شوند.

دروازه جهنم کجاست

نحوه ساختن دروازه:

درباره پیدایش این دروازه اطلاعات متعددی وجود دارد. با توجه به اینکه کشورهای عظیم دنیا همچون آمریکا در صدد کشف و استخراج مهم ترین منابع دنیا هستند، در سال ۱۹۵۰ یک پروژه محرمانه را بنا بر حفر ۱۵ هزار متری زمین انجام دادند. اون ها تصمیم داشتند، به عمق بیشتری از زمین دست پیدا کنند. نام این حفاری “برتاراجرز” بود. این پروژه تا عمق ۹۵۸۳ متری زمین نیز نزد رفته است. اما به دلیل محرمانه بودن اطلاعات از این پروژه درز پیدا نکرد.

معرفی دروازه جهنم

در سال ۱۹۷۰ دولت شوروی تصمیم به مطالعه بر روی پوسته زمین گرفت. هدف از این تحقیقات رسیدن به عمق ۱۵ هزار متری زمین بوده است. اما به طرز عجیبی این پروژه به یکی از ترسناک ترین اتفاقات تبدیل شد. ماه های اولیه این پروژه فراوان خوب نزد رفته و در سال ۱۹۸۳ این حفاری به دوازده متر رسیده اما چندان دسترسی ساده ای نبود.

معرفی حفره جهنمی

طی یک توقف یک ساله به دلیل سختی های حفاری و صدمه دیدن دستگاه های حفاری، در سال ۱۹۸۹ با رسیدن به نقطه دوازده هزار متری پروژه شرایط جدیدی پیدا کرد.  در این تاریخ گرمای خارج شده از سطح زمین به قدری طاقت فرسا بود که سد پیش رفتن پروژه شده است. این اتفاق سپس از فروپاشی دولت شوروی آشکار شد.

گودال جهنمی

ویژگی های دروازه:

دروازه جهنم دمای هزار و دویست مقام ای دارد. این مکان گرمای غیر قابل تصور داشته و برخی می گویند از درون اون صداهای شگفت آور و غریبی شنیده می شود. برخی می گویند، با ارسال بلندگوهایی به عمق زمین متوجه فریادهای انسان ها شده اند. پزشک دیمیتری ازاکوف از افراد آماده در این پروژه می گوید:

” مته‌ها یکباره دیوانه‌وار شروع به چرخیدن کردند. این علامت دهنده این بود که یا مته‌ها خورد شدند یا درون یک فضای توخالی همانند غار شده باشند. زمانی دما را اندازه گرفتیم؛ دماسنج قبل از ذوب شدن دمای غیرقابل اعتقاد ۱۲۰۰درجه سانتیگراد را علامت می‌داد. این چندین برابر نزد‌بینی‌های ما بود. انگار که در اون عمق آتش جهنم روشن باشد”

این چاله امروزه از مکان های دیدنی ترکمنستان می باشد شما برای آشنایی با دیگر مکان این سرزمین و پایتخت اون، مکان های دیدنی عشق آباد می توانید روی لینک های قرار داده شده کلیک نمایید.

منبع : آرگا

برچسب :

[ad_2]