دفتر آینده پژوهی وزارت اقتصاد برای تورم ۲۰ درصدی چه نزد بینی کرده است؟ 

[ad_1]

به گفته مدیرکل دفتر آینده پژوهی وزارت امور اقتصادی صبر می رود سرعت رشد قیمت ها و تورم کاهش پیدا کند و در سال آینده تورم کمتر از ۲۰ درصد شود.
به شرح صفحه اقتصاد، ابراهیم صیامی، مدیرکل دفتر آینده پژوهی، مدل سازی و مدیریت اطلاعات اقتصادی وزارت امور اقتصادی و ثروت گفت: شوک تورمی که در اردیبهشت و خرداد امسال به دنبال اصلاح نظام یارانه ای اتفاق افتاد، کم کم به روند قبلی خود برمی گردد و با توجه به عملکرد وزارت اقتصاد و بانک مرکزی نیز صبر می رود سرعت رشد قیمت ها و تورم کاهش پیدا کند و در سال آینده تورم کمتر از 20 درصد را تجربه کنیم.
این رتبه مسئول یکی از وظایف مهم وزارت امور اقتصادی و ثروت را مبحث مربوط به تبصره 18 یعنی تسهیلات دهی به قسمت های مختلف اقتصادی برای ساختن اشتغال عنوان کرد و گفت: طبق قانون بودجه 1400 حدود 20 هزار میلیارد تومان از سازمان هدفمندی در اختیار وزارتخانه و دستگاه های اجرایی قرار گرفت و ما توانستیم اون را به عدد 45 هزار میلیارد تومان بابت تولید و اشتغال برسانیم.

وی افزود: ما تا شهریور ماه سال قبل، 80 درصد منابع را به شکل تسهیلات در اختیار واحد ها و بنگاه های تولیدی قرار دادیم که سه ویژگی پیشران بودن، اشتغالزایی بالا با هزینه کمتر و صادرات محوری را داشته باشند.

صیامی همچنین درمورد ارز ترجیحی گفت: ما ارز 4200 تومانی را در اصل حذف نکردیم بلکه مدیریت اون را تغییر دادیم. مدیریت این ارز قبلاً در ابتدای زنجیره بود و به واردکننده و قرار داده تولید تخصیص می یافت اما ما اون را به انتهای زنجیره و به شکل یارانه در اختیار مصرف کننده نهایی قرار دادیم.

منبع: تسنیم

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

[کل: 0 میانگین: 0]

[ad_2]