دلیل تعطیلی ۶۰ درصد معادن کوچک چیست؟ 

[ad_1]

از سال ۹۹ تاکنون ۶۰۰۰ معدن غیرفعال شده است. یعنی هر دو روز تقریباً پنج معدن تعطیل شده‌ است. در هفته چند معدن تعطیل می شود؟
به شرح صفحه اقتصاد، آمار وزارت صمت تشان می‌دهد در سال ۹۹ از ۱۰ هزار و ۵۰۰ معدن که پروانه استفاده‌برداری داشتند، بیش از ۴۰۰۰ معدن غیرفعال بودند. اما اخیرا ­عبدالوهاب آسان‌آبادی، رئیس خانه صنعت، معدن و معامله ایران، از تعطیلی ۶۰۰۰ معدن کوچک خبر داد. با توجه به اظهارات آسان‌آبادی به نظر می‌رسد طی دو سال، ۲۰۰۰ معدن تعطیل شدند؛ یعنی در هر دو روز، تقریباً پنج معدن تعطیل شده‌اند.

آمار دیگری از وزارت صمت گویای اون است که معادن کوچک و متوسط سهم ۹۸٫۳ درصدی از کل معادن سرزمین دارند و حدود ۶۵ درصد استخراج معادن به کوشش اون‌ها مربوط می‌شود.

البته در این بین برخی از کارشناسان معتقدند که این میزان معدن کوچک در سرزمین نمی‌تواند به واقع کوچک باشند. این معادن به سبب اینکه اکتشاف درستی در اون انجام نشده در زمره معادن کوچک‌مقیاس قرار گرفتند.

البته یکی از دلایل اون استفاده‌برداران هستند. عنوان می‌شود که برخی از استفاده‌برداران برای اینکه حقوق دولتی کمتری بدهند میزان استخراج معادن خود را کمتر اعلام می‌کنند تا در فهرست معادن کوچک قرار بگیرند.

تعطیلی ۶۰۰۰ معدن کوچک منطقی نیست

عضو هیات علمی پزوهشکده علوم پایه کاربردی و کارشناس رسمی دادگستری در امور معدن در گفتگو با معامله‌نیوز تعطیلی ۶۰۰۰ معدن کوچک را اغراق‌آمیز وصف کرد.

اردشیر پورشعبان گفت: طبق اعلام سازمان صمت، در سال ۱۴۰۰ تعداد کل معادن سرزمین به حدود ۱۰ هزار و ۱۷۰ معدن در سرزمین می‌رسید. از این رو بعید به نظر می‌رسد که بیش از ۶۰۰۰ معدن غیرفعال باشند. چراکه این رقم حدود ۶۰ درصد از معادن را تشکیل می‌دهد.

او به افزایش نیاز دنیا به مواد معدنی فلزی و غیرفلزی نشانه کرد و افزود: در حال آماده به سبب افزایش قیمت مواد معدنی در قسمت فلزی معادن کوچک ما در حال فعال شدن هستند. حال این سؤال مطرح می‌شود که برای چی معادن ما باید تعطیل شوند؟

وی با بیان اینکه معادن به سه قسمت عظیم، متوسط و کوچک تقسیم می‌شوند، تشریح کرد: معادنی که بیش از ۲۰ درصد از ذخایر مس سرزمین را در اختیار دارند، معادن استاندارد و عظیم ایران هستند.

پورشعبان ادامه داد: یکی از نکات مهمی که باید در مورد انتخاب معدن بر پایه استاندارد جهانی در نظر گرفته شود میزان ذخایر کانی‌هاست. به این نظم که معادن سنگ‌آهن، سرب و روی که ذخیره قطعی آنها بیش از ۱۰درصد ذخیره کل سرزمین را در اختیار داشته باشند، می‌توان از آنها با عنوان معادن عظیم یاد کرد.

او این سوال را مطرح کرد که آیا واقعاً معادن کوچکی که در سرزمین وجود دارند به طور ذاتی معادن کوچکی هستند؟

به اعتقاد وی بسیاری از معادن کوچک در واقع معادن کوچک نیستند. این معادن به سبب اینکه اکتشاف درستی در اون انجام نشده در زمره معادن کوچک‌مقیاس قرار می‌گیرند.

پای استفاده‌برداران در بین است؟

اما در این رابطه ظاهراً پای برخی استفاده‌برداران و همچنین اکتشاف ناقص معادن در بین است. وی در این باره توضیح داد: یکی دیگر از مشکلاتی که در معادن کوچک‌مقیاس وجود دارد، برخی از استفاده‌برداران هستند. تعدادی از این افراد به سبب کمبود نقدینگی، اکتشاف تکمیلی را ناقص انجام می‌دهند. از همین رو به سبب عدم قطعیت ماده معدنی، ذخیره قطعی کمتر از مقدار واقعی در پروانه استفاده‌بردار قید می‌شود.

او تصریح کرد: البته عکس این داستان نیز در برخی معادن راستگو است. به این شکل که اکتشاف ناقص و یا تحلیل نادرست موجب می‌شود که مقدار ذخیره بیش از مقدار واقعی در پروانه استفاده‌برداری قید شود. این امر موجب هدر رفت اندوخته و سردرگمی اندوخته‌گذارن در قسمت معدن می‌شود.

بنا بر اعلام پورشعبان بسیاری از معادن کوچک سرزمین به سبب ضعف در اکتشاف در زمره معادن کوچک قرار گرفته‌اند. این در حالی است که بیشتر معادن عظیم سرزمین دولتی و مردمی هستند و ما معدن بزرگی که خصوصی باشد، نداریم.

منبع: معامله نیوز

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

[کل: 0 میانگین: 0]

[ad_2]