دلیل سرگیجه وقت کار با کامپیوتر و گوشی: بیماری سایبری

[ad_1]

ممکن است وقت استفاده از گوشی تلفن هوشمند، دید کردن به صفحه نمایش یا پوشیدن یک هدست VR برای وقت طولانی، علائمی مانند به سرگیجه را تجربه کرده باشید. اگر این چنین است، شما وابسته بیماری سایبری شده اید. بیماری سایبری بیماری با علائم مشابه با بیماری حرکتی و سرگیجه است، اما با یک سبب متفاوت. اما بیماری سایبری دقیقا چیست؟ اگر به دنبال پاسخ دلیل سرگیجه وقت کار با کامپیوتر و گوشی هستید خواندن این مقاله از مینویسم را به شما منظور می کنیم.

هر کسی ممکن است بیماری سایبری را تجربه کند و این بیماری افراد را در سطوح مختلف تحت تاثیر قرار می دهد. تا به امروز کاملا درک نشده است که چه چیزی دلیل می شود برخی از افراد زیادتر مستعد این بیماری باشند، اما چند نظریه وجود دارد.

اگر این تجربه را قبلا داشته اید، می دانید که می تواند فراوان ناخوشیاند باشد. علائم دلیل می شوند تمرکز بر روی کار یا خوشی بردن از جستجوی آنلاین دشوار شود. در حالی که نمی توانید به راحتی یک معالجه برای بیماری سایبری از داروخانه تهیه کنید، اما می توانید اقداماتی انجام دهید تا شدت اون را کاهش دهید.

سرگیجه وقت کار با کامپیوتر

علائم بیماری سایبری یا سرگیجه وقت کار با کامپیوتر چیست؟

علائم بیماری سایبری می توانند فراوان ناخوشایند باشند و می توانند توانایی شما در دید کردن به صفحه نمایش کامپیوتر یا گوشی هوشمند یا استفاده از هدست واقعیت غیر واقعی را تحت تاثیر قرار دهند. اگر شما یکی از افراد مستعد به ابتلا به این بیماری هستید، مهم است که از علائم اون آگاه باشید تا بتوانید اقداماتی را در جهت کاهش اون ها انجام دهید. برخی از علائم به شرح زیر می باشند:

حالت تهوع

حالت تهوع شدیدترین واکنش به بیماری سایبری است، همانطور که در مورد سایر اشکال بیماری حرکتی نیز وجود دارد. اگر حالت تهوع دارید، به کمی هوای جدید نیاز دارید.

سرگیجه

بیشتر موارد سپس از استفاده از هدست VR وابسته سرگیجه می شوید. ممکن است حس کنید که اتاق دور سرتان می چرخد یا قرار است بیهوش شوید. در چنین شرایطی خوب تر است بنشینید و اجازه دهید که این حس بگذرد.

سردرد

سردرد می تواند یک علامت دائمی از بیماری سایبری باشد. این سردردها ممکن است ضربان دار باشد و تمرکز بر هر چیزی را برای شما دشوار کند. اگر سردرد دارید، ادامه نگاه دقیق شدن به صفحه نمایش شرایط را بدتر خواهد کرد.

خستگی چشم

اگر برای وقت تاریخ طولانی به صفحه نمایش نگاه دقیق می شوید، خستگی چشم ممکن است برای شما چهره دهد. تاری دید،‌ خشکی و سوزش از جمله رایج ترین علائم خشکی چشم محسوب می شوند. این نه تنها برای کاربران VR چهره می دهد، بلکه بر هر کسی که بی صبر فید شبکه های اجتماعی خود را بررسی می کند.

خستگی

خستگی چیزی است که مردم معمولاً پس از رد کردن تاریخ زیادی در مقابل صفحه نمایش یا استفاده از هدست واقعیت غیر واقعی حس می کنند.

آیا بیماری حرکتی همان بیماری سایبری است؟

اگر سپس از چرخیدن دور یک دایره حس سرگیجه داشته اید یا سپس از دید کردن طولانی وقت به صفحه نمایش حس تهوع کرده اید، می دانید که بیماری حرکتی چه علائمی دارد. اما آیا بیماری حرکتی همان بیماری سایبری است؟ محققان می گویند که این دو ممکن است شرایط بالینی مشابه ای باشند.

هم بیماری حرکتی و هم بیماری سایبری شامل حس عدم تعادل و حالت تهوع و استفراغ می شوند. با این وجود، تفاوت های کلیدی بین این دو شرایط وجود دارد.

بیماری حرکتی به سبب یک حرکت فیزیکی همانند رانندگی یا قایق سواری به وجود می آید. در مقابل، بیماری سایبری ناشی از یک حرکت مانند سازی شده است، همانند تجربه بازی های ویدئویی یا استفاده از هدست های واقعیت غیر واقعی. علاوه بر این، بیماری حرکتی سپس از توقف حرکت از بین می رود، در حالی که بیماری سایبری حتی سپس از توقف استفاده از دستگاه های الکترونیکی نیز ادامه می یابد. بنابراین، در حالی که این دو بیماری مشابه هستند، اما بیماری حرکتی و بیماری سایبری کاملا یکسان نیستند.

بیماری سایبری چقدر شایع است و چه کسانی زیادتر در معرض خطر هستند؟

مطالعات علامت داده اند که زنان، افراد با تعادل ناتوان و افرادی که فراوان بازی های ویدئویی انجام می دهند، زیادتر در معرض ابتلا به بیماری سایبری هستند. شواهد علامت می دهند که تنها استفاده از هدست های VR موجب بیماری سایبری نمی شود؛ هر نوع از دستگاه های الکترونیکی می توانند موجب این علائم شوند.

علت سرگیجه هنگام کار با کامپیوتر چیست

درحالی که هیچ اطلاعات دقیقی از تعداد افرادی که سرگیجه وقت کار با کامپیوتر را تجربه می کنند، وجود ندارد، حس برخی علائم پس از استفاده از هدست واقعیت غیر واقعی، مخصوصا پس از وقت تاریخ طولانی، شگفت آور نیست. بنابراین، اگر سپس از استفاده از هدست VR یا دید کردن به صفحه نمایش حس تهوع یا سرگیجه دارید، بفهمید که تنها نیستید.

دلیل بیماری سایبری و سرگیجه وقت کار با کامپیوتر

سبب اصلی بیماری سایبری هنوز به طور دقیق مشخص نشده است. یک نظریه این است که این بیماری ناشی از تضاد بین آنچه می بینیم و آنچه سیستم دهلیزی ما به ما می گوید تا حس کنیم (بخشی از گوش داخلی که به ما کمک می‌کند تعادل خود را نگه داری کنیم)، چهره می دهد.

زمانی بر صفحه نمایش دید می کنیم، چشمان ما حرکت را می بینند در حالی که سیستم دهلیزی هیچ گونه حرکتی را ثبت نمی کند. این اختلاف می تواند موجب سردردگمی و ناراحتی شود. انجام این کار برای وقت طولانی نیز می تواند به سردرد شدید و فشار چشم کمک کند.

سرگیجه وقت بازی های سه بعدی

توانایی فرو رفتن ور شدن در دنیای واقعیت غیر واقعی با استفاده از یک هدست سه بعدی، دنیای سرگرمی را متحول کرده است. چیزی که زمانی یک تکنولوژی ویژه به شمار می آمد، حالا با PlayStation VR، Oculus Quest و سایر محصولات تجاری موجود، برای مخاطبان پهناور تری قابل دسترسی است. با این حال، همه نمی توانند به طور کامل از این تجربه خوشی ببرند.

برخی از افراد سطح خاصی از حالت تهوع را وقت VR تجربه می کنند. برای اون ها، بازی کردن بازی های واقعیت غیر واقعی با استفاده از اپلیکیشن های مخصوص این مکان چیزی است که باید از ان اجتناب کنند یا در حد تعادل انجام دهند.

برای برخی از کاربران، مدیریت علائم در واقعیت اضافه فراوان آسان تر از واقعیت غیر واقعی است. اگر با آنچه واقعیت اضافه نامیده می شود دوست نیستید، Pokemon GO سرشناس ترین نمونه از یک بازی AR است. به زبان ساده، AR شامل نزد بینی های غیر واقعی بر روی تصاویر دنیای واقعی است.

با گسترش دید متا از متاورس، مایکروسافت کاربردهایی را برای VR در اهداف آموزشی و تغییر سرگرمی به سو محتوای فراگیر پیدا کرده است و این تکنولوژی ها بخشی از زندگی روزمره ما خواهند شد. به این نظم، دانستن نحوه معالجه علائم بیماری سایبری یا پیشگیری و کاهش اون ها می تواند فراوان سودمند باشد.

نحوه پیشگیری یا کاهش علائم سرگیجه وقت کار با کامپیوتر

در حال آماده، هیچ معالجه خاصی برای بیماری سایبری همانند داروهایی بدون نسخه ای که از داروخانه برای بیماری حرکتی تهیه می کنید، وجود ندارد. با این وجود، می توانید اقداماتی را برای پیشگیری یا کاهش اثرات اون انجام دهید.

به طور مکرر استراحت کنید

شما باید مواظب وقت زمانی که پشت صفحه نمایش یا در مکان واقعیت غیر واقعی می گذرانید، باشید. اگر از هدست های VR استفاده می کنید، بهترین راه حل این است که به طور مکرر استراحت کنید. اگر بر روی یک کامپیوتر کار می کنید، کوشش کنید هر یک ساعت یکبار بلند شوید و کمی استراحت کنید.

از کامپیوتر در اتاقی با روشنایی مناسب استفاده کنید

اگر در یک اتاق تاریک هستید، چشمان شما باید با نوری که از صفحه نمایش ساطع می شود خود را تطبیق دهد. این می تواند موجب خستگی چشم و سردرد شود. برای کاهش این علائم، کامپیوتر خود را در اتاقی با روشنایی مناسب قرار دهید.

چشمان خود را بر چیزی پابرجا و دور متمرکز کنید

هر 20 دقیقه یکبار، به صفحه نمایش دید نکنید و به جای اون به وقت 20 ثانیه به چیزی پابرجا در فاصله دور دید کنید. این کار به استراحت چشم ها کمک می کند و از خستگی چشم پیشگیری به عمل می آید.

پلک زدن را یاد بردن نکنید

زمانی بر روی یک کار متمرکز می شویم، یاد بردن می کنیم که پلک بزنیم. این موجب خشکی چشم و سوزش اون ها می شود. برای این که چشمان خود را تندرست نگه دارید، پلک زدن را یاد بردن نکنید.

همچنین بخوانید: برای معالجه خشکی چشم چه کنیم

آیا عینک روشنایی آبی به بیماری سایبری کمک می کند؟

اگر سپس از استراحت های مکرر و اصلاح مکان خود همچنان علائم بیماری سایبری را تجربه می کنید، خوب تر است عینک بلوکات یا روشنایی آبی به چشم بزنید. این عینک ها به فیلتر روشنایی آبی ساطع شده از صفحه نمایش کمک می کنند که همین امر می تواند موجب حذف یا کاهش علائم خستگی چشم شود.

این عینک ها برای اکثر افراد سودمند هستند، اما برای افرادی که علائم شدیدتری را تجربه می کنند، می توانند شرایط را تغییر دهند.

با بازی های VR ساده شروع کنید

برخی از افراد وقت انجام بازی های سه بعدی جذاب و سریع، علائم مربوط به بیماری حرکتی یا سرگیجه وقت کار با کامپیوتر را تجربه می کنند. اگر جز این دسته هستید، به یاد داشته باشید که ممکن است کمی طول بکشد تا به چنین محرک های بصری انس کنید. تا زمانی که انس نکرده اید، کوشش کنید بازی های ساده تر و آرام تر را انجام دهید.

چه زمانی در مورد سرگیجه وقت کار با کامپیوتر باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر علائم شدیدتر همانند استفراغ یا سرگیجه مزمن را تجربه می کنید، تاریخ اون رسیده است که به پزشک مراجعه کنید.گاهی زمان‌، بیماری سایبری می تواند به سبب یک بیماری زمینه ای ساختن شده باشد. بنابراین، مهم است هرگونه مشکل جدی توسط پزشک بررسی شود. با این وجود، در اکثر موارد کمی استراحت و راحتی تمام چیزی است که به اون نیاز دارید. بنابراین، اگر هر یک از علائم بالا را تجربه کردید، برای مدتی از دنیای دیجیتال فاصله بگیرید. بدن شما برای این کار از شما قدردانی خواهد کرد.

سوالات متداول

برای پیشگیری از سرگیجه وقت کار با کامپیوتر چه کنیم؟برخلاف بیماری حرکتی که چند دقیقه سپس از توقف حرکت از بین می رود، بیماری سایبری ممکن است زیادتر طول بکشد. ک مطالعه جدید علامت داد که افراد می توانند تا هفت ساعت پس از ورودی حسی تهوع آور حس بیماری کنند.

یک راه حل کلی برای معالجه سرگیجه وقت کار با سیستم که ناشی از بیماری سایبری است وجود ندارد. با این وجود، اقداماتی همانند استراحت کردن مکرر، قرار دادن کامپیوتر در یک مکان با روشنایی کافی، نگاه دقیق شدن به یک چیز پابرجا در فاصله دور و پلک زدن می توانند در پیشگیری و کاهش علائم موثر باشند. همچنین ممکن است بخواهید از عینک روشنایی آبی استفاده کنید و برای تسکین علائم تاریخ استفاده از صفحه نمایش را کاهش دهد.

علائم بیماری سایبری چه هستند؟

شایع ترین علائم بیماری سایبری شامل سردرد، سرگیجه، حالت تهوع و خستگی چشم است. با این حال، اگر شروع به تجربه استفراغ یا سرگیجه مزمن کردید، وقت اون است که به پزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن است علائم یک بیماری زمینه ای جدی تری باشد.

بیماری سایبری چه وقت طول می کشد؟

برخلاف بیماری حرکتی که چند دقیقه سپس از توقف حرکت از بین می رود، بیماری سایبری ممکن است زیادتر طول بکشد. ک مطالعه جدید علامت داد که افراد می توانند تا هفت ساعت پس از ورودی حسی تهوع آور حس بیماری کنند.

[ad_2]