دلیل عدم استقبال از شاهین در بورس چه بود؟ 

[ad_1]

میزان استقبال از ماشین شاهین امروز سه شنبه 22 شهریور ماه با وجود اینکه در بورس کالا عرضه شد فراوان کم بود.
به شرح صفحه اقتصاد، براساس اطلاعیه بورس امروز ۲۰۰ دستگاه شاهین با قیمت پایه ۳۰۴ میلیون تومان عرضه شد؛ اما استقبالی از این عرضه نشد و تنها ۳۹ دستگاه ماشین توسط اندوخته‌گذاران خرید شد.
بر همین پایه ۱۰۰ دستگاه خودروی شاهین گروه سایپا (با قابلیت افزایش عرضه به میزان ۱۰۰ دستگاه) با قیمت پایه ۳۰۴ میلیون تومان برای تحویل ۲۳ مهر امسال عرضه شد.
براساس اطلاعیه عرضه، خریداران ملزم به واریز ۹ درصد مالیات بر ارزش اضافه و یک درصد مالیات تعریف و انتقال و ۲ درصد مالیات شماره‌گذاری برچسب انرژی (برمبنای قیمت نهایی) و همچنین مبلغ ۴۲ میلیون و ۳۴ هزار و ۴۶۵ ریال به ازای هر ماشین (شامل بیمه شخص ثالث به مبلغ ۳۸ میلیون و ۱۳۷ هزار و ۴۶۵ ریال و خدمات مرتبط با شماره گذاری و پلاک به مبلغ ۳ میلیون و ۸۹۷ هزار ریال) هستند.

برای چی از خرید ماشین استقبال نشد؟

قیمت شاهین در بورس کالا ۳۰۴ میلیون تومان و در بازار آزاد ۳۶۰ میلیون تومان است. یعنی خرید ماشین از بورس کالا و بازار آزاد حدود ۵۶ میلیون تومان تفاوت قیمتی دارد. خرید ماشین از بورس کالا به نفع مردم است و با اندوخته‌گذاران با خرید از بورس کالا می‌توان سود بیشتری نسبت به بازار آزاد ببرند.

اما با توجه به راکد بودن بازار ماشین نمی‌توان، صبر استقبال چندانی از عرضه شاهین داشت و این تعداد خرید تقریبا طبیعی است. البته برخی از کارشناسان عقیده دارند که شاهین خودروی محبوبی نیست و این عدم استقبال نیز ناشی از عدم محبوبیت است.

گروهی دیگر از کارشناسان می‌گویند که تفاوت قیمتی ۵۰ میلیونی برای خرید ماشین از بورس فراوان کم است. یعنی اگر این اختلاف قیمت بورس کالا و بازار آزاد به حدود ۱۰۰ میلیون تومان می‌رسید استقبال اندوخته‌گذاران زیادتر می‌شد.

البته تحلیلگران بورسی معتقدند که بی‌اعتمادی نسبت به بورس، عامل عدم خرید ماشین است. زمانی که اطمینان سهامداران نسبت به بازار اندوخته افزایش یابد، خرید ماشین نیز زیادتر خواهد بود.

به هر ردیف بی‌اعتمادی به بورس، تفاوت قیمتی و راکد بودن بازار خودور را می‌توان عامل عدم استقبال از عرضه ماشین فهمید. باید چشم به راه ماند و دید که عرضه‌های بعدی به رواج می‌رسند یا خیر؟

منبع: معامله نیوز

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

[کل: 0 میانگین: 0]

[ad_2]