دلیل نصف شدن تعداد معاملات مسکن در مرداد ماه چه بود؟

[ad_1]

سرعت رشد نرخ‌های فروش در بازار مسکن طی مرداد 1401 صفر شد و به گفته ی واسطه‌های ملکی تعداد معاملات در سنجیدن با تیرماه نصف شده است.
به شرح صفحه اقتصاد، بازار مسکن شهر تهران، داغ‌ترین دوره تابستان را برخلاف صبر با رکود پشت سر گذاشت. طرفین معامله تحت تاثیر کاهش ریسک‌های غیراقتصادی با احتیاط اقدام به انعقاد قرارداد کردند. این فضا در پنج روز ابتدایی شهریورماه نیز کماکان بر بازار حکمفرما است.
واسطه‌های ملکی در پایتخت از توقف رشد قیمت‌های پیشنهادی ملک خبر می‌دهند. اطلاعات غیررسمی حاکی از اون است که رشد نرخ‌های مدنظر فروشندگان آپارتمان، صفر شده است. اگر چه به نظر می‌رسد قیمت‌های قطعی خانه با رشد حدود ۳ درصد در سنجیدن با تیرماه مواجه شده، اما این میزان از نصف شدن سرعت افزایش نرخ‌ها در سنجیدن با ماه قبل خبر می‌دهد.

کاهش ریسک‌های غیراقتصادی و حذف کامل تقاضای مصرفی از بازار، عوامل اصلی کاهش انتظارات تورمی در بازار مسکن هستند. سو عرضه با توجه به پشت سر گذاشتن چهار ماه پر التهاب در بازار مسکن، کمی در فروش خانه تردید می‌کنند، اما برخی شرح‌ها حاکی از اون است که انعطاف فروشنده‌ها نسبت به ماه‌های قبل زیادتر شده است. برخی واسطه‌های ملکی معتقدند فاز دوم شرایط فعلی می‌تواند منفی شدن روند نرخ‌های پیشنهادی باشد.

62362712

اولین علامت‌های رکود بازار مسکن در نیمه تابستان به شکل افت بازار اجاره بروز پیدا کرده است. آمارهای غیررسمی از کاهش حدود ۸ درصدی نرخ‌های پیشنهادی رهن و اجاره مسکن در شهر تهران نسبت به ماه قبل سخن پند آموز دارد. بازار اجاره، مردادماه را به نام یکی از ماه‌های پیک جابه‌جایی با التهاب کمتری در سنجیدن با ماه‌های قبل پشت سر گذاشت.

از کف بازار مسکن شهر تهران خبر می‌رسد که مشتریان در صبر شرایط آینده به سر می‌برند. قبل از اون‌که معاملات نسبت به تیرماه تقریبا نصف شده، مراجعه به دفاتر املاک نیز به طور محسوسی کاهش پیدا کرده است. مشاوران املاک می‌گویند که تحت تاثیر عوامل غیراقتصادی بازار مسکن در رکود فرو رفته است. تحلیل برخی کارشناسان این است که برخلاف نیمه اول، شش ماهه دوم سال جاری قیمت خانه به ثبات نسبی برسد.

بازار مسکن کل سرزمین نیز در مردادماه با افت شتاب رشد مواجه شد. طبق اعلام مرکز آمار، قیمت مسکن در کل سرزمین در مردادماه امسال ۲.۸ درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافت. این در حالی است که تورم ماه قبل مسکن ۳.۹ درصد بود. بر این پایه تورم این قسمت کاهش ۱.۱ درصدی را علامت می‌دهد.

افزایش ماهیانه قیمت مسکن کل سرزمین در اردیبهشت ۲.۵ درصد، خرداد ۲.۳ درصد، تیرماه ۳.۸ درصد و مردادماه ۲.۸ درصد بود. افت تورم ماهیانه مسکن کل سرزمین می‌تواند از عواملی همچون کاهش ریسک‌های غیراقتصادی، ثبات نسبی قیمت مسکن در تهران و قرار گرفتن در ایام محرم‌الحرام نشأت گرفته باشد.

منبع: ایسنا

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

[کل: 0 میانگین: 0]

[ad_2]