دولت برای احداث ۱۰ هزار مگاوات انرژی تجدیدپذیر طی ۴ سال آینده چه برنامه ای دارد؟ 

[ad_1]

بر پایه اعلام معاون وزیر نیرو از برنامه های دولت احداث ۱۰ هزار مگاوات انرژی تجدید پذیر طی چهار سال است.
به شرح صفحه اقتصاد، محمد کمالی، معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان انرژی‌های تجدید پذیر سرزمین با نشانه به برنامه‌های دولت برای استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر گفت: احداث 10 هزار مگاوات انرژی تجدید پذیر در دوره چهار ساله از برنامه‌های دولت است که در این راستا اقداماتی را از سال قبل برای طراحی و گرفتن مجوزهای واجب شروع کردیم. این مراحل در حال آماده طی شده است و به مرحله انتخاب اندوخته گذاران و عقد قرارداد رسیده‌ایم.

وی درباره جزئیات این برنامه دولت اظهار کرد: از 10 هزار مگاوات انرژی تجدید پذیر برنامه ریزی شده، 4 هزار مگاوات اون انرژی خورشیدی است که مصوبه اون را اواخر سال قبل از شورای اقتصاد اخذ کردیم و در این راستا ماه قبل مرحله نخست مناقصه اون برگزار شد که برنده‌های حدود هزار و 432 مگاوات اعلام شدند.

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه نیروگاه‌های مذکور از 10 تا 200 مگاوات هستند و قراردادهای اون‌ها در 14 استان مختلف در حال انعقاد است، ابراز کرد: مناقصه مرحله دوم باقی مانده از 4 هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی به زودی برگزار می‌شود و از اندوخته گذاران علاقه مند در این حوزه برای وجود در مناقصه دعوت می‌کنیم.

وی در ادامه از احداث سه هزار مگاوات نیروگاه بادی به نام قسمت دیگری از برنامه ریزی دولت در راستای انرژی‌های جدید خبر داد و بیان کرد: در حال آماده در مرحله اخذ مجوز از شورای اقتصاد هستیم و به محض اخذ مجوز مناقصه اون برگزار می‌شود.

رئیس سازمان انرژی‌های تجدید پذیر درباره سه هزار مگاوات باقی مانده از برنامه دولت گفت: 3 هزار مگاوات باقیمانده، با مدل احداث توسط صنایع عظیم انجام خواهد شد که این کار به شکل خود تامین است؛ صنایع اقدام به احداث نیروگاه می‌کنند، برق اون را به شبکه می‌دهند و وزارت نیرو معادل انرژی که اون‌ها تحویل شبکه داده‌اند در مرحله کارخانه به اون‌ها تحویل می‌دهد.

کمالی نشانه کرد: با راه اندازی چهار هزار مگاوات انرژی جدید برای تولید در کارخانه‌ها، قطعا دیگر شاهد قطعی برق نخواهیم بود و کارخانه‌ها نیز می‌توانند از معادل انرژی نیروگاه تجدید پذیرشان استفاده کنند که تاکنون به اندازه چهار هزار مگاوات درخواست ارائه شده است که برای دو هزار مگاوات پروانه صادر شده است.

منبع: تسنیم

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

[کل: 0 میانگین: 0]

[ad_2]