راهنمای خرید چنگ سلتیک و پدالی

[ad_1]

چنگ یکی از کهنه ترین سازهای دستی انسان بوده است و از قبل تا کنون طرفداران فراوان زیادی را جاذبه خود کرده است و می توان گفت این ساز فراوان دلپذیر بوده و یادگیری اون نسبت به سایر سازها فراوان راحت تر می باشد. در ادامه برای شما راهنمای خرید چنگ را بیان می کنیم تا بتوانید این ساز را به خوبی انتخاب کرده و در خرید خود به یک سری از نکات مهم دقت نمایید.

چگونه ساز چنگ را نگهداری کنیم؟

راهنمای خرید چنگ

ساز چنگ دارای نام دیگری به نام هارپ می باشد و این نام خود این ساز در لاتین می باشد و نام دیگر نوعی از این ساز نمی باشد. هر نوازنده ای می تواند این ساز را امتحان کند و از نواختن اون ناخشنود نخواهد بود زیرا این ساز دارای صدای فراوان دلنشینی می باشد و صدای فراوان خاصی دارد.

انواع مدل های ساز هارپ

یکی از مهم ترین نکاتی که باید در حین خرید این ساز دقت داشته باشید انتخاب نوع اون می باشد. در واقع این ساز در دو نوع ساخته شده است و یک نوع اون سلتیک بوده و نوع دیگرش پدالی می باشد.

مدل سلتیک

 • این مدل برای افراد مبتدی فراوان مناسب می باشد و می توانید کار خود را با این نوع از ساز هارپ شروع کنید.
 • این ساز دارای دیاتونیک می باشد و در اجرای قدم ها محدودیت دارد.
 • قیمت این ساز فراوان اقتصادی می باشد و برای تنظیم کردن نیم پرده های اون باید از لورهایی که در قطعه گردنی تعبیه شدند استفاده نمایید.

مدل پدالی

 • این مدل برای افراد درون و پیشرفته مناسب می باشد. در واقع به این نوع ساز نوع کنسرتی نیز گفته می شود.
 • این ساز تماما کروماتیک بوده و در اجرای قدم ها برای نوازنده هیچ محدودیتی اعمال نمی کند.
 • این سازها دارای ۷ پدال در پایین ساز می باشد و نوازنده می تواند با حرکت پای خود نیم پرده های این ساز را تنظیم نماید.
 • حجم صدایی که این نوع از ساز چنگ ساختن می کند چندین برابر نوع قبلی می باشد و برای همین هم هست که از این سازها برای اجرای کنسرت ها استفاده می کنند.
 • اندازه و وزن این ساز نسبت به نوع قبلی فراوان فراوان می باشد و برای جا به جایی این ساز نیاز به کمک دارید و به نهایی نمی توانید این کار را انجام دهید.

راهنمای خرید چنگ

نکات کلیدی در خرید ساز هارپ

در این قسمت از راهنمای خرید چنگ شما را با چند نکته کلیدی دوست می کنیم و اطلاعاتی در این زمینه به شما می دهیم تا بتوانید با توجه به شرایط و هزینه ای که دارید بهترین ساز را برای خود بخرید.

انتخاب نوع ساز

انواع ساز چنگ را برای شما معرفی کردیم و ویژگی هر کدام را برایتان شرح دادیم از این رو خوب تر است با توجه به نیاز خود و سطح کاری خود نوعی از این ساز را انتخاب کنید که به کارتان بیاید. اگر از اون دسته از افراد هستید که به تازگی می خواهند زدن این ساز را یاد بگیرند باید کوشش کنید از یک استاد راهنما در این زمینه کمک بگیرید در غیر این شکل ممکن است نتوانید یک ساز خوب و با کیفیت تهیه کنید و ممکن است هزینه های بسیاری برای این کار بپردازید. اگر خودتان دوست دارید سازی را برای خودتان تهیه کنید باید حواستان باشد که با نوع پدالی این ساز می توانید موسیقی های جاز را بنوازید و در نوع دیگر این امکان برای شما وجود ندارد.

ابعاد این ساز

نکته دیگری که برای خرید ساز باید به اون توجه داشته باشید اندازه ساز می باشد. در سرزمین این ساز با اندازه های متفاوتی موجود می باشد و با توجه به سلیقه و مکانی که برای اون در نظر دارید می توانید ساز مورد نظر خود را انتخاب نمایید. البته این داستان را در نظر داشته باشید که اگر سازهای پدالی انتخاب می کنید پدال اون ها فراوان عظیم تر خواهند بود و وزنشان بیش تر خواهد شد.

ویژگی ظاهری

تندرست بودن ساز یکی دیگر از مهم ترین کات راهنمای خرید چنگ کی باشد و در حین خرید حتما ساز خود را بررسی کنید و از نبود ترک و یا شکستگی روی اون اطمینان پیدا نمایید. همچنین یکی از مهم ترین نکات دیگر در این زمینه این است که ساز شما باید از یک چوب یکپارچه ساخته شده باشد در غیر این شکل نمی توان گفت که کیفیت فراوان خوبی دارد.

خرید چنگ با نکات ساده و کاربردی

جنس سیم ها

از دیگر نکاتی که در راهنمای خرید چنگ به شما گفته می شود این است که در حین خرید کردن ساز باید به جنس سیم ها نیز توجه داشته باشید. در قبل های نه چندان دور از روده حیوانات برای سیم این سازها استفاده می شد و حالا نیز برخی از این سازها دارای چنین سیم هایی می باشند ولی در برخی از موارد ممکن است سیم های فلزی را نیز روی این سازها مشاهده کنید. در واقع انتخاب این مورد نیز بسته به سلیقه نوازنده دارد و هیچ تاثیری بر صدای ساز نخواهد داشت.

جنس بدنه ساز

جنس بدنه ساز نیز یکی از مهم ترین نکاتی می باشد که باید در اون دقت فراوان زیادی به خرج دهید. برای این که سازهای شما دارای بهترین کیفیت باشند خوب تر است از اون دسته از سازهایی را انتخاب کنید که از جنس چوب گردو و یا افرا می باشند. این چوب ها مرغوب ترین چوب ها برای ساز می باشند و باید بفهمید که انتخاب یک جنس خوب برای ساز می تواند بر روی قیمت اون نیز تاثیرات فراوان زیادی داشته باشد.

قیمت ساز

سازهای چنگ را می توانید در درد های متفاوتی مشاهده کنید و اگر بخواهید یک ساز با کیفیت داشته باشید باید هزینه ای فراوان فراوان بپردازید و اگر تصمیم چنین کاری را ندارید می توانید سازها را با قیمت های مناسب تری نیز تهیه کنید ولی دیگر ضمانت کیفیت ساز را نخواهید داشت.

چگونه ساز چنگ خوب بخریم؟

محافظت اصولی از ساز هارپ

حال که با راهنمای خرید چنگ دوست شدید می توانید با راهنمای محافظت از این ساز نیز دوست شده و در شکل نیاز اگر یک ساز تهیه کردید می توانید با استفاده از این نکاتی که در ادامه خواهیم گفت این ساز را به بهترین شکل ممکن محافظت کنید.

 • حتما یک کیف متناسب برای حمل و تعریف تهیه کنید.
 • کوشش کنید این ساز را در مکان هایی که حس می کنید رطوبت دارد قرار ندهید زیرا ممکن است با رطوبت به ساز چوبی شما صدمه های جبران ناپذیری درون شود.
 • کوشش کنید این ساز را در ارتفاع فراوان کمی از زمین قرار دهید تا اگر وابسته افتادگی هم شد مشکلی برایش ساختن نشود و وابسته شکستگی نگردد.
 • در روزهای ابتدایی که این ساز را می خرید باید در روزهای ابتدایی ساز خود را کوک نمایید و اگر می خواهید صدای بهتری داشته باشد باید سالانه یک الی دو بار سیم های اون را تعویض کنید.
 • به شکل کلی اگر می خواهید از سازهای سیمی برای وقت طولانی استفاده  نکنید خوب تر است اون را از کوک خارج کنید و با این کار از درون شدن فشار بیش از حد به بدنه ساز بکاهید در غیر این شکل ممکن است بدنه ساز شما وابسته تاب خوردگی شود و دیگر نتوانید از اون استفاده نمایید.

نگهداری از ساز چنگ

راهنمای خرید چنگ را به شکل کامل برایتان بررسی کردیم و شما از نکاتی که باید در حین خرید ساز باید به یاد داشته باشید آگاهی پیدا کردید. در ادامه می توانید راهنمای خرید گیتار الکتریک و راهنمای خرید ساکسیفون را نیز مشاهده کنید.

منبع : آرگا

برچسب :

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *