راهکارهای نگه داری و نگهداری از سلامت پای کودکان و نوزادان

[ad_1]

همه والدین دغدغه تغذیه و سلامت فرزندان خود را دارند، اما شاید تعداد کمی از آنها بدانند که باید سلامت پای فرزندان را در اولویت برنامه های خود قرار دهند. سلامت پاها از این جهت مهم است که اگر والدین در دوران کودکی متوجه این داستان نشوند، معالجه بیماری پای فرزندانشان در سنین بالا، دشوار و گاهی غیرممکن می شود.

بیماری‌ها و اختلالات پای کودکان می تواند ارثی و اکتسابی باشد، اکثر این بیماری‌ها در شکل تشخیص زودهنگام و صحیح بدون نیاز به جراحی به سرعت قابل معالجه هستند.

رفتار صحیح پرستار کودک یک رکن مهم در نگهداری از کودکان است، بنابراین خوب تر است از همان ابتدای کار پرستار فرزند خود را از یک مرکز با اعتبار استخدام کنید.

انواع مشکلات پای کودک

پای کودکان با پای بزرگسالان یکی نیست. پای نوزادان و کودکان نوپا آرام و انعطاف پذیر است؛ زیرا استخوان‌ها هنوز به طور کامل شکل نگرفته اند. این بدان معناست که پاهای آنها راحت‌تر از پای بچه‌های بزرگتر صدمه می‌بیند. به نام مثال با کفش‌های فراوان باریک، سلامت پاهای فرزندان شما که قسمت مهمی از سلامت و تندرستی او است به خطر می‌افتد.

اکثر مشکلات جزئی پا در کودکان خود به خود برطرف می‌شود، اما اگر دلواپس هر یک از مشکلات زیر هستید، در مورد سلامت کودک خود با پزشک متخصص صحبت کنید.

1- پای پرانتزی

قبل از دو سالگی، زیادتر کودکان پای پرانتزی دارند یا زمانی که می‌ایستند فاصله کمی بین زانو و مچ پا وجود دارد. اگر فاصله بین زانوها زیادتر شد یا خود به خود از بین نرفت، با پزشک مشاوره کنید. این وضعیت ممکن است علامت‌ای از راشیتیسم (ناهنجاری استخوان ها) باشد، اگرچه این وضعیت فراوان نادر است.

2- پای ضربدری

پاهای ضربدری وضعیتی است که در اون کودکان با زانوهای کنار هم و فاصله بین مچ پا می‌ایستند. بین سنین دو تا چهار سالگی، فاصله تا 6 سانتی متر (حدود 2.5 اینچ) طبیعی است. کلاب فوت (پای ضربدری) معمولاً تا سن شش سالگی خود به خود از بین می‌رود.

3- چرخش پنجه پا به درون

به چرخش پاها به درون، پنجه کبوتر نیز می‌گویند. در این حالت پاهای کودک به سو درون می چرخد. این عارضه معمولاً تا سن هشت یا نه سالگی اصلاح می‌شود و معمولاً برای سلامت پای کودکان نیازی به معالجه نیست.

4- چرخش پنجه به خارج

چرخش پنجه به خارج موقعیتی است که پاها به سو خارج می چرخند. این عارضه معمولاً خود به خود برطرف می‌شود و در زیادتر موارد نیازی به معالجه نیست.

5- صافی کف پا

یکی دیگر از مشکلات شایع پای کودک صافی کف پا است، اما لزوما مشکلی به حساب نمی آید. شکل پا زمانی که کودک 6 یا 7 ساله باشد پابرجا می‌ماند. با این حال، اگر صافی کف پا دردناک است یا راه رفتن یا سایر کوشش‌های او را تحت تاثیر قرار می‌دهد، کودک خود را نزد پزشک ببرید.

به طور کلی، اگر کودک شما درد ندارد و مشکلی برای شما ساختن نمی‌کند، می‌توان اون را بدون معالجه رها کرد. اما در زیادتر موارد صافی پا فراوان فراوان است و برای کودک مشکل ساختن می‌کند.

اولین قدم در معالجه صافی کف پا، تشخیص و معالجه دلیل زمینه‌ای (یعنی اختلال عصبی عضلانی) است. گزینه های درمانی غیر جراحی برای این بیماری شامل فیزیوتراپی و اصلاح کفش است. با این حال، بدشکلی شدید پا در کودکان نیاز به جراحی طولانی وقت دارد، زیرا تغییر شکل بیشتر دلیل ساختن مشکلاتی در بزرگسالی می‌شود.

6- بیماری سیور

بیماری سیور که بیشتر سندرم پاشنه دردناک نامیده می‌شود، زیادتر کودکان فعال در ورزش را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این بیماری همانند یک اختلال رشد، شامل درد مداوم یا گاه به گاه در زیر یا پشت پاشنه پا است. اگر سلامت پای کودکان به وقت معالجه نشود، کودکان مبتلا به این بیماری ممکن است با بدتر شدن وضعیت وابسته لنگش شوند.

7- پا چنبری

پا چنبری معمولاً در بدو تولد وجود دارد و با سونوگرافی قابل تشخیص است. معالجه تقریباً یک هفته پس از تولد با تکنیک مخصوص گچ گیری انجام می‌شود. این گچ را در دو ماه اول روی پای نوزاد گذاشته و سپس تا 4 سالگی کفش طبی مخصوص می‌پوشند. برخی از کودکان نیز برای تحرک و راه رفتن به نوار مخصوص نیاز دارند.

پا چنبری وضعیتی است که در اون یکی از پاهای کودک یا گاهی زمان‌ هر دو به سو درون و پایین چرخانده می شود. معمولاً این عارضه در بدو تولد خود را علامت می‌دهد. اگر مادرزادی باشد، در طول زندگی درون رحمی بین هفته‌های 9 تا 14 بارداری شده است.

در واقع، در بسیاری از موارد ناهنجاری‌هایی در سونوگرافی ساده یافت می‌شود. از هر 1000 نوزاد تقریبا 1 نفر با این عارضه متولد هستند. آمار علامت می‌دهد که احتمال ابتلای پسرها به این بیماری دو برابر دخترها است.

در زیادتر موارد، پای چنبری را می‌توان با موفقیت بدون جراحی با استفاده از روش‌های ساده تر معالجه کرد. معالجه معمولاً اندکی پس از تولد، زمانی که پای نوزاد شامل تاندون‌ها، رباط‌ها، کپسول‌های مفصلی و استخوان‌ها در بیشترین حالت انعطاف‌پذیر است، شروع می‌‌شود.

البته کودکان مبتلا به پای پرانتزی برای مدتی نیاز به استفاده از پروتزهای مخصوص دارند تا پاهای خود را در وضعیت مناسب نگه دارند، بنابراین توصیه می کنیم برای معالجه به متخصص ارتوپد اطفال مراجعه کنید.

8- اتصال استخوان‌های قوزک پا

یکی دیگر از مشکلاتی که کودکان عظیم‌تر بین سنین 8 تا 13 سال را تحت نشان قرار می‌دهد اتصال استخوان‌های قوزک پا است. این وضعیت به دلیل رشد بیش از حد مفاصلی مشاهده می شود که از راه پل‌های استخوانی به یکدیگر متصل شده‌اند. علائم این عارضه شامل درد و خشکی است که می‌تواند علاقه کودک را به کوشش و ورزش به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

9- پینه پا (خارج زدگی شست پا)

میخچه را در کودکان به همان اندازه که در بزرگسالان شایع است می‌توان مشاهده کرد. خارج زدگی شست پا به دلیل افزایش حرکت ناحیه قوس پا چهره می‌دهد که برجستگی مچ پا را می‌توان در اون دید. پینه پا می‌تواند دردناک باشد و بیشتر دلیل انحراف انگشت شست پا به سو انگشت دوم شود. پوشیدن مداوم کفش نیز میزان درد را افزایش می‌دهد و کوشش و ورزش کودک را فراوان زیاد محدود می‌کند.

دیر کرد در راه افتادن کودکان

در طول سال اول زندگی، نوزاد ساده توانایی‌های زیادی از جمله در دست گرفتن بطری، چرخش، خزیدن، نشستن و در نهایت راه رفتن بدون کمک دیگران انجام می‌دهد.

اما کودک در چند ماهگی راه می‌رود؟ اگرچه اکثر نوزادان می‌توانند بین 11 تا 16 ماهگی راه بروند، برخی از آنها نمی‌توانند تا 18 ماهگی حتی بایستند، از خود حمایت کنند یا راه بروند.

این دسته از کودکان به دلیل دیر کرد در راه رفتن باید در اسرع وقت توسط پزشک متخصص اطفال معاینه شوند تا ریشه مشکل آنها مشخص و بر این پایه روند معالجه شروع شود.

اگر کودک شما قبل از 16 ماهگی راه نمی‌رود، نگرانی شما قابل درک است. زیرا نمی‌خواهید فرزندتان از سایر همسن و سال های خود عقب بیفتد. اما باید بفهمید که اگر کودک شما هنوز در 16 ماهگی راه نرفته است، می تواند کارهای حرکتی دیگری همانند تنها ایستادن، بالا و پایین کشیدن خود و یا بالا و پایین پریدن را بدون مشکل انجام دهد؟ اینها علامت می‌دهد که توانایی‌های حرکتی کودک شما در حال رشد است. بنابراین، به زودی اولین قدم او را خواهید دید.

همچنین واجب است بفهمید که برخی از نوزادان نارس دیرتر از سایر نوزادان همسن خود راه رفتن را شروع می‌کنند. اگر نوزاد شما نارس بود، فوراً به دلیل ناتوانی در راه رفتن وحشت نکنید. همانطور که نقاط عطف رشد کودک خود را دنبال می‌‍کنید، سن فرزند خود را بر پایه تاریخ مقرر در نظر بگیرید.

به نام مثال، اگر یک نوزاد 14 ماهه دارید و سه ماه نزد زایمان کرده اید. سن دقیق کودک شما را باید 11 ماه در نظر گرفت. در این شکل ممکن است دو تا سه ماه زیادتر طول بکشد تا کودک شما تعادل و راه رفتن را یاد بگیرد.

بنابراین، در حالی که اکثر مشکلات راه رفتن کودکان و ناتوانی‌های رشدی او خود به خود برطرف می‌شود، برخی از شرایط رایج وجود دارد که پزشکان اطفال می‌توانند در 18 ماهگی و بالاتر تشخیص دهند. در نهایت، مراجعه به متخصص اطفال می‌تواند هر گونه سوال و نگرانی شما را در مورد دیر راه رفتن کودکتان برطرف کند.

راهکارهای نگهداری از سلامت پای کودک

راهکارهای مراقبت از سلامت پای کودک

شما همیشه به فکر غذا و سلامتی کودکان هستید، اما نباید سلامت پای آنها را یاد بردن کنید. زمانی صحبت از نگهداری از سلامت جسمی کودکان می‌شود، بیشتر این مورد نادیده گرفته می شود. برای پیشگیری از مشکلات، باید از تاریخ تولد از پای کودکان نگهداری کرد.این یکی از مهم ترین نکاتی است که باید یک مواظب کودک هم به اون با ارزش و مهم بودن دهد.

با رعایت این 10 نکته می‌توانید از رشد و سلامت پاهای کودک خود اطمینان نتیجه کنید:

1- راه رفتن با پای برهنه در فضای دوباره و روی سطوح آلوده‌ می‌تواند دلیل بریدگی و صدمه جدی به پای کودکان شود. دلایل اصلی که بچه‌ها در تابستان به پزشکان مراجعه می‌کنند بریدگی‌ها و رفتن اجسام خارجی درون پاهایشان است.

زگیل یکی دیگر از مشکلات احتمالی ناشی از ویروس از راه بریدگی یا شکستگی در پوست است. پوشیدن کفش وقت بازی در جاده یا مکان های پرخطر می‌تواند از بروز این مشکل پیشگیری کند.

2- پاهای کودک خود را در نوزادی شل ببندید. سفتی می تواند سد از حرکت آزادانه پای کودک شود و حتی رشد طبیعی اون را به دیر کرد بیندازد.

3- اجازه دهید کودک بدون کفش راه برود. هنگامی که کودک جدید راه رفتن را شروع می‌کند، راه رفتن بدون کفش برای رشد طبیعی سودمند است.

4- کودکان با تقلید یاد می‌گیرند. پاهای خود را به خوبی پاکیزه و خشک کنید و اجازه دهید کودکان کار شما را تکرار کنند. همچنین به آنها علامت دهد که چگونه ناخن های پای خود را کوتاه کنند تا از مشکلات دردناک دیگر پیشگیری شود.

5- ناخن های کودک خود را در یک خط صاف کنید؛ زیرا از رشد دردناک ناخن ها پیشگیری می‌کند. از علائم ناخن های فرورفته در پا می توان به درد، قرمزی و تورم نشانه کرد.

6- پاهای خود را پاکیزه و خشک نگه دارید. بهداشت با پیشگیری از عفونت های باکتریایی و قارچی شروع می‌شود. در وقت حمام کردن، پاهای کودکان را کاملا بشویید. سپس بین انگشتان پا اون ها را کاملاً خشک کنید تا از رشد قارچ پیشگیری شود. عفونت های قارچی معمولاً در رطوبت رشد می‌کنند.

۷- کفش مناسب بخرید. وقت خرید کفش کودک خود را دنبال خود ببرید. پای کودکان همیشه بدون استثنا باید اندازه گیری شود. از آنجایی که کفش‌های فراوان باریک می‌توانند دلیل ساختن پینه، میخچه یا عفونت ناخن شوند در تاریخ خرید حتما کفش استاندارد و مناسب تهیه کنید.

8- با دقت به پاهای فرزندتان دید کنید. مواظب هر چیز غیرعادی باشید. مشکلاتی که در وقت تولد کودک متوجه می‌شوید ممکن است به خودی خود حل نشوند. معالجه زود وقت می تواند به اصلاح ناهنجاری‌هایی همانند اندام ها و نقایص مادرزادی که از هر هزار کودک یک نفر چهره می‌دهد کمک کند.

9- زخم ساق پا را با آب و صابون بشویید و با باند بپوشانید تا خوب شود. این اشتباه است که بگوییم قرار دادن زخم در معرض هوای جدید دلیل بهبود سریعتر اون می‌شود.

10- مواظب راه رفتن طولانی وقت روی انگشتان پا باشید. راه رفتن روی انگشتان پا در ابتدا خوب است، اما اگر کودک شما سپس از دو سالگی فقط روی انگشتان پا حرکت می‌کند، به پزشک اطفال مراجعه کنید.

برخی عوامل اکتسابی و مادرزادی اختلال در سلامت پای کودک

 • عوامل ارثی و ژنتیکی
 • بیماری‌های مهم همانند دیابت
 • تغذیه نامناسب مادر باردار و شیرده
 • مصرف دارو در دوران بارداری
 • استفاده مادر از برخی داروهای شیمیایی
 • تغذیه نامناسب نوزاد
 • عادات بد راه رفتن
 • ماساژ نادرست پای نوزاد
 • رشد و بلوغ
 • روش‌های نادرست طب سنتی برای معالجه بیماری‌های پای کودکان
 • کمبود شدید ویتامین‌ها در بدن کودک
 • عفونت‌های داخلی و ویروس‌ها
 • نوع تومور یا سرطان استخوان
 • شکل گیری پایه فقرات نامناسب کودک در دوران جنینی

روش‌های معالجه اختلالات پای کودکان

اگر بیماری یا مشکل پای کودک زود تشخیص داده شود، معالجه اون آسان تر است. اما گاهی زمان‌ واجب است تا روش‌های تشخیص جدی تر توسط پزشک باشد؛ همانند:

 • استفاده از بریس
 • آتل و پابند
 • استفاده از آنتی بیوتیک‌ها
 • پرتودرمانی و شیمی درمانی
 • استفاده از کفش های مخصوص اصلاحی
 • انجام حرکات اصلاحی به شکل دقیق صحیح
 • تمرینات فیزیوتراپی
 • عمل جراحي

راه‌های تشخیص اختلالات ساق پای کودکان

علاوه بر ظاهر و علائم، راه‌های مختلفی برای تشخیص اختلالات پا وجود دارد که باید پس از مراجعه به پزشک انجام شود. از جمله راه‌های تشخیص اختلالات ساق پای کودکان عبارتند از:

1 ) معاینه فیزیکی کودک برای تعیین دلیل درد پا: این اولین قدم در تشخیص و معالجه است. پزشک با استفاده از ابزارهای مختلف درد و تورم یا علائم حساسیت و صدمه‌های مختلف را بررسی می کند تا مشخص کند با چه بیماری دست و پنجه آرام می‌کند.

منظور می‌کنیم مقاله صدمه های شایع در کودکان را مطالعه کنید.

2 ) بررسی سابقه خانوادگی و کودک: از جمله آزمایش بیماری‌های ژنتیکی و ارثی، می تواند به تشخیص آرتریت کودک کمک زیادی کند.

3 ) آنالیز با اشعه ایکس: از این تصاویر برای بررسی سلامت استخوان‌ها و وجود نقص استفاده می‌شود.

4 ) تست تراکم استخوان: غربالگری کمبود کلسیم و معالجه راشیتیسم و ​​موارد دیگر برای تشخیص بیماری‌ها می‌تواند در پیشگیری و پیشرفت بیماری کمک زیادی به ما کند.

5 ) انجام آزمایش خون و ادرار: ارزیابی میزان ویتامین‌ها و نشان تغذیه بر وقوع عوامل از راه‌های تشخیص اختلالات ساق پای کودکان است.

6 ) انجام رادیوگرافی و سونوگرافی: این آزمایش‌ها با هدف بررسی توده انجام می‌شود.

نحوه انتخاب اولین کفش برای کودک

نحوه انتخاب اولین کفش برای کودک

پای کودکان در سن پنج سالگی فراوان سریع رشد می‌کند و انتخاب کفش باید به گونه‌ای باشد که در رشد پاهای کودک اختلال ساختن نکند.

استخوان‌های انگشتان پا در بدو تولد آرام هستند و پوشاندن پای نوزاد با جوراب و کفش باریک می تواند از رشد صحیح پاهای او پیشگیری کند.

نوزادان تا زمانی که خودشان نتوانند راه بروند نیازی به کفش مناسب نخواهند داشت، بنابراین خوب تر است زمانی پای خود را به خارج می‌برید فقط با کفش و جوراب بپوشانید و در انتخاب کفش دقت کنید.

خوب است که کفش محکم باشد و پاشنه پای کودک را به خوبی نگه دارد و از سر خوردن پا در درون کفش پیشگیری کند و دقت کنید که کفش برای او گشاد نباشد.

در شکل امکان کفش‌هایی که از مواد طبیعی همانند چرم هستند بخرید، زیرا این کفش‌ها توانایی تفریح هوا را دارند. در حالی که کفش‌های پلاستیکی دلیل تعریق پای کودک شما شده و به دنبال اون عفونت قارچی به وجود می‌آید.

مرکز مشاوره آسانیسم ارائه بهترین پرستار کودک

بدشکلی‌های پا در کودکان شامل شرایط مختلفی است که می‌تواند استخوان ها، تاندون‌ها و ماهیچه‌های پا را تحت تاثیر قرار دهد.

مشکل اصلی پا در کودکان به نحوه معالجه اون‌ها مربوط می‌شود، معالجه در کودکان با بزرگسالان فراوان متفاوت است. بنابراین برای معالجه باید با متخصص اطفال که در این زمینه تخصص مناسبی دارد، مشاوره کرد.

اگر تصمیم به استخدام پرستار برای کودک خود دارید توصیه می‌کنیم با کارشناسان مرکز مشاوره آسانیسم با شماره 02191304433 تماس بگیرید و با نازلترین قیمت پرستاری برای فرزند خود استخدام کنید تا از همان ابتدای راه در کنارتان مواظب دلبند شما باشد.

[ad_2]