راه های مختلف اسکرین شات در ویندوز ۱۱

[ad_1]

در صورتی که کاربر ویندوز ۱۱ هستید، تفاوتی ندارد که در حال استفاده از کامپیوتر رومیزی یا لپ تاپ باشید، ممکن است بخواهید از محتوای درون نمایشگر اسکرین شات بگیرید. از این رو در این مطلب شما را با چندین روش اسکرین شات در ویندوز ۱۱ دوست خواهیم ساخت.

آشنایی با روش های اسکرین شات در ویندوز ۱۱

ویندوز ۱۱ اخیرا فراوان مورد استقبال قرار گرفته است، در صورتی که کاربر ویندوز ۱۱ هستید یا می خواهید در آینده به این ویندوز مهاجرت کنید، تفاوتی ندارد که در حال استفاده از کامپیوتر رومیزی یا لپ تاپ باشید، ممکن است بخواهید از محتوای درون نمایشگر اسکرین شات بگیرید، خوب تر است که با روش اسکرین شات گرفتن در ویندوز ۱۱ دوست باشید.

ممکن است بخواهید از تمام صفحه یا بخشی از اون اسکرین شات گرفته و اون را ذخیره نمایید. به هر حال روش های مختلفی نزد روی شما خواهد بود. گرفتن اسکرین شات در ویندوز ۱۱ یکی از سریع ترین روش ها جهت ذخیره سازی و اشتراک گذاری برخی اطلاعات می باشد.

برخی از کاربران تصور دارند که این کار در ویندوز ممکن نبوده یا فراوان دشوار است. به مخصوص در ویندوز ۱۱ که جدیدترین سیستم عامل می باشد. ولی جذاب است بفهمید اختلاف زیادی بین اسکرین شات گرفتن در ویندوز ۱۱ و گوشی ها وجود ندارد. و روش های انجام این کار فراوان ساده خواهد بود.

واجب به ذکر است ویندوز ۱۱ با تمام قابلیت های خود، امکان عکس گرفتن از نمایشگر یا اسکرین شات را نیز برای کاربر آماده نموده است. از این رو اگر جزو اون دسته از افرادی هستید که به اسکرین شات گرفتن مکررا نیاز پیدا می کنند. با ادامه مطلب دنبال ما باشید تا روش های انجام این کار در ویندوز ۱۱ را فرا بگیرید. این روش ها شامل اسکرین شات سریع، تمام صفحه و ذخیره خودکار در پوشه، بخشی از صفحه، اسکرین شات با دیر کرد و … می باشند.

الف- اسکرین شات سریع

این نوع اسکرین شات برای کارهای سریع و سریع، فراوان کمک کننده می باشد. برای این کار سه روش نزد روی شما خواهد بود که در ادامه به اون ها نشانه می شود.

۱. به کمک کلید prt sc کیبورد

به کمک کلید prt sc )printscreen) در کیبورد، اسکرین شات در ویندوز را به سرعت می توانید انجام دهید. برای این کار اول کلید prt sc یا پرینت اسکرین را بفشارید.این کلید یک عکس از صفحه گرفته و در فیلم بورد ذخیره می کند. این روش جهت پیوست کردن اسکرین شات به ایمیل یا ویرایش عکس قبل از ذخیره اون کاربرد دارد.

در ادامه برای تبدیل این عکس به اسکرین شات مناسب، یکی از برنامه های ویرایشگر عکس همانند برنامه نقاشی را دوباره کرده و به کمک کلیدهای ترکیبی کنترل و v عکس صفحه نمایش را در این برنامه پیست کنید. حالا می توانید در شکل لزوم ، ویرایش های مورد نیاز را روی عکس انجام داده و اون را ذخیره و به مقصد مدنظر ارسال کنید.

۲. به کمک کلیدهای prt sc + ویندوز

این روش اسکرین شات نیز همانند روش قبلی سریع انجام می شود. اما در اینجا فایل عکس به طور خودکار در قطعه یک فایل ذخیره می شود. برای انجام این کار، ابتدا به کمک کلیدهای ترکیبی prt sc + ویندوز از صفحه نمایشگر عکس بگیرید. در این حین؛ صفحه نمایشگر همانند فلش دوربین سریعا خاموش و روشن شده و عکس را ذخیره می کند.

برای دیدن نتیجه کار به پوشه اسکرین شات رفته و عکس ذخیره شده را آنجا مشاهده کنید. این فایل در فرمت png با اسم اسکرین شات + شماره ذخیره خواهد شد. شایان ذکر است در این روش؛ اسکرین شات از تمام صفحه ویندوز ثبت می شود.

۳. به کمک کلیدهای prt sc + alt

قابل ذکر است اگر در دسکتاپ ویندوز چندین تب دوباره کرده و چندین برنامه روی صفحه اجرا شده است. روش های بالا برای اسکرین شات کارایی ندارد زیرا از کل صفحه اسکرین می گیرد. در حالی که ممکن است بخواهید فقط از یک برنامه فعال در صفحه عکس بگیرید. در این حالت به کمک کلیدهای prt sc + alt می توانید به ثبت اسکرین شات از پنجره فعال اقدام کنید. با این کار یک اسکرین شات از پنجره مورد نظر در فیلم بورد ذخیره خواهد شد.

ب- اسکرین شات با دیر کرد توسط برنامه snip & sketch

ممکن است این روش اسکرین شات گرفتن با برنامه snip & sketch اندکی متفاوت ولی جذاب به نظر برسد. در این برنامه می توان از ابزارهای ویرایشگر همانند مداد و هایلایتر استفاده کرد. در ضمن می توان توسط برنامه snip & sketch عکس ثبت شده را به چاپ رساند و یا اون را با فرمت های ویژه عکس ذخیره کرد.

برای دسترسی به این برنامه، در قسمت جستجوی ویندوز snip & sketch را سرچ کرده و سپس اون را اجرا کنید. گرفتن اسکرین شات از منوهای دوباره و سایر قسمت های ویندوز، ممکن است بقیه کارهای شما را وابسته اختلال کند. ولی در این برنامه می توان برای اسکرین شات، تاریخ تعیین کرده و به کار خود ادامه داد.

به این ردیف، اسکرین شات به شکل خودکار و بدون استفاده از دست، در تاریخ تعیین شده به ثبت می رسد. جهت انجام این کار از راه برنامه snip & sketch در ویندوز ۱۱ روی پیکان سو راست new کلیک کنید. دو گزینه ثبت عکس تا سه ثانیه سپس و ثبت عکس تا ۱۰ ثانیه سپس آشکار می شوند. یکی از گزینه ها را انتخاب و سپس نمایشگر را برای عمل اسکرین شات مدنظر مهیا کنید.

هنگامی که تاریخ به گزینه انتخابی شما برسد، چهار حالت مختلف اسکرین شات که در قسمت بعدی نشانه می شود، در بالای صفحه علامت داده می شوند.

پ. اسکرین شات قسمتی از صفحه

به کمک میانبرهای سه کلید ویندوز+ شیفت+s کیبورد به راحتی می توان اسکرین شات گرفت. در ضمن می توان با ابزار فراوان خوب تر کلید prt sc اسکرین شات گرفت.

با این کار می توان از کل صفحه نیز اسکرین شات ثبت کرد. ولی سه تکنیک دیگر هم می توان به کار برد. پس از این که سه کلید را به طور همزمان فشردید، نمایشگر اندکی تار می شود و منوی کوچکی در بالای صفحه آشکار می شود. چهار گزینه در این منو وجود دارد که به شما امکان عکس گرفتن از صفحه را به شکل های مختلفی می دهد. از جمله:

  1. Rectangular snip: این گزینه برای اسکرین شات از قسمت کوچکتری از صفحه جدا از فضای دور و بر اون کاربرد دارد. با انتخاب این گزینه می توان یک کادر دور و بر سوژه مورد عکاسی کشید.
  2.  Freeform snip: با انتخاب این گزینه می توان دور و بر سوژه مورد عکاسی یک کادر به دلخواه کشید. اگر کادر چهارگوش مدنظر شما نیست از این گزینه استفاده نمایید.
  3.  window snip: اگر یک پنجره دوباره در صفحه نمایش دارید می توانید از این گزینه استفاده کنید. این گزینه مشابه گزینه اول بوده ولی واجب نیست کادر دور و بر سوژه دقیق شیوه گردد.
  4.  Fullscreen snip: این گزینه از تمام صفحه اسکرین شات گرفته که کارکرد اون مانند کلید prt sc کیبورد می باشد.

سپس از انتخاب یکی از این گزینه ها، عکس اون ها در حافظه موقت ذخیره شده و می توان اون را در ایمیل، یا هر برنامه دیگری که قابلیت پیست دارد، مشاهده کنید.

ت. اسکرین شات با برنامه snipping

برنامه snipping یک ابزار رایگان در ویندوز می باشد که نخستین بار در سال ۲۰۰۲ معرفی شد و سپس به یکی از ابزارهای رایگان سیستم عامل ردموندی ها تبدیل شد. این برنامه کم حجم بوده و طراحی رابط کابری ساده ای دارد. همچنین بهترین ابزار داخلی برای گرفتن عکس بخشی از صفحه در ویندوز ۱۱ می باشد.

جهت اسکرین شات توسط ابزار snipping اول اسم این برنامه را در نوار جستجوی منوی استارت سرچ کرده و سپس اون را اجرا کنید. سپس روی گزینه new کلیک نموده تا پوسته اسکرین شات فعال گردد.

در نوار کوچکی که ظاهر می شود روش های مختلفی نزد روی شما خواهد بود. چهارگوش، برش با شکل آزاد، برش پنجره، تمام صفحه و … . همچنین می توانید به کمک گزینه delay که با آیکون تایمر نمایش داده می شود تنظیم کنید عکس بدون دیر کرد یا با دیر کرد یک ثانیه، دو ثانیه و… گرفته شود.

در ادامه باید روش اسکرین شات مدنظر را انتخاب کرده و سپس ناحیه ای که می خواهید از اون اسکرین شات گرفته شود، را انتخاب نمایید و سپس نشانگر موس را رها کنید. با این کار اسکرین شات با موفقیت ثبت شده و به کمک گزینه فایل در نوار ابزار بالایی برنامه می توانید برای اون راه ذخیره سازی انتخاب کنید.

ث. اسکرین شات با برنامه ایکس باکس گیم بار

برنامه ایکس باکس گیم بار یکی دیگر از ابزارهای رایگان مایکروسافت می باشد که در سال ۲۰۱۶ ارائه شد. هر چند این برنامه برای کمک به گیمرها برای ضبط بازی های ویدیویی تولید شده ولی دارای قابلیت ثبت اسکرین هم می باشد. برای شروع کار کلیدهای ویندوز + g را فشار داده با این کار پوسته گیم بار روی صفحه نمایش ظاهر می شود. به جای این کار می توانید در نوار سرچ منوی استارت عبارت game bar را درون کرده و گزینه مربوطه را انتخاب کنید.

در ادامه به قطعه کپچر در سو چپ قسمت بالای صفحه رفته و روی گزینه گرفتن اسکرین شات با آیکون دوربین کلیک نمایید. حالا یک اسکرین از صفحه گرفته شده و یک نوتیفیکیشن در سو راست صفحه آشکار می شود. این اسکرین شات به شکل نزد فرض در پوشه کپچر ویدیوها ذخیره می شود.

از همراهی شما تا آخر این مطلب آراستگی سپاسگزاری را داریم. امیدواریم شما نیز به کمک روش های نشانه شده در بالا بتوانید به راحتی اسکرین شات مدنظر را تهیه کنید. همچنین منظور می شود در شکل تمایل برای آشنایی با دو روش متفاوت ضبط صفحه نمایش ویندوز ۱۱ و طریقه حذف برنامه در ویندوز ۱۱ روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا

برچسب :

[ad_2]