رفع بحران جهانی گرسنگی با دانه‌های جادویی بیل گیتس

[ad_1]

بیل گیتس چندی نزد به کنایه گفته بود که کشاورزی را شغلی خوب تر از کوشش در دنیای علمی می‌بیند و حال به نظر می‌رسد، دانه‌های جادویی بیل گیتس بتوانند به رفع بحران جهانی گرسنگی کمک کنند.

با توجه به خطر قریب‌الوقوع بحران خشکسالی و گرسنگی جهانی، به نظر می‌رسد که نزد‌بینی راهی برای مواجهه با این شرایط منطقی باشد. البته اگر واقعا بتوان راهی یافت.

آرون گروپس

زیادتر بخوانید: عصبانیت وقت گرسنگی توسط محققان اثبات شد

رفع بحران جهانی گرسنگی

با توجه به خطر گسترش جهانی خشکسالی که مناطق بسیاری را در این کره خاکی تهدید می‌کند، بیل گیتس و جمعی از محققان راهکار جدیدی منظور داده‌اند که شاید در شکل پیگیری راهکار نجات ساکنان کره زمین باشد.

اخیرا بیل گیتس مدعی شده که برخی دانه‌های مهندسی شده قادرند با تغییرات اقلیمی مواجهه کرده و معضل گرسنگی جهانی را برای همیشه ریشه‌کن سازند. به همین سبب، بیل گیتس از پژوهشگران این حوزه درخواست کرده که در تا اندوخته‌گذاری بیشتری در زمینه محصولات مهندسی کشاورزی صرف کنند.

رفع بحران جهانی گرسنگی با دانه‌های جادویی بیل گیتس

به عقیده گیتس، چنین محصولاتی می‌توانند خود را با تغییرات اقلیمی منطبق کنند و حتی آفات کشاورزی روی‌ اون‌ها تاثیر منفی ندارند. در شرح سالانه بنیاد بیل و ملیندا گیتس نیز آمده که بحران جهانی گرسنگی به حدی عظیم است که کمک‌های غذایی به تنهایی نمیـوانند این مشکل را برطرف کنند. او استدلال می‌کند که نیاز کنونی،‌ نوآوری در علمی کشاورزی است که می‌تواند به معکوس کردن این بحران کمک کند.

پروژه مشترک این زوج گذشته، دانه‌های جادویی نامیده شدهاست و گیتس به پیشرفت این محصولات اعتقاد دارد. خواسته از دانه‌های جادویی نوعی از ذرت است که مقاومت بالایی در برابر شرایط گرم و خشک دارد. همچنین برخی از اون‌ها شامل نوعی برنج است که برای به بار نشستن نیاز به تاریخ کمتر از سه هفته در کشتزار دارد.

در واقع بیل گیتس بر این اعتقاد است که نوآوری در زمینه دانه‌های مهندسی شده می‌تواند سبب شود تا کشاورزی در هر شرایط آب و هوایی نتیجه دهد و خوشبینی و امید وی این است که هزینه‌های صرف شده برای مطالعه و توسعه در این قسمت در قیاس با هزینه مورد نیاز برای تامین غذای بشر فراوان ناچیز است. گیتس در ادامه می‌افزاید:

خوب است که مردم می‌خواهند از گرسنه ماندن هموطنان خود در شرایطی همانند جنگ اوکراین که دلیل قطع عرضه غذا می‌شود، پیشگیری کنند اما ما باید بدانیم که این بحران‌ها، علامت‌های یک مشکل عمیق‌تر هستند. بسیاری از کشورها هنوز به اندازه کافی محصول آموزش نمی‌دهند و تغییرات آب و هوایی، کشاورزی را دشوارتر می‌کنند. این چالش با کمک مالی حل نمی‌شود و به نوآوری نیاز دارد.

بد نیست بفهمید که یکی از بزرگترین بنیادهای خصوصی دنیا بنیاد بیل و ملیندا گیتس است که در زمینه سلامت جهانی و خصوصا واکسن کرونا کوشش دارد..

یکی از بزرگترین قسمت‌هایی که این زن و شوهر روی اون اندوخته‌گذاری کرده‌اند، علمی کشاورزی است و مهمترین دستاور اون‌ها در این زمینه نیز بی‌تردید همین دانه‌های برنج و ذرت است. این دانه‌ها قابلیت رشد و آموزش در آب و هوای خشک و دمای بالا را نیز دارند و نام اون‌ها دراصطلاح DroughtTEGO خواهد بود که گفته شده می‌توانند در رفع بحرانی جهانی گرسنگی موثر باشند.

دانایان بنیاد علمی کشاورزی آفریقا برنده به تولید این بذرها شده‌اند و نکته جذاب این است که از سال 2008 تا امروز بنیاد بیل و ملیندا حدود 131 میلیون دلار به این نهاد کمک مالی کرده است.

بیل گیتس همچنین به این مهم نشانه کرده که پتانسیل مدلسازی و نزد بینی به کمک هوش مصنوعی میتواند توالی ژنومی محصولات را به دنبال داده‌های محیطی پردازش کند و چشم‌اندازی در این باره که مزارع آینده باید باشند ارائه دهد.

گفته شده که علمی مذکور در مراحل اولیه خود قرار دارد و مدل‌های نزد‌بینی کننده مشابه نزد از این نتایج قابل توجهی از خود علامت داده‌اند. مثلا این طور نزد‌بینی شده که در آینده در زمین‌های زراعی چه آسیبی ممکن است به وجود بیاید.

رفع بحران جهانی گرسنگی با دانه‌های جادویی بیل گیتس

گیتس از سو خود در حوزه تکنولوژی کشاورزی بودجه‌های کلانی صرف می‌کند تا بتواند نامنی غذایی در دنیا را ریشه کن کرده و راه‌حلی اصولی برای اون بیابد.

دیدگاه او درباره چگونگی واکنش کشورها به ناامنی غذایی سبب شده تا چنین هزینه‌هایی برای توسعه کشاورزی بپردازد. گرچه گیتس می‌کوشد علمی جدید کشاورزی را با هدف رفع بحران جهانی گرسنگی توسعه دهد، منتقدان او معتقدند که راهکارها و ایده‌هایش فراوان متضاد با شرایط و نیازهای اصلی مکان زیست است.

به عقیده منتقدان گیتس، برای این که دانه‌های گفته شده او بتوانند رشد کنند، نیاز به انواع زیان‌کش‌ها و کودهای مبتنی بر سوخت فسیلی دارند. از طرفی آنها معتقد هستند که روش‌های این شخصیت برجسته فوریت بحران را در نظر نمی‌گیرند. آنها همچنین تاکید می‌کنند که دانه های جادویی گیتس در حال آماده قابلیت اجرایی ندارد و نمی‌شود از آنها استفاده‌برداری نمود و تا موقعی که به ثمر بنشیند کشورهای گرسنه و بحران‌زده درد زیادی را باید صبر کنند.

زیادتر بخوانید:

نظر شما درباره رفع بحران جهانی گرسنگی با دانه‌های جادویی بیل گیتس چیست؟ نظرات خود را در این باره با جونی در میان بگذارید.

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *