رفع قارچ ناخن با روش های متفاوت و علامت های و علایم وجود قارچ در ناخن ها

[ad_1]

قارچ ها نوعی عفونت هستند که فراوان راحت و سریع بر روی قطعه های مختلف بدن افراد همانند موها، ناخن ها و پوست قرار گرفته و شروع به رشد می کنند. قارچ ها زیادتر در مناطق مرطوب همانند لای انگشتان پا رشد می نمایند و کم کم به سایر قطعه های بدن انتقال می کنند و در طولانی وقت معالجه می شوند. در ادامه به معرفی روشهای رفع قارچ ناخن می پردازیم.

روش های رفع قارچ ناخن

قارچ ناخن، نوعی عفونت قارچی است که نسبت به بقیه شایع تر می باشد و در زیر ناخن های دست یا پا به شکل نفطه های زرد یا سفید دیده می شود. قارچ ناخن زیادتر در ناخن های پا شکل گرفته و پا را درگیر می کند. مکان پا برای رشد قارچها مناسب تر بوده و زیادتر در معرض حمله قارچها قرار دارد. قارچ ها در ناخن ها دلیل سوزش و دیگر ناراحتی ها می شوند و در ابتدا بر روی ناخن به وجود آمده و آرام دلیل ترک خوردن ناخن ها می شوند و اگر معالجه نشوند به سایر قطعه های بدن انتقال می یابند. در این مطلب با علامت ها و روش هایی برای رفع قارچ ناخن دوست می شویم.

قارچ ناخن و رفع آن

علائم و علامت های ساختن قارچ ناخن

به وجود آمدن قارچ در ناخن ها با برخی از علامت های زیر دنبال است.

 • ظریف شدن غیر طبیعی ناخن ها
 • کلفت شدن بی اندازه و شگفت آور ناخن
 • تغییر در شکل و ظاهر ناخن
 • تاریک شدن ناخن ها و درخشان نبودن آنها

برطرف ساختن ناخن از قارچ

 

دلایل به وجود آمدن قارچ

قارچ ها، اورگانیسم های میکروسکوپی هستند که برای رشد و زندگی به روشنایی خورشید هیچ نیازی نداشته و به راحتی رشد می کنند. برخی از قارچها دلیل عفونت و بیماری در فرد شده و مشکلات زیادی به وجد می آورند. آنها در مناطق گرم و مرطوب همانند استخرها و آرایشگاه ها رشد کرده و از این طیق به پوست حمله می نمایند و آنقدر ریز هستند که با چشم دیده نشده و زیادتر کناره ها و فاصله بین ناخن و پوست را هدف قرار می دهند. عفونت قارچی زیادتر در بین ورزشکاران شایع می باشد.

برطرف کردن قارچ ناخن

عوارض وجود قارچها در ناخن

وجود قارچ در ناخن در ابتدا شاید بی با ارزش و مهم بودن باشد اما سپس از مدتی دارای عوارض و مشکلاتی از قبیل درد در پاها، گسترش قارچها به قطعه های دیگر بدن، عفونت های پهناور و از دست دادن ناخن ها می باشد.

روش های خانگی برای برطرف کردن قارچ ناخن

برای معالجه انواع قارچ روش های درمانی پزشکی و سنتی بسیاری وجود دارد. برای پیشگیری از زیادتر شدن و همچنین معالجه قارچ ناخن از روش های خانگی زیر استفاده نمایید:

 • استفاده از قاتی روغن درخت چای و انواع روغن حامل:

استفاده از روغن درخت چای یکی از روش های نتیجه قسمت برای این مشکل است. این روغن دارای خاصیت هایی ضدعفونی کنندگی و ضد قارچ و ضد باکتریایی بوده و به همین جهت برای معالجه انواع قارچ موثر می باشد. علاوه بر این روغن درخت چای ضد درد بوده و دلیل کاهش درد نیز می شود و با شتاب زیادی قارچها را نابود می کند. از دیگر موارد استفاده این روغن از بین بردن بوی بد ناخن عفونی شده و ترک خورده می باشد، از روغن درخت چای می توان به تنهایی و یا با قاتی کردن اون با روغن آویشن و یا روغن زیتون، استفاده کرد. کمی روغن را بر روی پنبه ای پاکیزه ریخته و به نقطه مورد نظر بمالید و بگذارید مدتی بماند سپس به کمک یک مسواک محل مورد نظر را به آهستگی بسابید، سپس از اون از روغن چای و روغن آویشن با هم به محل قارچ بمالید تا نتیجه درستی بگیرید. همچنین می توانید پا یا دست ها را در قاتی روغن چای و آب برای مدتی فرو برده و سپس خشک نمایید. این روش ها در هفته حداقل دو بارر انجام دهید تا سریعتر بهبود یابید.

روش های کاربردی برای برطرف کردن قارچ ناخن

 • استفاده از جو شیرین:

جوش شیرین یکی از مواد طبیعی است که برای معالجه بسیاری از مشکلات مورد استفاده قرار می گیرد همچنین برای برطرف کردن قارچ ناخن ها موثر می باشد. جوش شیرین دارای ترکیبی ایست که فراوان سودمند برای پیشگیری از رشد و پیشرفت قارچها و خوب تر شدن ناخن ها است. برای استفاده از جوش شیرین در ابتدا دستها را کاملا شسته و خشک نمایید سپس از قاتی جوش شیرین و آب خمیری به دست آورده و به کم گوش پاک کن اون را به قطعه های مورد نظر بمالید و بگذارید تا برای ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بماند و سپس محل مورد نظر را کاملا شسته و خشک نمایید. برای گرفتن نتیجه صحیح در روز این کار را دو بار تکرار کنید و تا تاریخ سلامتی کامل اون را انجام دهید.

برطرف کردن قارچ از روی ناخن ها

 • استفاده از روغن نارگیل:

روغن نارگیل دارای خواص بسیاری برای سلامت پوست و مو می باشد. از دیگر خواص این روغن برطرف کنندگی قارچ می باشد، به دلیل اینکه روغن نارگیل دارای اسیدهای چرب با زنجیره متوسط می باشد تحت عنوان قارچ کش طبیعی شناخته می شود و با نفوذ به قارچ ها دلیل از بین رفتن شان می شود. برای استفاده از روغن نارگیل کافیست کمی از اون را چندین بار در طول روز به محل قارچ بمالید تا بهبود یابد. قبل و سپس از استفاده از روغن دست ها را کاملا پاکیزه بشویید.

درمان و رفع قارچ ناخن

 • روغن پرتقال و روغن هسته ی انگور:

روغن پرتقال نیز نوعی ضد قارچ طبیعی است که برای معالجه و رفع عفونت در ناخن های پا فراوان استفاده می شود. برای برطرف کردن قارچ باید از روغن خالص و طبیعی پرتقال استفاده شود و خوب تر است تا روغن را به کمک یک قطره چکان بر روی قطعه مورد نظر بریزید. برای نتیجه دهی خوب تر می توانید روغن پرتقال خالص را با روغن زیتون یا روغن هسته انگور به اندازه مساوی ترکیب کنید و به ناخن ها بمالید. قبل از استفاده کمی روغن پرتقال را بر روی پوست امتحان کنید و در شکل نداشتن حساسیت از اون استفاده نمایید.

حذف قارچ ناخن ها

 • روغن اورگانو و کمک به معالجه قارچ ناخن:

روغن اورگانو یا همان روغن پونه کوهی روشی برای از بین بردن سریع قارچ در ناخن هاست که فراوان منظور می شود. این روغن دارای خواص بسیاری از جمله خاصیت های ضد ویروسی، ضد انگلی، ضد عفونی کنندگی و ضد باکتریایی است که برای معالجه و رفع قارچ فراوان سودمند است. علاوه بر این اورگانو دلیل درخشش و ظاهری خوشگل در نان ها می شود. برای استفاده از اون کافیست اورگانو را با مقدار بیشتری روغن زیتون قاتی کرده و به کمک پنبه یا قطره چکان به ناخن ها بمالید و هر روز این کار را تا سلامتی کامل چندین مرتبه انجام دهید.

 • استفاده از سرکه سفید:

سرکه سفید ماده ای است که در اکثر خانه ها یافت می شود و ساده ترین راه برای برطرف کردن قارچ ناخن می باشد. این ماده هیچ عارضه ای نداشته و با داشتن خاصیت ضد قارچی برای برطرف کردن قارچ های ناخن فراوان سودمند می باشد. می توانید سرکه سفید را به تنهایی و یا با قاتی کردن با جوش شیرین استعمال نمایید. برای استفاده دو پیمانه آب را با یک پیمانه سرکه سفید قاتی کرده و ناخن قارچی را در اون فرو برید ممکن است کمی ناخوشایند باشد که می توانید آب بیشتری اضافه کنید و چند دقیقه بگذارید بماند سپس ناخن ها را شسته و خشک نمایید. از سرکه سیب نیز می توانید برای اینکار استفاده نمایید.

رفع قارچ ناخن ها

 • استفاده از سیر یا عصاره ی سیر:

سیر کاربردهای زیادی برای سلامتی داشته و استفاده از اون در هر شکل بدون استفاده نیست. یکی از کاربردهای اون برطرف کردن عفونت های قارچی است که به دلیل ترکیبات قدرتمند سر فراوان نتیجه قسمت می باشد. برای استفاده از سیر می توان اون را خورد و یا می توانید کمی روغن سیر را با سرکه سفید (به یک اندازه) قاتی کرده و بر روی ناخن ها بمالید و سپس با دستمال یا باندی پاکیزه روی اون را بپوشانید. سپس از چند ساعت نتایج خوبی خواهید گرفت. در شکل نداشتن روغن سیر می توانید چند حبه سیر را عقل کرده و با روغن زیتون ترکیب نمایید و بر قطعه مبتلا به قارچ بمالید.

 • استفاده از روغن اسطوخودوس:

یکی دیگر از روش های رفع قارچ ناخن استفاده از روغن اسطوخودوس می باشد. اسطوخودوس دارای ترکیبات ضد قارچی است که باید در یک دوره زمانی مرتب استفاده شود تا نتیجه صحیح نتیجه گردد. علاوه بر ضد قارچ بودن اسطوخودوس خواص ضد حساسیت و ضد عفونی کنندگی نیز دارد که در معالجه قارچ ناخن ها موثر می باشد. برای استفاده از اسطوخودوس کمی از اون را با روغن درخت چای به اندازه مساوی ترکیب نمایید و سپس به کمک پنبه به محل مورد نظر خود بمالید . بگذارید تا یک شب باقی بماند از جوراب برای پا و یا دستمالی تمییز برای پوشاندن دست ها استفاده نمایید. اینکار را به وقت ۳ تا ۵ روز انجام داده تا ناخن هایتان کاملا بهبود یابند.

حذف کردن قارچ های ناخن

 • آب لیمو و معالجه قارچ ناخن:

آب لیمو ماده ای دوست برای معالجه بسیاری از مشکلات است که کمتر کسی از خواص اون بی خبر است. در شکل داشتن مشکل قارچ می توانید از عصاره ی لیمو استفاده کرده و نتیجه بگیرید. اسید سیتریک موجود در لیمو درمانی عالی برای برطرف کردن قارج ناخن است که در وقت کوتاهی دلیل پیشگیری از رشد قارچ ها می شود. همچنین آب لیمو دارای خواص ضد قارچی و ضدعفونی کنندگی بسیاری است. کمی از آب لیمو را بر روی ناخن ها مالیده و حدو ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بگذارید بماند سپس با آب ولرم بشویید. سپس از یک ماه استفاده مداوم از آب دیگر اثری از قارچ ها باقی نخواهد ماند.

برطرف کردن قارچ های ناخن

 • عصاره ی برگ زیتون:

عصاره ی برگ درخت زیتون نیز یکی از روش های مناسب برای رفع بوی بد قارچ و عفونت و همچنین رفع قارچ ناخن می باشد. این ماده دارای خاصیت های ضد میکروبی، ضد باکتریایی و خواص آنتی اکسیدانی و آنتی بیوتیکی بسیاری است که در کاهش قارچ ها فراوان تاثیر گذار می باشد همچنین این عصاره خاصیت سمی زدایی بی نظیری دارد.

 • استفاده از روغن علف لیمو:

از روش های دیگر خانگی برای رفع قارچ ناخن استفاده از روغن علف لیمو است که با داشتن رایحه لیمو برای رفع بوی قارچ فراوان موثر است. این روغن دارای خواص ضد میکروبی و ضد عفونی کننده نیز می باشد و برای رفع شکنندگی و سیاهی و شکل نازیبای ناخن ها فراوان سودمند است.

راه هایی برای رفع قارچ ناخن

 • نمک و ترکیب اون با روغن زیتون:

نمک ماده ای است که دارای تاثیرات طبیعی و دلیل‌ بخشی برای بسیاری از مشکلات پوستی است. فرو کردن پاها در آب دریای شور یکی از بهترین روش های رفع قارچ ناخن و پوست می باشد. برای استفاده از نمک می توانید از آب اکسیژنه کمک گرفته و ناخن ها را در اون فرو ببرید. و سپس از اون نیز می توانید از نمک دریا استفاده کرده و سپس بشویید. همچنین از ترکیب نمک و روغن زیتون به شکل مستقیم روی قارچ ها نیز می توانید استفاده کنید.

درمان و حذف قارچ از ناخن ها

 • استفاده از آرد ذرت:

یک فنجان آرد ذرت را با دو لیتر آب قاتی کرده و اجازه دهید یک ساعت بماند، سپس ناخن ها و یا پاهای خود را در به وقت نیم ساعت در اون فرو برده و سپس آبکشی و خشک نمایید. به این روش کم کم قارچ ها کنترل شده و آرام از بین خواهند رفت. هفته ای یکبار از این روش تا سلامتی کامل استفاده نمایید.

 • استفاده از دهانشویه لیسترین:

لیسترین یکی از محصولات عالی در رابطه با بهداشت دهان و دندان می باشد که برای رفع قارچ ناخن نیز از اون استفاده می شود. این دهانشویه خواص ضد میکروبی توانا داشته که قارچ های ناخن را از بین می برند. ترکیبات الکلی و ضد عفونی کنندگی لیسترین فراوان سودمند برای رفع قارچ می باشد. برای استفاده کافیست کمی از دهان شویه را با آب قاتی کرده و ناخن ها را برای ۱۵ دقیقه در اون فرو برید سپس از اون ناخن ها را خشک کرده و این کار را هر روز انجام دهید.

قارچ ناخن ها و رفع آنها

 •  سیب زمینی و معالجه قارچ پا:

سیب زمینی یکی از بهترین روش ها برای برطرف کردن قارچ ناخن است که کاملا بی جراحت و بدن مشکل است. سیب زمینی دارای خواص فراوان ضد قارچی است که به راحتی در دسترس و قابل استفاده است. از قاتی سیب زمینی رنده شده و زرد چوبه بر روی قارچ ها استفاده کرده و بگذارید تا ۸ تا ۹ ساعت بر روی محل باقی بماند. زرد چوبه به دلیل داشتن خاصیت ضد میکروبی و ضد عفونی کنندگی برای برطرف کردن قارچ فراوان سودمند بوده و در کنار سیب زمینی یا روغن زیتون نتیجه بهتری می دهد.

 • استفاده از آب پیاز:

پیاز بجز بوی بد هیچ نوع مشکلی نداشته و برای بسیاری از مشکلات فراوان سودمند است. استفاده از آب پیاز برای رفع قارچ ناخن فراوان نتیجه قسمت بوده و عفونت های مقاوم ساختن شده را برطرف می نماید. آب پیاز را مستقیما بر روی ناخن ها مالیده و بگذارید بماند. برای نتیجه گیری خوب تر چند بار در روز این عمل را انجام دهید.

کمک به حذف قارچ از ناخن ها

روش های پیشگیری از قارچ ناخن

برای پیشگیری از قارچ ناخن روش های زیر را به کار ببندید:

پاکیزه نگه داشتن دائمی پاها و خشک کردن آنها.

استفاده از جوراب خشک و پاکیزه و عدم استفاده از جوراب های باریک.

کوتاه و پاکیزه نگه داشتن ناخن ها و بازی نکردن با گوشه های ناخن.

تعویض به وقت کفش های ورزشی.

عدم استفاده از شوینده های توانا و پیشگیری از نگه داشتن دست ها یا پاها برای طولانی وقت در آب.

درمان و پاک کردن ناخن از قارچ

معالجه‌های پزشکی و نکاتی در مورد اون

یک روش موثر برای آزادی از قارچ ناخن، دارو های خوراکی می باشند که معالجه با این روش می تواند ۲ تا ۳ ماه به طول بیانجامد، تربینافین از جمله این داروهاست که معمولا با دوز ۲۵۰ میلی گرم در روز و به وقت ۱۲ هفته تجویز می شود، از عوارض این دارو می توان به راش پوستی، اسهال و یا اختلال آنزیم های کبدی نشانه کرد، توجه داشته باشد که مبتلایان به نارسایی کبدی و کلیه نباید از این دارو مصرف کنند.

از دارو های غیر نسخه ای اجتناب کنید، قارچ ناخن نسبت به معالجه مقاومت دارد و می تواند منجر به عفونت های مکرر شود، کرم های ضد قارچ به دلیل عدم توانایی نفوذ به درون ناخن برای رفع قارچ ناخن موثر نیستند، بلکه از آنها می توان برای بیماری پای ورزشکاران استفاده کرد.

مصرف داروی ایتراکونازول نیز می تواند موثر باشد که با دوز ۲۰۰ گرم در روز و به وقت ۱۲ هفته تجویز می شود، عوارض مصرف اون شامل بثورات جلدی و اختلال آنزیم های کبدی است، افراد مبتلا به اختلالات کبدی نباید از این دارو مصرف کنند، همچنین مواظب تداخلات دارویی ایتراکونازول باشید.

قبل از مصرف دارو، در شکل ابتلا به بیماری های کبدی، سابقه افسردگی، ضعف سیستم ایمنی و یا بیماری خود ایمنی حتما پزشک تان را در جریان قرار دهید، مصرف این داروها می توانند مواد زائد کبدی را افزایش دهند.

درمان قارچ ناخنها

داروهای ضد موضعی قارچ نیز اگرچه به تنهایی توصیه نمی شوند، اما در کنار درمانهای خوراکی برای کاهش طول وقت معالجه استفاده می شوند.

داروی سیکلوپیروکس یکی از داروهای دیگر است که با محلول ۸ درصد بیشتر به شکل روزانه و به وقت ۴۸ هفته تجویز خواهد شد.

داروی جابیلا از دیگر دارو های تجویز شده با محلول ۱۰ درصد می باشد و می توانید این دارو را نیز به شکل روزانه و به وقت ۴۸ هفته مورد استفاده قرار دهید.

در صورتی که عفونت به ماتریکس ناخن نفوذ نکرده باشد، درمانهای موضعی می توانند موثر باشند، برای آگاهی از میزان گسترش عفونت به ماتریکس ناخن می توانید از پزشک راهنمایی بگیرید.

همچنین در شکل تشدید این بیماری های قارچی، روشهای دیگری همچون عمل جراحی و نیز معالجه های لیزر از سوی پزشک توصیه خواهد شد. به طور کوتاه داروهای خوراکی و موضعی نشانه شده در مطلب بالا شامل موارد زیر می باشند :

برطرق کردن قارچ ناخنها

 • معالجه های موضعی:

برخی از معالجه های موضعی برای رفع قارچ پا عبارتند از: محلول موضعی سیکلوپیروکس ۸ درصد، افینوکونازول یا جوبلیا، تاوابورول یا کریدین.

 • معالجه با داروهای خوراکی:

برخی معالجه های خوراکی برای رفع قارچ ناخن پا شامل گریزئوفولوین، تربینافین، ایتراکونازول و فلوکونازول می شود.

منبع : آرگا

برچسب :

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *