روز جهانی ریشه کنی فقر ؛ آرزوی همه انسان ها

[ad_1]

این روز از سوی سازمان ملل متحد (UN) در سال ۱۹۹۳ میلادی برای ارتقای آگاهی در مورد نیاز به ریشه کنی فقر در سراسر دنیا، تعیین شد.

از تاریخ تعیین روز جهانی ریشه کنی فقر، این روز جهانی هر ساله توسط دولت ها، سازمان های غیردولتی و افراد گرامی داشته می شود. با این حال، در سال‌های اخیر تمرکز از صرف افزایش آگاهی در مورد فقر به انجام کارها مشخص برای آخر دادن به این معضل اجتماعی در سراسر دنیا تغییر کرده است.

این روز جهانی همچنین تلاش های افرادی که در فقر زندگی می کنند و سازمان های مرتبط با اون ها در سراسر دنیا را برجسته می کند.

تاریخچه روز جهانی ریشه کنی فقر به سال ۱۹۹۳ میلادی برمی گردد، زمانی که مجمع عمومی سازمان ملل متحد به اتفاق آرا روز ۱۷ اکتبر را به نام روز جهانی ریشه کنی فقر تعیین کرد. از اون تاریخ، هر ساله در تاریخ ۱۷ اکتبر رویدادهایی در سراسر دنیا برای بزرگداشت این روز و تجدید تعهد برای تلاش در جهت دستیابی به هدف اون، برگزار می شود.

کشورهای عضو سازمان ملل هر ساله تعهد خود را برای ریشه کنی فقر با اتخاذ برنامه ها و سیاست های مردمی با هدف بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی برای کسانی که در فقر زندگی می کنند، تایید می کنند اما با وجود این تلاش ها، فقر جهانی همچنان یک نگرانی مبرم است.

گرامیداشت این روز جهانی به افزایش آگاهی در مورد داستان فقر و تأثیرات اون بر مردم در سراسر دنیا کمک می کند. همچنین فرصتی برای مردم برای علامت دادن همبستگی با کسانی است که در تلاش برای تامین هزینه های زندگی خود هستند. علاوه بر این، این روز فرصتی را برای دولت ها و سازمان های بین المللی نیز آماده می کند تا تعهد خود را برای مواجهه با فقر تجدید کنند.

روز جهانی ریشه کنی فقر
روز جهانی ریشه کنی فقر

راه های زیادی برای افراد در سراسر دنیا وجود دارد که می توانند با انجام اون ها در ریشه کنی فقر سهیم باشند. از اهدای پول و امکانات گرفته تا صرف داوطلبانه وقت، همگی می توانند نقش کوچکی برای از بین بردن فقر ایفا کنند. همچنین یکی از مهم ترین موارد، آماده کردن امکان دسترسی به آموزش است. این امر می تواند به شکستن چرخه فقر کمک کند و به مردم توانایی های واجب برای یافتن شغل خوب را بدهد. یکی دیگر از راه های کاهش فقر، ساختن زمان های اقتصادی است. این امر می تواند با حمایت از مشاغل کوچک و کشاورزان یا با ارائه آموزش و منابع برای راه اندازی کسب و کار افراد، انجام شود. اندوخته گذاری در زیرساخت ها نیز می تواند شغل ساختن کرده و به کاهش فقر کمک کند. ساخت جاده ها، پل ها و مدارس زمان های شغلی ساختن می کند و به ارتباط مردم با خدمات ضروری نیز کمک می نماید.

در نهایت، پرداختن به علل ریشه ای ساختن فقر نیز مهم است. این امر شامل نگهداری به مسائلی همانند نابرابری، تبعیض و عدم دسترسی به منابع بین مردم دنیا است.

در سراسر دنیا افراد زیادی تحت نشان فقر قرار دارند با این حال برخی از گروه ها صدمه پذیرتر از سایرین هستند. زنان، کودکان و سالمندان بیشتر بیشترین صدمه را از فقر می‌بینند زیرا منابع و زمان‌های کمتری در اختیار دارند. فقر همچنین می تواند بر سلامت جسمی و روانی و همچنین پیشرفت تحصیلی و زمان های اقتصادی افراد نیز نشان منفی بگذارد. این معضل اجتماعی می تواند منجر به انزوای اجتماعی نیز بشود.

فقر مسئله ای است که می تواند همه افراد در سراسر دنیا را تحت نشان قرار دهد و برای از بین بردن اون همکاری های بین المللی نیاز است.

بر پایه آمارهای رسمی از هر چهار نفر در دنیا یک نفر در فقر زندگی می کند و زیادتر افرادی که در فقر زندگی می‌کنند، زنان و دختران هستند. در واقع زنان و دختران ۷۰ درصد از اقشار بی‌بضاعت در دنیا را تشکیل می دهند. باید به این نکته نیز توجه داشت که فقر فقط در کشورهای در حال توسعه وجود ندارد و در کشورهای ثروتمند نیز افراد فقیر وجود دارند. به نام مثال، در ایالات متحده حدود ۱۳ میلیون کودک در فقر زندگی می کنند.

داده های جدید دیگری نیز علامت می دهد که بیش از نیمی از سالمندان در ایالات متحده در فقر زندگی می کنند. بررسی انجام شده در ایالات متحده علامت می‌دهد: بسیاری از سالمندان به سبب افزایش هزینه‌های زندگی که با بالا رفتن سطح تورم تشدید شده، تحت فشار مالی قرار دارند. طبق داده‌های موجود، افراد ۶۵ ساله و بالاتر در سنجیدن با جوانان آمریکایی زیادتر وابسته فقر شده‌اند. همچنین افراد بین ۳۵ تا ۵۴ سال کمتر احتمال دارد وابسته فقر شوند.

به گفته کارشناسان، در حالی که نرخ فقر در دنیا در سال های اخیر کاهش یافته اما هنوز افراد زیادی در فقر زندگی می کنند.

به شرح newsd، در روز جهانی ریشه کنی فقر همچنین از پیشرفت هایی که در زمینه مواجهه با فقر نتیجه شده تجلیل می‌شود.

[ad_2]