روش های کاربردی نگه داری گرما در خانه

[ad_1]

یکی از دغدغه های مهم افراد با رسیدن دوره سرما گرم نگه داشتن مکان خانه می باشد. در این مطلب تصمیم داریم شما را با روش های کاربردی نگه داری گرما در خانه دوست نماییم. با ما دنبال باشید.

Keeping the heat in the house 10

آشنایی با راه های موثر برای نگه داری گرما در خانه

با فرا رسیدن دوره سرما گرم کردن مکان خانه بدون هدر رفت انرژی و افزایش هزینه ها یکی از دغدغه های مهم خانواده ها می باشد. هنگامی که سرما از راه می رسد، نگه داری گرما در خانه با ارزش و مهم بودن زیادی پیدا می کند. باید تمام قطعه های خانه را چک کرده تا درزی برای نفوذ سرما به خانه وجود نداشته باشد. همچنین در صورتی که منزل تان در زمستان سرد و بادگیر می گردد، باید روشی برای سد کردن راه نفوذ سرما به درون خانه پیدا کنید.

         Keeping the heat in the house 13

زیادتر خانواده ها از مبلغ بالای قبض گاز گله مند هستند. برخی نیز عقیده دارند که سیستم گرمایشی منزل اون ها پاسخگوی گرمای مکان نبوده و خانه خوب گرم نمی شود. از این رو به دنبال دلیل این داستان هستند. و این که آیا روش هایی برای نگه داری انرژی گرمایی خانه وجود دارد؟ بنابراین در این مطلب تصمیم داریم شما را با روش های کاربردی نگه داری گرما در خانه دوست نماییم تا به این راه در مصرف انرژی صرفه جویی شده و استفاده وری اون افزایش پیدا کند.

۱. یک سیستم گرمایشی مناسب انتخاب کنید.

یکی از فاکتورهای اصلی در میزان مصرف انرژی، نوع سیستم گرمایشی منزل می باشد. هر خانواده با توجه به شرایط اقلیمی و مکان خانه باید سیستم گرمایشی مناسبی را به کار گیرد. به طور مثال بخاری گازی یک سیستم گرمایشی کهنه محسوب می شود که بازدهی انرژی بالایی داشته و زیادتر گرمای تولیدی اون در خانه مورد مصرف واقع می شود.

Keeping the heat in the house 14

ولی سیستمی همچون شومینه بازدهی فراوان کمی داشته و زیادتر گرمای تولیدی اون از راه دودکش خارج می رود و نمی تواند خانه را خوب گرم کند. همچنین اگر منزل شما روی پیلوت و پارکینگ ساختمان است که عملا زیر اون خالی می باشد زیادتر با مشکل گرم کردن خانه مواجه هستید. در چنین خانه هایی به سبب عبور هوای سرد زیر ساختمان، کف منزل سرد باقی می ماند و زیادتر نمودن مقام شوفاژ یا بخاری راهگشا نیست.

از این رو باید سیستم های گرمایشی از کف استفاده نمایید تا مصرف انرژی کمتر به نتیجه دلخواه خود برسید. به این نظم قبل از بزرگ از مصرف بالای انرژی سیستم گرمایشی منزل، ابتدا بررسی کنید که آیا سیستم گرمایشی مورد استفاده برای خانه مناسب است یا خیر.

Keeping the heat in the house 4

۲. ساختن یک فضای کفش کن کوچک

در صورتی که درب ورودی منزل به طور مستقیم به درون فضای نشیمن دوباره می گردد، باید یک فضای کفش کن کوچک در ورودی منزل تعبیه کنید. این فضا می تواند شیشه ای بوده تا از ورود روشنایی به درون سد نشده و فضای اتاق را کوچک جلوه ندهد. صحیح کردن کفش کن یک روش خوب برای دور محافظت سرما از اتاق نشیمن وقت دوباره و بسته کردن درب ورودی خانه می باشد.

Keeping the heat in the house 1

۳. از گرمای آشپزخانه استفاده کنید.

همانطور که می دانید در آشپزخانه با پخت و پز همیشه گرما ساختن می شود. شما باید از این گرما نهایت استفاده را ببرید. به این نظم هنگامی که در آشپزخانه مشغول کوشش هستید، مقام سیستم گرمایشی را کاهش داده برای چی که کنار اجاق گاز بودن خود به خود دمای بدن را افزایش می دهد.

همچنین اگر از فر برای پخت و پز استفاده می کنید، پس از اتمام کار دستگاه را خاموش و درب اون را دوباره گذاشته تا حین سرد شدن، گرمای خود را به مکان خانه انتقال دهد.

۴. دودکش شومینه و کانال کولر را چک کنید.

پیشتر نشانه شد که استفاده از شومینه برای گرم نمودن خانه کار غیر منطقی است. با این وجود این وسیله به سبب ظاهر زیبایی که دارد در زیادتر منازل امروزی تعبیه شده است. در صورتی که از شومینه منزل استفاده نمی کنید باید دودکش اون را از درون بسته نمایید تا گرمای تولیدی خانه هدر نرود.

Keeping the heat in the house 25

برای این کار عایق پشمی، پشم شیشه و بالن های مخصوصی وجود دارد که به کمک اون ها می توان دودکش شومینه را بسته نمایید. البته یاد بردن نکنید چنانچه روزی بخواهید شومینه را روشن کنید حتما اول این عایق ها را از دودکش خارج کنید. همچنین کانال های کولر نیز یکی از منابع اصلی انتقال هوای سرد به درون منزل هستند. به این نظم با شروع سرما حتما از بسته بودن کانال کولر خانه اطمینان نتیجه کنید. برای اطمینان می توانید با یک پوسته پلاستیک جلوی دریچه ها  را بپوشانید.

Keeping the heat in the house 23

۵. از پرده کلفت استفاده کنید.

یک روش کاربردی دیگر برای نگه داری گرما در خانه این است که برای ورودی هایی از منزل که درب ندارند، پرده های مخصوص آویزان کنید. همچنین اگر امکان نفوذ هوای سرد از راه پنجره ها وجود دارد خوب تر است پرده های کلفت تر آویزان نمایید. به عبارتی پارچه های کلفت و زیبایی همانند مخمل به مخصوص نوع راه راه اون فراوان گرم هستند و به خوبی جلوی نفوذ باد و سرما از پنجره به درون خانه را خوهند گرفت.

Keeping the heat in the house 6

در صورتی که گرمای بیشتری تمایل دارید، می توانید پشت پنجره سایبان یا کرکره نصب کنید و از درون پرده های سنگین و کلفت آویزان نمایید.

۶. بالکن را محصور کنید.

این روش نیز همچون روش کفش کن سبب می شود که بالکن ورودی منزل محصور شده و از وزش باد و نفوذ سرما به درون خانه پیشگیری شود. همچنین تا زمانی که درب را روی مهمان ها دوباره می کنید، اون ها در پناه بالکن محصور شده یخ نمی زنند.

۷. از پنجره های دو جداره استفاده کنید.

استفاده از پنجره دو جداره یک روش مدرن برای نگه داری گرما در خانه می باشد. این پنجره ها از دو یا سه پوسته ساخته شده اند که هر دو پوسته توسط گاز یا هوا از هم جدا می شوند. به این نظم گرما قادر نیست به راحتی از یک سو به سو دیگر پنجره نفوذ کند. این نوع پنجره ها علیرغم عایق گرما بودن عایق صوتی نیز هستند.

Keeping the heat in the house 3

البته تعویض پنجره های منزل کاری هزینه بر خواهد بود ولی مسلما میزان صرفه جویی انرژی با این کار در طولانی زمان می تواند هزینه اولیه فراوان اون را جبران نماید.

۸. دور و بر شوفاژ و رادیاتورها را خلوت کنید.

در صورتی که برای گرمایش منزل از شوفاژ یا رادیاتور استفاده می کنید، خوب تر است دور و بر شوفاژ را خلوت دید دارید. اگر نزدیک شوفاژ وسایل بزرگی همانند مبلمان قرار بگیرد کم کم این وسایل گرمای تولیدی شوفاژ را به خود جاذبه کرده و اجازه نمی دهند خانه خوب گرم شود.

همچنین از قرار دادن وسیله روی شوفاژ خودداری شود. و اگر سقف منزل شما بلند است اندکی بالاتر از شوفاژ یک قفسه نصب کنید تا گرمایی که به سو بالا در حال حرکت است را مجددا به پایین هدایت کند. این ترفند به مخصوص هنگامی که شوفاژ زیر پرده یا پنجره قرار دارد،در نگه داری گرما در خانه نقش اساسی ایفا می کند. برای چی که گرمایی که از شوفاژ به پرده یا پنجره برسد عملا در گرم کردن خانه نقشی نخواهد داشت.

Keeping the heat in the house 24

همچنین برای پیشگیری از انتقال گرمای تولیدی شوفاژ توسط دیوار به خارج از خانه می توانید پشت اون ها را با فویل آلومینیوم عایق بندی نمایید. این ورقه ها گرمایی که در حال عبور به سو خارج خانه است را به درون خانه منعکس خواهند کرد و مصرف انرژی را تقلیل می دهند. ضمنا قیمت پایینی دارند و در دسترس هم می باشند.

۹. پرچین بادگیر بکارید.

در صورتی که دور و بر منزل تان بادگیر است می توانید دور و بر اون پرچین های بلند کاشته یا از روش های دیگری برای بسته کردن راه باد استفاده نمایید. به طور مثال کاشت درخت یا حصارکشی.

Keeping the heat in the house 16

۱۰. کرکره نصب کنید.

کرکره ها طوری طراحی شده اند که به خوبی بسته می شوند. از این رو با نصب این کرکره ها در زمستان می توان از وزش بادهای شدید و توفان و نفوذ سرما به درون خانه پیشگیری کرد.

۱۱. از ترموستات یا تایمر استفاده کنید.

روشن بودن سیستم گرمایشی خانه در تمام روز کار فراوان منطقی نیست. از سویی شب ها نمی توان مرتبا از خواب بیدار شده و سیستم گرمایشی را روشن یا خاموش نمود. ترموستات یا تایمر می تواند کمک کند تا مصرف انرژی و هزینه  کاهش یافته و استفاده وری افزایش یابد.

Keeping the heat in the house 2

وقت تنظیم مقام ترموستات دقت داشته باشید که مقام را فراوان بالا یا پایین تنظیم نکنید. برای خانه های مسکونی مقام ترموستات مناسب موتورخانه حدود ۶۸ مقام سانتی گراد می باشد. اگر بخاری یا سیستم گرمایشی هوشمند دارید هم خوب تر است که دمای قطع گرمایش را روی ۲۰ مقام سانتی گراد قرار دهید.

۱۲. از پنجره های قاب دار یا حفاظ دار استفاده کنید.

سبک پنجره ها هم بر میزان بادگیری آنها تاثیر می گذارد. برخی از رایج ترین انواع پنجره شامل تک لنگه، دو لنگه و پنجره های کشویی اندکی هوا را به درون نشت می دهند . اما پنجره های حفاظ دار، قاب دار و پابرجا؛ بهترین و محکم ترین درزگیر را با خود دنبال دارند.

Keeping the heat in the house 20

۱۳. اجازه دهید روشنایی آفتاب درون منزل شود.

حتما پرده های پنجره ای جنوبی را در طی روز کنار بزنید تا روشنایی آفتاب اتاق ها را گرم کند. اگر پنجره های جنوبی خانه برای وجود درخت یا بوته سر راه ورود روشنایی، خوب روشنایی نمی گیرد، می توانید اون ها را هرس یا جابجا نمایید. و در صورتی که خانه آفتاب گیر است دغدغه ای برای ورود روشنایی و گرما به درون خانه نخواهد بود.

استفاده بهینه از روشنایی خورشید می تواند نقش موثری در کاهش مصرف انرژی داشته باشد. روشنایی و انرژی خورشید نیز خانه را گرم تر می سازد. همچنین خانه را با تازگی کرده و در کاهش افسردگی سودمند است. همچنین روشنایی و انرژی خورشیدی دارای خاصیت ضد عفونی کنندگی بوده و با ورود انرژی خورشید به درون خانه میکروب ها از بین می روند.

Keeping the heat in the house 15

ضمنا همانطور که می دانید روشنایی و انرژی خورشیدی ویتامین دی را نیز به هدیه دارد که برای بدن ضروری بوده و زیادتر افراد با کمبود این ویتامین مواجه اند. البته توجه داشته باشید در روزهای ابری کنار زدن پنجره ها نتیجه عکس داشته و مصرف انرژی بالا می رود. به هر روی پرده همانند عایق عمل کرده و گرما را درون خانه بازداشت می کند. هر چه پرده کلفت تر باشد زیادتر عایق گرما خواهد بود.

۱۴. از فن های دو منظوره کمک بگیرید.

فن های دو منظوره در تابستان هوای سرد و در زمستان هوای گرم را به خانه درون می کنند. حتی می توان جهت پنکه سقفی را تغییر داده به این نظم این وسیله باد گرم تولید می کند. اگر تمایل داشتید کف خانه گرم شود فن را خاموش نموده ولی اگر می خواهید هوای خانه گرم باشد فن را روشن نمایید.

چند روش کاربردی دیگر برای نگه داری گرمای خانه

علاوه بر روش های کاربردی بالا می توانید برای نگه داری گرما در خانه از موارد زیر نیز کمک بگیرید.

Keeping the heat in the house 5

۱. خوب تر است برای فضاهایی همانند آشپزخانه و حمام، دستگاه تهویه تایمر دار نصب کنید. و از دستگاه تهویه در شکل لزوم استفاده بگیرید.

۲. معمولا هوای زمستان خشک است از این رو در صورتی که محدودیت ندارید سپس از حمام کردن درب حمام را دوباره گذاشته تا بخار اون درون خانه شود.

۳. در مواقعی که به تهویه نیاز ندارید، دریچه های بیرونی اون را بسته نموده تا هوای سرد به خانه درون نشود.

۴. تهویه و درب و پنجره های اتاق بدون استفاده را بسته تا هوای خانه گرم تر بشود. با این حال مواظب باشید اتاق های بلا استفاده فراوان سرد نشوند زیرا ممکن است لوله های توکار یخ ببندند.

Keeping the heat in the house 18

۵. برای تهویه هایی که خارج از خانه نصب هستند حتما از فنس هایی استفاده شود که سد ریختن برف و باران روی آنها گردد.

۶. یک روش دیگر گرم نگه داشتن خانه در زمستان این است که مکان هایی که فراوان استفاده می شود را گرم کنید به این نظم انرژی کمتری هدر خواهد رفت. همچنین اگر وسیله گرمایشی شما رادیاتور است لوله های اون را با ورقه های حلبی پوشانده تا گرمای اون به هدر نرود. این کار را برای شومینه های چوبی و تنوری و دیگر وسایل گرمایشی نیز می توانید اجرا کنید.

Keeping the heat in the house 12

۷. در شکل عدم استفاده از بخاری از بسته بودن لوله دودکش اون اطمینان نتیجه کنید. دوباره بودن لوله دودکش بخاری، هوای گرم خانه را به خارج می راند. دقت کنید هر وقت خواستید از بخاری استفاده نمایید حتما از دوباره بودن لوله دوکش اطمینان داشته باشید.

۸. درب پشت بلندی یا درب اتاق زیر شیروانی یکی از اصلی ترین خروجی های هدر رفت گرما می باشند. از بسته بودن و تندرست بودن شیشه و دیگر حفاظ اون ها در دوره سرما اطمینان نتیجه کنید.

۹. از سرد شدن کف خانه پیشگیری کنید. در شکل عایق نبود کف خانه بیش از ۱۰ درصد انرژی گرمایی به هدر می رود. برای این کار کف منزل را با فرش و قالیچه های گرم بپوشانید. بهترین جنس فرش و قالیچه نیز نوع پشمی و دستباف می باشد.

Keeping the heat in the house 7

۱۰. در روزهایی که هوا بیش از اندازه سرد است چند پتو از دیوار و پنجره ها آویزان کرده و حتی برای دیوارهای بدون پنجره نیز این کار را انجام دهید. در صورتی دیوار و پنجره ها خوب عایق بندی نشوند، گرما به هدر می رود.

همچنین کنار و درزهای درب و پنجره ها را پوشانده و حتی الامکان از شیشه های عایق گرما و سرما استفاده نمایید. ضمنا منظور می شود برای آشنایی با توصیه های سودمند برای کاهش مصرف گاز و هواگیری پکیج کلیک کنید.

منبع : آرگا

برچسب :

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *