زائران اربعین برای خرید ارز به کدام بانک ها مراجعه کنند؟ 

[ad_1]

دبیرکل کانون صرافان گفت: بانک‌های مردمی،‌ سپه، ملت، معامله و صادرات ایران نسبت به فروش ارز زیارتی اربعین اقدام می‌کنند.
به شرح صفحه اقتصاد، کامران سلطانی‌زاده درباره وضعیت فروش ارز اربعین در صرافی‌ها و شعب بانک‌های منتخب، اظهار داشت: صرافی های رسمی سراسر سرزمین که عضو بازار متشکل ارزی نیز هستند آمادگی کامل جهت فروش ارز مسافری، توافقی و ارز اربعین را دارند.

وی تأکید کرد: مردم دغدغه‌ای برای فراهم‌ ارز اربعین نداشته باشند. صرافی ها به تمام متقاضیان 100 دلار ارز به نرخ توافقی می فروشند.

دبیرکل کانون صرافان گفت: شعب ارزی و ریالی بانک‌های منتخب نیز فروش ارز اربعین را شروع کرده اند و مشکلی در این خصوص به ما شرح نشده است.

طبق ابلاغیه بانک مرکزی از روز شنبه مورخ 1401.6.5 بانک‌های مردمی،‌ سپه، ملت، معامله و صادرات ایران نسبت به فروش ارز در سرفصل ارز زیارتی اربعین به‌میزان 100 دلار به‌نرخ توافقی به هر زائر اقدام می‌کنند.

بانک مرکزی البته تأکید کرده که درصورت فراهم‌ دینار مورد نیاز از محل منابع تجهیزشده، صرافی‌ها و بانک‌های عامل می‌توانند به‌جای 100 دلار نسبت به پرداخت 150 هزار دینار عراق به‌نرخ توافقی به متقاضیان اقدام کنند.

مدارک مورد نیاز زائران اربعین برای دریافت 100 دلار به نرخ توافقی از صرافی‌های مجاز و بانک‌های منتخب عبارت است از کارت مردمی، شماره تلفن دنبال به نام متقاضی و کارت بانکی به نام متقاضی.

بنابراین صرافی‌های دارای مجوز کوشش از بانک مرکزی نیز در چهارچوب ضوابط ابلاغی و احراز هویت متقاضیان (کارت مردمی، شماره تلفن دنبال به نام متقاضی و کارت بانکی به نام متقاضی)، مجاز به فروش ارز در سرفصل ارز زیارتی اربعین به‌میزان هر متقاضی 100 دلار آمریکا به‌نرخ توافقی هستند.

قیمت ارز توافقی براساس معاملات روزانه این بازار تعیین و اعلام می شود؛ هم الآن و در ثانیه انتشار این شرح دلار در بازار توافقی در کانال 28 هزار تومان قرار دارد و با قیمت 28 هزار و 250 تومان معامله شده است. بنابراین زائران اربعین برای خرید 100 دلار ارز توافقی باید حدود 2 میلیون و 800 هزار تومان بپردازند.

گفتنی است، فروش ارز بابت سرفصل زیارتی اربعین حسینی(ع) هیچ‌گونه محدودیتی بابت فروش ارز مسافرتی در سال جاری برای متقاضیان ساختن نمی‌کند.

بر پایه آخرین مصوبه بانک مرکزی که در تاریخ که در تاریخ 1401.05.10 منتشر شد، تامین و پرداخت ارز مسافرتی به شکل اسکناس برای مسافران و به نرخ درج شده در سامانه معاملات الکترونیکی ارز (ETS) برای سرزمین‌های با ویزا 500 یورو یا معادل اون به سایر ارز‌ها و برای سرزمین‌های بدون ویزا 300 یورو یا معادل اون به سایر ارز‌ها است.

بنابراین زائران اربعین می توانند علاوه بر 100 دلار توافقی، 300 یورو نیز تحت عنوان ارز مسافراتی دریافت کنند.

تعیین نرخ قیمت ارز مسافرتی، به شکل نرخ قیمت پابرجا ممکن نیست و متقاضیان ارز مسافرتی باید در تاریخ پرداخت معادل ریالی نرخ ارز مسافرتی را با مراجعه به سامانه صرافی مردمی ایران به آدرس https://mex.co.ir/، جدول نرخ روزانه ارز دولتی را مشاهده کرده و از نرخ ارز مسافرتی مطلع شوند.

منبع: تسنیم

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

[کل: 0 میانگین: 0]

[ad_2]