سایت نام نویسی طرح ماشین فرسوده و جوانی فراوانی • جونی

[ad_1]

کدام خودروها فرسوده محسوب می‌شوند؟

رئیس انجمن مراکز اسقاط و بازیافت ماشین، گفت: دارندگان خودروهای تا سال ١٣٨۵ می‌توانند اقدام به ثبت‌نام در طرح فروش یکپارچه ماشین کنند.
در پاسخ به این سوال که کدام خودروها فرسوده حساب می شوند؟ محمود مشهدی بزرگوار- رئیس انجمن مراکز اسقاط و بازیافت ماشین، گفت: معیار سایت ستاد مدیریت حمل‌ونقل سوخت سرزمین است. در واقعیت هر خودروهایی که با تایید این ستاد فرسوده شناخته شود، مشمول این طرح خواهد بود.

به شرح ایسنا، وی افزود: ستاد مدیریت حمل‌ونقل سوخت نیز بر پایه فایل پالایشی که راهور ناجا در اختیار اون‌ها قرار داده است،  خودروهای فرسوده را مشخص می‌کنند؛ به‌عبارتی در این فایل دقیقاً خودروهایی که به سن فرسودگی رسیده‌اند، مشخص شده است. بنابراین افرادی که ثبت‌نام می‌کنند، بر پایه کد ثبت‌نامی، برای سلامت‌سنجی از ستاد مدیریت حمل‌ونقل سوخت استعلام شکل خواهد گرفت، ستاد هم بر پایه فایل راهور ناجا، ماشین را تایید می‌کند که تاکنون اسقاط نشده و فرسوده هم هست.

رئیس انجمن مراکز اسقاط و بازیافت ماشین، تاکید کرد: دارندگان خودروهای تا سال ١٣٨۵ می‌توانند اقدام به ثبت‌نام در این طرح کنند. حداقل بایستی ١۵ سال از سن فرسودگی خودروها (تولیدی‌های ١٣٨۵ به قبل) قبل باشد (١۴٠١ مورد محاسبه نخواهد بود).


ثبت‌نام سومین مرحله فروش ماشین در سامانه یکپارچه تخصیص ماشین از امروز ۱۶ شهریور شروع شد. بر این پایه متقاضیان خرید ماشین می‌توانند از ۱۶ شهریور تا روز جمعه ۱۸ شهریور‌ ‌به زمان ۳ روز در سامانه sale.iranecar.com اقدام به ثبت‌نام کنند.

در این دوره از تخصیص ماشین از راه سامانه یکپارچه اولین مرحله طرح جایگزینی خودروهای فرسوده نیز اجرایی می‌شود.

براساس این شرح: ۵۰ درصد از خودروهای عرضه شده در این دوره سهمیه طرح جوانی فراوانی، ۲۰ درصد خودروهای قرعه‌کشی به خودروهای فرسوده اختصاص می‌یابد و باقی مانده که ۳۰ درصد از خودروهای عرضه شده است به متقاضیان عادی وابستگی می‌گیرد.

به گفته سخنگوی وزارت صمت در سومین دوره قرعه‌کشی یکپارچه حدود ۶۰ هزار ماشین عرضه می‌شود .

نخستین طرح جایگزینی خودروهای فرسوده غیرتاکسی در سامانه یکپارچه

بضوابط و شرایط اعلامی ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت برای استفاده از طرح جایگزینی خودروهای فرسوده در راستای اجرای طناب (ف) تبصره (۷) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ به شرح ذیل است:

در اجرای طناب (ف) تبصره (۷) قانون بودجه سال ۱۴۰۱، مالکین خودروهای فرسوده که شرایط مندرج در آیین نامه از رده خارج کردن خودروهای فرسوده و نیز آیین‌نامه داستان ماده (۸) قانون هوای پاک و اصلاحات بعدی آنها را دارا بوده و تمایل به شرکت در قرعه‌کشی از سبد فروش خودروهای تولید درون دارند، می‌توانند نسبت به ثبت‌نام در سامانه یکپارچه فروش اقدام کنند.

متقاضیان مکلفند شناسه منحصر به فرد (VIN)، شماره شاسی و شماره موتور و نیز مشخصات فردی شامل نام، نام خانوادگی و کد مردمی را در سامانه فروش ثبت کنند.
مالکان در شکل برنده شدن در قرعه‌کشی، موظفند در اسرع وقت به یکی از مراکز اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده موجود در سایت ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت مراجعه و فرآیند اسقاط خودروی خود را حداکثر ظرف دو ماه به آخر رسانند.
متقاضیان واجد شرایط که در قرعه‌کشی برنده شده باشند و خودروی خود را اسقاط کرده باشند، هیچ‌گونه ادعایی در خصوص صدور و نحوه استفاده از تأییدیه اسقاط صادره در سامانه ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت و ارزش اون نخواهند داشت.
متقاضیانی که در هر مرحله از فرآیند نام نویسی تا تحویل خودروی جدید حائز شرایط و ضوابط قانونی و ابلاغی در بخشنامه نباشند، در هر مرحله از فرآیند از ادامه فرآیند دوباره خواهند ماند و مجری طرح و خودروساز هیچگونه تعهدی در قبال آنان نخواهند داشت.
وزارت صمت در راستای اجرای طناب (ف) تبصره (۷) قانون بودجه سال ۱۴۰۱، موظف به اختصاص سهمیه واجب مندرج در قانون  است که در این دوره عرضه ماشین ۲۰% از ظرفیت را جهت جایگزینی خودروهای فرسوده اختصاص داده است و استعلامات واجب در خصوص شمولیت خودروی فرسوده از ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت سرزمین شکل خواهد گرفت.
واجب به ذکر است در صورتی که متقاضیان استفاده از این طرح، واجد شرایط تشخیص داده شوند باید  فرایند اسقاط و نام نویسی در شرکت های خودروساز را مطابق قوانین،الزامات و مراحل اعلام شده توسط ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت سرزمین و بخشنامه های شرکت های خودروساز انجام داده و ادامه فرآیند را از این دو مرجع پیگیری کنند.

این محدودیت ها شامل کلیه خودروهای قابل عرضه توسط شرکت های خودروسازی چه در طرح های قرعه کشی و چه طرح های خارج از قرعه کشی می شوند.


مراحل اجرائی نام نویسی و استفاده از طرح جایگزینی خودروهای فرسوده

(اعلامی ستاد مدیریت حمل‌ و تعریف و سوخت) در راستای اجرای طناب (ف) تبصره (۷) قانون بودجه سال ۱۴۰۱

  1. ثبت‌نام در سامانه یکپارچه تخصیص ماشین و تکمیل اطلاعات ماشین فرسوده (شناسه منحصر به فرد (VIN)، شماره شاسی و شماره موتور)
  2. بررسی و پالایش اطلاعات متقاضیان استفاده از طرح جایگزینی خودروهای فرسوده توسط ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت و مشخص شدن فهرست متقاضیان واجد شرایط
  3. در صورتی که تعداد متقاضیان زیادتر از ظرفیت تخصیص داده شده باشد، قرعه کشی انجام شده و واجدین شرایط مشخص می شوند.
  4. اعلام اسامی واجدین شرایط از راه سامانه یکپارچه تخصیص ماشین انجام می شود.
  5. مراجعه واجدین شرایط اعلامی در سایت به مراکز اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده موجود در سایت ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت و تکمیل فرآیند اسقاط ماشین حداکثر ظرف دو ماه از تاریخ نام نویسی.
  6. مراجعه واجدین شرایط اعلامی در سایت به شرکت‏های خودروساز و ارائه اسناد واجب در خصوص طناب قبل و انجام نام نویسی نهایی حداکثر ظرف دو ماه از تاریخ نام نویسی.
  7. تحویل ماشین به واجدین شرایط توسط خودروساز (کسانی که توسط ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت احراز شرایط شده اند)

چه کسانی می‌توانند در طرح جایگزینی ماشین فرسوده شرکت کنند

افرادی که دارای خودروی فرسوده هستند و مشمول این طرح خواهند بود، می‌توانند در این مرحله از فروش یکپارچه خودروها، ثبت‌نام کنند و کد ثبت‌نامی این افراد، از ستاد مدیریت سوخت و حمل‌ونقل استعلام خواهد شد.
طبق اعلام سخنگوی وزارت صمت در “طرح جایگزینی خودروهای فرسوده” که سهم ۲۰ درصدی ظرفیت قرعه‌کشی محصولات خودروسازان را به خود اختصاص داده است، متقاضیان درخواست خود را در بازه زمانی برگزاری سومین مرحله از فروش یکپارچه خودروها (۱۶ تا ۱۸ شهریور ماه) ثبت می‌کنند، پس از استعلام، چنانچه بر پایه کد ثبت‌نامی، ماشین فرسوده وجود داشت، بر پایه شرایطی خودروی مورد تقاضا، قابل تحویل خواهد بود.

به شرح ایسنا، در حالی از امروز (چهارشنبه ۱۶ شهریورماه) ثبت‌نام سومین مرحله از فروش یکپارچه محصولات خودروسازان شروع می‌شود که برای اولین بار، علاوه بر سهم قرعه‌کشی طرح عادی و طرح جوانی فراوانی (طرح مخصوص مادران)، سهم ۲۰ درصدی از ظرفیت قرعه‌کشی محصولات خودروسازان به “طرح جایگزینی خودروهای فرسوده” اختصاص یافته است.

چنانچه براساس کد ثبت‌نامی، ماشین فرسوده وجود داشت، به شرط آنکه تا دو ماه آینده، شخص خودروی خود را اسقاط و تأییدیه اسقاط را ارائه دهد، خودروی مورد تقاضا، قابل تحویل خواهد بود.
امید قالیباف سخنگوی وزارت صنعت، معدن و معامله- در رابطه با جزئیات این طرح و اینکه راه تخصیص و شرایط اون به چه شکل خواهد بود، در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: براساس طناب ف تبصره ۷ قانون بودجه امسال، ۱۰ درصد از ظرفیت خودروهایی که مشمول طرح قرعه‌کشی می‌شوند، بایستی برای طرح جایگزینی خودروهای فرسوده مورد استفاده قرار گیرند؛ بنابراین در سومین طرح فروش یکپارچه خودروها که از امروز (چهارشنبه) شروع می‌شود، برای اولین بار ۲۰ درصد از ظرفیت خودروهای مشمول قرعه‌کشی را به این طرح اختصاص داده‌ایم؛ چراکه در مرحله دوم فروش یکپارچه خودروها، این اتفاق نیفتاده بود.

استفاده از طرح ماشین فرسوده در قرعه کشی مرحله سوم

وی خاطرنشان کرد: بدین ردیف افرادی که دارای خودروی فرسوده هستند و مشمول این طرح خواهند بود، می‌توانند در این مرحله از فروش یکپارچه خودروها، ثبت‌نام کنند و کد ثبت‌نامی این افراد، از ستاد مدیریت سوخت و حمل‌ونقل استعلام خواهد شد. چنانچه براساس کد ثبت‌نامی، ماشین فرسوده وجود داشت، به شرط آنکه تا دو ماه آینده، شخص خودروی خود را اسقاط و تأییدیه اسقاط را ارائه دهد، خودروی مورد تقاضا، قابل تحویل خواهد بود (البته به شرط برنده شدن).

این رتبه مسئول در وزارت صمت، یادآور شد: براساس ماده ۱۰ قانون ساماندهی صنعت ماشین، خودروسازان مکلف هستند در ازای تولید هر چهار دستگاه ماشین، یک تأییدیه اسقاط خودروی فرسوده ارائه دهند تا خودروهای تولیدی قابل شماره‌گذاری باشند؛ در حال آماده، شرایط موجود برای ارائه تأییدیه اسقاط ماشین، به سبب افزایش قیمت خودروها و نبود سازوکارهای تشویقی یا تنبیهی، چندان پاسخگوی تولید نبوده و به نوعی به یک گلوگاه تبدیل شده است؛ بنابراین قانون‌گذار، برای رفع این مشکل درصد فوق‌الذکر (۱۰ درصد) ظرفیت قرعه‌کشی‌ها را در نظر گرفته تا بدین منظور (اسقاط و جایگزینی خودروهای فرسوده) اختصاص دهد.

 

سایپا و ایرانخودرو

 

سایت نام نویسی طرح جایگزینی ماشین فرسوده

جزییات نام نویسی فروش عالی ماشین با قیمت قطعی، نزد فروش، طرح جوانی فراوانی و طرح ماشین فرسوده در سامانه یکپارچه تخصیص ماشین مخصوص شهریور ماه ۱۴۰۱ شروع شد.
به شرح عکس زندگی، نام نویسی فروش ماشین توسط خودروسازان سرزمین در سامانه یکپارچه ماشین به زودی انجام می‌شود.

سامانه ماشین

سامانه یکپارچه فروش ماشین، سایت متمرکز خرید ماشین است که توسط وزارت صنعت، معدن و معامله به منظور تخصیص ماشین و نام نویسی خرید ماشین ساختن شده است.

طبق اعلام وزارت صنعت، معدن و معامله، سامانه یکپارچه تخصیص ماشین با هدف ساختن شفافیت و امکان عرضه عادلانه‌تر برای همه خودروهای تولیدی، شروع به کار کرد. تمام شرکت‌های خودروسازی اعم از دولتی و خصوصی باید محصولات خود را از راه سامانه یکپارچه فروش ماشین عرضه کنند و متقاضیان نیز تنها با مراجعه به این سامانه می‌توانند برای خرید ماشین اقدام کنند. هرگونه فروش، فروش سریع، فروش فوق‌العاده و نزد‌فروش ماشین فقط از راه این سامانه انجام می‌شود.

نام نویسی ماشین

نام نویسی در طرح جدید فروش ماشین از روز چهارشنبه مورخ شانزدهم شهریور ماه ۱۴۰۱ شروع و ۷۲ ساعت (۳ روز) ادامه خواهد داشت.

خرید ماشین

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و معامله گفت: در سومین دوره قرعه‌کشی یکپارچه نزدیک به ۶۰ هزار ماشین عرضه می‌شود که ۵۰ درصد ظرفیت قرعه‌کشی به طرح جوانی و ۲۰ درصد ظرفیت به خودروهای فرسوده اختصاص می‌یابد که فراتر از ۱۰ درصد مندرج در قانون بودجه ۱۴۰۱ است.

فروش ایران ماشین و سایپا

مشاور وزیر صمت گفت: تنها تفاوت مرحله سوم قرعه کشی یکپارچه ماشین با دفعات قبل، اخذ استعلام از ستاد مدیریت حمل و تعریف و سوخت برای متقاضیان مشمول طرح جایگزینی ماشین فرسوده است.

سایت ایران ماشین

آدرس درگاه اینترنتی ایران ماشین جهت بررسی مشخصات محصولات این گروه خودروسازی https://www.ikco.ir است.

[ad_2]