سرانجام واریز سود شرکت‌های غیر بورسی سهام عدالت به کجا کشید؟

[ad_1]

براساس مصوبات شورای عالی بورس، سود سهام عدالت پس از افزایش اندوخته شرکت‌های غیر بورسی، باید به شرکت سپرده گذاری مرکزی ارسال شود.
به شرح صفحه اقتصاد، دارندگان سهام عدالت همچنان چشم به راه دریافت سود قسمت غیر بورسی سهام خود هستند.

سرانجام واریز سود شرکت‌های غیر بورسی سهام عدالت چه شد؟ /خلف وعده ایی دیگر در واریز سود شرکت‌های غیر بورسی سهام عدالت رقم خورد/واریز سود شرکت‌های غیر بورسی سهام عدالت وعده ایی که محقق نشد

سرانجام واریز سود شرکت‌های غیر بورسی سهام عدالت چه شد؟ /خلف وعده ایی دیگر در واریز سود شرکت‌های غیر بورسی سهام عدالت رقم خورد/واریز سود شرکت‌های غیر بورسی سهام عدالت وعده ایی که محقق نشد

نزد از این اعلام شده بود طبق مصوبه شورای عالی بورس، سود شرکت‌های غیر بورسی سپس از اعمال افزایش اندوخته برخی از شرکت‌ها که از محل آورده نقدی بوده توسط سازمان خصوصی‌سازی دریافت و با همکاری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی تا آخر شهریور امسال پرداخت می‌شود.

واریز سودی که قرار بود تا آخر شهریور پرداخت شود، اما به اواخر مهر نزدیک می‌شویم و خبری از اون نیست.

اما این سود‌ها کجا نگه داری می‌شود؟

نزد از این آقای قربان زاده رئیس سازمان خصوصی‌سازی در مورد این که پول سود‌های شرکت‌های غیربورسی سهام عدالت کجاست؟ گفته بود: این پول‌ها در حساب سازمان خصوصی‌سازی نزد خزانه‌داری کل سرزمین وجود دارد. رقم دقیق پرداخت سود هنوز مشخص نیست. باید میزان افزایش اندوخته شرکت‌ها از اون کسر شود و بقیه سود‌ها به حساب ذینفعان سهام عدالت واریز شود.

باشگاه خبرنگاران کم سن نیز نزد از رسیدن تاریخ وعده داده شده داستان واریز این سود را پیگیری کرده بود که بر این پایه یک رتبه آگاه گفته بود طبق مصوبات قبلی شورای عالی بورس سپس از اعمال افزایش اندوخته شرکت‌های غیر بورسی، سود این شرکت‌ها باید توسط سازمان خصوصی سازی به شرکت سپرده گذاری مرکزی ارسال شود و سپرده گذاری سود را پرداخت کند در هر شرایطی باید سازمان خصوصی واریز سود به سپرده گذاری را انجام دهد.

او گفت:، اما اگر سودی آخر شهریور پرداخت نشود مسئول اون سازمان خصوصی سازی خواهد بود.

با گذشت بیش از بیست روز از تاریخ وعده داده شده به جستجو سپرده گذاری مرکزی رفتیم تا جویای واریز سود شرکت‌های غیر بورسی شویم.

بر پایه پیگیری‌ها از سپرده گذاری مرکزی اعلام شد:هنوز هیچ اتفاق و تصمیمی در خصوص سود شرکت‌های غیر بورسی گرفته نشده و این شرکت هم برای واریز چشم به راه تصمیمات است.

باشگاه خبرنگاران کم سن نیز برای تکمیل پیگیری‌های خود با رئیس سازمان خصوصی سازی آقای قربان زاده تماس‌های مکرر گرفت، اما پاسخی دریافت نکرد.

احتمال واریز سود شرکت های بورسی و غیر بورسی سهام عدالت وجود دارد

در راستای واریز سود سهام عدالت، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس آقای پور ابراهیمی گفت: اواسط آبان می شود منابع ناشی از سود سهام شرکت های غیر بورسی سهام عدالت را مشخص کرد.پیشنهادی در وزارت اقتصاد در دستور کار قرار گرفته مبنی بر این که با پیگیری واریز سود بورسی سهام عدالت این سود غیر بورسی نیز  با اون همزمان در یک بازه زمانی مشخص واریز شود و حداکثر تا یک ماه دیگر بتواند عملیاتی شود.

در خصوص شرکت‌های غیر بورسی سهام عدالت کارشناس بازار اندوخته مواردی را بیان کرده بود.

آقای مهدی قلی پور گفت: پتروشیمی‌های ارومیه، تبریز، خوزستان، بندر امام، بیستون و بوعلی سینا بیشترین سهم را در پرتفوی غیر بورسی سهام عدالت دارند که از ۶ تا ۳۰ درصد مالکیت این شرکت‌ها را در بر می‌گیرد.

او می‌گوید: سهام عدالت در شهرک صنعتی رشت مالکیت ۵۸ درصدی دارد و تنها سهم با مالکیت بالای پنجاه درصد در پرتفوی است و سپس از اون شرکت ساختمان سد و تاسیسات آبیاری با مالکیت ۴۹ درصدی قرار دارد. سهام عدالت نیم درصد مالکیت مگاموتور را نیز دارد. مشانیر، دخانیات ایران، شهرک صنعتی کاوه و شهرک صنعتی البرز دیگر سهام موجود در پرتفوی سهام عدالت هستند.

با آخر شهریور و عدم واریز سود شرکت های غیربورسی سهام عدالت بار دیگر وعده های داده شده از سوی مسئولان مربوطه پژوهشگر نشد! وعده هایی که آشکار تنها برای رفع وظیفه است برای چی که  افراد  در برابر وعده هایی که می دهند  پاسخگو نیستند و تنها این سهامداران هستند که چشم صبر واریز این سود سپس از گذشت بیش از پانزده سال مانده اند.

منبع: باشگاه خبرنگاران کم سن

[ad_2]