سریع/ آمار قوه قضاییه از تعداد فوتی ها و مجروحان زندان اوین

[ad_1]

قوه قضاییه اعلام کرد که آتش سوزی‌های شامگاه شنبه ۲۳ مهر در زندان اوین منجر به فوت کرد ۴ زندانی و مجروح شدن ۶۱ نفر دیگر شده است.

به شرح وقت سحر به تعریف از ایسنا، مرکز رسانه قوه قضائیه اعلام کرد: در پی درگیری شب قبل بین برخی از زندانیان طناب مخصوص سرقت و محکومیت‌های مالی زندان اوین و آتش سوزی نزد آمده در کارگاه خیاطی این زندان، که منجر به ورود سریع و به وقت نیرو‌های انتظامی و امدادی شد.

تعداد قابل توجهی از زندانیان نجات پیدا کرده و از منظره‌ آتش سوزی به نقطه امن منتقل گردیدند و متاسفانه ۴ زندانی نیز فوت شده و تعدادی مجروح شدند.

بر پایه این شرح طبق آخرین اطلاعات به دست آمده، ۴ نفر از زندانیان بر دلیل‌ استنشاق دود ناشی از آتش سوزی‌ها درگذشتند و ۶۱ زندانی نیز مجروح شده اند.

هر ۴ زندانی فوت شده جزو محکومین ناشی از سرقت بودند که در زندان اوین دوران محکومیت خود را طی می‌کردند.

این شرح می‌افزاید اکثر زندانی‌های مجروح شده به شکل سرپایی مداوا شدند و تنها ۱۰ نفر از آنان در مراکز درمانی بستری هستند که حال ۴ نفر وخیم شرح شده است.

در این شرح تاکید شده پس از ورود به وقت دادستان تهران، رییس سازمان زندان‌ها در محل زندان اوین با همکاری مسئولین زندان، نیرو‌های انتظامی، آتش نشانی و اورژانس بیش از ۷۰ زندانی که در معرض خطر صدمه دیدگی بودند نجات پیدا کردند.

شرح مرکز رسانه قوه قضائیه خاطرنشان می‌کند، در جریان درگیری و آتش سوزی شب قبل زندان اوین تعدادی از زندانیان جرایم خشن و پرخطر، تصمیم فرار از زندان را داشتند که با توجه به تمهیدات حفاظتی اتخاذ شده برنده به فرار نشدند.

شرایط زندان اوین چگونه است؟

در آخر شرح مرکز رسانه قوه قضائیه تاکید شده، شرایط زندان اوین از نیمه شب قبل عادی است و امکان تماس زندانیان با خانواده از همان شب قبل و ساعتی پس از اطفای حریق آماده گردیده تا نگرانی‌های احتمالی رفع شود.

هویت زندانیان فوت شده نیز به اطلاع خانواده اون‌ها رسیده و اسامی درگذشتگان متعاقبا و پس از دستور رتبه قضائی منتشر خواهد شد.

[ad_2]