سنجیدن راکت استارشیپ و راکت SLS ناسا از لحاظ قدرت و هزینه

[ad_1]

اون ها راکت های آینده هستند. سیستم غول جسم ناسا موسوم به Space Launch System (SLS) برای مسافرت به ماه و راکت مورد صبر ایلان ماسک به نام Starship قرار است به زودی انسان ها را به فضا، مدار ماه و سطح ماه یا حتی روی اون بفرستند، اتفاقی که در دهه های نزدیک چهره خواهد داد. سپس از یک سری تاخیرهای غیرمنتظره برای هر دو سیستم پرتاب راکتی، هم راکت ناسا و هم راکت ایلان ماسک می توانند ماه سپس اولین پرواز خود را انجام دهند و عصر جدیدی از جستجو در فضا شروع شود.

مقایسه راکت استارشیپ و راکت SLS ناسا از لحاظ قدرت و هزینه

اما چه تفاوتی بین این دو سیستم راکتی وجود دارد و مورد استفاده هر کدام از اون ها چه خواهد بود. باید گفت که Starship هم نام راکت و هم فضاپیمایی است که روی اون قرار گرفته است. و نسخه ای از این سیستم فضایی است که توسط ناسا برای بازگرداندن انسان به سطح ماه برای اولین بار در سال ۲۰۲۵ استفاده خواهد شد، فضاپیمایی که روی SLS قرار می گیرد. متعجب شدید؟ قابل درک است. حالا می خواهیم این دو را با هم سنجیدن کرده و بگوییم که برای چی هر دوی اون ها برای بازگرداندن انسان به ماه و شروع عصر جدیدی از گشت و گذار در فضا حیاتی هستند.

60316643 11290893 The Starbase s pair of so called chopstick arms would then guide a 14 1665160187159

ارتفاع، وزن، نیروی پیشرانه و هزینه

SLS و Starship در ترکیب با هم بیش از ۲۵ میلیون پوند نیروی پیشرانه تولید می کنند که اون ها را به قدرتمندترین راکت های دنیا تبدیل می کند. استارشیپ از نمونه ناسا کمی خوب تر و قدرتمندتر است زیرا توان تولید ۱۶ میلیون پوند قدرت پیشرانه (۷۰ مگا نیوتن) را دارد در حالی که SLS می تواند ۸.۸ میلیون پوند پیشرانه (۳۹.۱ مگا نیوتن) تولید کند. اولین نمونه از سیستم پرتاب ناسا ۹۸ متر طول دارد. استارشیپ اما ۱۲۰ متر طول داشته و طول فضاپیمای اون ۴۹ است در حالی که این عدد برای سیستم بوستر ۷۰ متر اعلام شده است.

مقایسه راکت استارشیپ و راکت SLS ناسا از لحاظ قدرت و هزینه

ااوریون

جای تعجب ندارد اما راکت فوق سنگین اسپیس ایکس و فضاپیمای استارشیپ همراهش از لحاظ وزنی نیز سنگین تر از فضاپیمای ناسا است. وزن استارشیپ ۵ میلیون کیلوگرم و وزن راکت ناسا ۲.۵ میلیون کیلوگرم اعلام شده است. هر دو راکت قرار است در نوامبر جاری پرتاب شوند و در حالی که SLS یکبار مصرف است، استارشیپ امکان استفاده مجدد نیز دارد. سوخت راکت ناسا از نوع جماد و پلیبوتادین اکریلونیتریل است و سوخت راکت ناسا نیز جامد بوده اما اطلاعات دقیقی در مورد اون در دسترس نیست. سوخت مایع هر دو نیز به نظم اکسیژن و هیدروژن در مقابل اکسیژن و متان است.

62688727 11290893 To date the Starship series of rockets have seen nine test fligh a 16 1665160202003

شاتل اس ال اس

اس ال اس

قدرت حمل بار SLS برای مدار پایین زمین ۹۵ بدن و برای استارشیپ ۱۰۰ تا ۱۵۰ بدن اعلام شده است. این اعداد برای رسیدن به مدار ماه در مورد راکت ناسا ۲۷ بدن و برای استارشیپ ۱۰۰ بدن است. فضاپیمای ناسا تنها چهار فضانورد را در خود جای می دهد اما فضاپیمای استارشیپ می تواند تا صد نفر خدمه را در خود داشته باشد. ناسا در راکت خود از چهار موتور RS-25 استفاده کرده اما اسپیس ایکس در فضاپیمایش از ۳۲ موتور Raptor استفاده کرده است.  هزینه ساخت هر دو نیز ۲۳ میلیارد دلار هزینه کلی ساخت و ۴.۱ میلیارد دلار به ازای هر بار پرتاب برای راکت ناسا و ۲۱۶ میلیون دلار هزینه کلی ساخت و ۲ میلیون دلار هزینه هر بار پرتاب برای راکت استارشیپ است.

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *