سیستم عامل iOS 16 رسما منتشر شد

[ad_1]

پس از گذشت دوره آزمایشی سیستم عامل iOS 16 ، بلاخره سیستم عامل جدید کمپانی اپل برای گوشی‌های هوشمند آیفون رسما منتشر شده است.

آرون گروپس

این سیستم عامل تغییرات پهناور‌ای در قطعه‌هایی همچون صفحه قفل، گالری و آی‌مسیج ساختن می‌کند. واجب به ذکر است که iOS 16 برای آیفون ۸ و مدل‌های جدیدتر آیفون عرضه شده است.

در خرداد ماه سال جاری کمپانی اپل طی حادثه WWDC، جدیدترین نسخه iOS را معرفی کرد و پس از گذشت وقت کوتاهی، این سیستم عامل به شکل آزمایشی در دسترس کاربران آیفون قرار گرفت. طی مدتی که نسخه بتای iOS 16 منتشر شده بود، تمام باگ‌ها و مشکلات اون شناسایی و برطرف شدند و در حال‌آماده نسخه اصلی سیستم عامل جدید کمپانی اپل در اختیار کاربران اسمارت‌فون‌های آیفون قرار گرفته است.

زیادتر بخوانید: بهترین والپیپرها در iOS 16 ؛ زیباترین تصاویر پس زمینه

امکانات سیستم عامل iOS 16

یکی از نقاط قوت شرکت اپل در سنجیدن با سایر برندهای تولید کننده گوشی‌های هوشمند، پشتیبانی بلند وقت از محصولات خود است. الآن با انتشار سیستم عامل iOS 16 پس از گذشت ۶ سال، پشتیبانی از آیفون ۷ و ارائه سیستم عامل جدید برای این اسمارت‌فون متوقف شده است.

شاید خاتمه دادن به پشتیبانی از آیفون ۷، انتقادهای بسیاری را برای اپل به دنبال داشته باشد، اما باید این داستان را برای بسپارید که سایر رقبای شرکت اپل در زمینه پشتیبانی از گوشی‌های هوشمند خود، توانایی رقابت با این کمپانی را ندارند.

جدیدترین سیستم عامل اسمارت‌فون‌های آیفون

در حال‌آماده برخی از به‌روزرسانی‌های سیستم عامل iOS 16 در دسترس کاربران قرار ندارد که از جمله اون‌ها می‌توان به iCloud، Shared Photo و Live Activities نشانه کرد. نسخه جدید سیستم عامل گوشی‌های آیفون، سبب ساختن تغییرات بزرگی در آی‌مسیج، فیس تایم، مپس و گالری شده است که نزد‌تر به اون‌ها نشانه کردیم.

یکی دیگر از ویژگی‌های بی‌نظیر iOS 16، امکان شخصی‌سازی صفحه قفل است. به مهربانی این سیستم عامل کاربران می‌توانند نمای صفحه قفل را با ویجت‌، فونت سفارشی یا والپیپرهای چندلایه مطابق میل خود تغییر دهند. علاوه بر این، می‌توان چند عکس متفاوت را به نام والپیپر انتخاب کرد که در طول روز عکس والپیپر بین موارد انتخاب شده تغییر کند.

سیستم عامل iOS 16 تغییراتی در آی‌مسیج اعمال می‌کند که به سبب اون‌ها می‌توان پیام‌ها ارسال شده را تا ۱۵ دقیقه سپس از ارسال ویرایش کرد. هر پیام حداکثر پنج مرتبه قابل ویرایش است و تاریخچه اصلاحات شکل گرفته روی پیام، قابل مشاهده خواهد بود. واجب به ذکر است که پیام‌های عادی از قابلیت ویرایش یا حذف پشتیبانی نمی‌کنند. با انتشار سیستم عامل iOS 16 الآن قابلیت بازخورد هاپتیک به صفحه کلید گوشی‌های هوشمند آیفون اضافه شده است.

در ادامه باید گفت که در پی قرار گرفتن سیاست‌های جدید در دستور کار کمپانی اپل، امسال سیستم عامل iPadOS 16 هم‌تاریخ با iOS 16 منتشر نشده است. صبر می‌رود که در ماه میلادی نزد‌رو، حادثه جدیدی برای رونمایی از آیپد پرو M2 برگزار شود و با عرضه M2 Pro، شاهد انتشار iPadOS 16 باشیم.

اینگونه که به‌نظر می‌رسد، سیستم عامل iOS 15.7 هم‌تاریخ با iOS 16 منتشر شده و حجم به‌روزرسانی iOS 15.7 حدود ۳۰۰ مگابایت می‎‌شود؛ در حالی که این مقدار برای iOS 16 به ۲.۸۸ گیگابایت می‌ر‌سد.

زیادتر بخوانید:

نظر شما درباره قابلیت‌های جدید سیستم عامل iOS 16  چیست؟ لطفا دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید و جدیدترین اخبار تکنولوژی را با جونی دنبال کنید.

[ad_2]