شاخص تورم در شش ماهه دوم سال 1401

[ad_1]

هایده ایمانی
هایده ایمانی

شاخص کل تورم در فروردین 1401 با عدد 415 اعلام شد که علامت میدهد قیمت مواد خوراکی در یک ماه فروردین نسبت به ماه قبل یعنی  اسفند 4.9 درصد افزایش داشته است  که تورم یک ماهه بالایی به حساب می آید. در پی اون شاخص کل تورم در خرداد 1401 به عدد 482.1 رسید که نسبت به اردیبهشت با عدد 429.6 رشد 12.22 درصدی تنها در یک ماه خرداد 1401 است که بالاترین تورم ماهانه به حساب می آید.

در خرداد ماه با توجه به  حذف ارز ترجیحی و اجرای اون در تیرماه ،شوک تورمی فزاینده ای به اقتصاد ایران درون کرد اما این روند رو به رشد در مرادماه  به سبب سیگنالهای مثبت برجامی و کاهش نرخ ارز متوقف شد

با توجه به رشد نرخ تورم در 4 ماهه اول سال 1401 و کاهش اون در مرداد ماه،  مهمترین سبب افزایش و کاهش اون را  میتوان نرخ ارز فهمید

با توجه به اینکه  با  رشد ۵۷ درصدی حقوق و دستمزد در ابتدای سال برداشتهای مستقیم دولت از بانک‌ها و شرکت‌های دولتی کاهش نیافته ، خود دلیلی بر نرخ تورم بالا میباشد و شاهد کاهش فزاینده ای در نرخ ارز نیستیم.

با  افزایش حقوق و دستمزد، علاوه بر اینکه میزان نقدینگی بالا میرود  که با افزایش تقاضا در بازار، رشد قیمت  اجناس را به دنبال دارد که خود دلیل بالا رفتن نرخ تورم خواهد شد  از سوی دیگر   افزایش بهای تمام شده  تولید و در نتیجه بالارفتن بهای اجناس را نیز در پی خواهد داشت .

اگر در شش ماهه دوم سال 1401 دولت  بر سیاستهای انقباضی بانک مرکزی  متعهد باشد   و همچنین توافق برجام شکل گیرد، میتوان شاهد کاهش نرخ تورم در سرزمین بود. زیرا در این شکل کاهش نرخ ارز خواهیم داشت زیرا با احیای برجام، شاهد کاهش نرخ ارز خواهیم بود

شاخص تورم در شش ماه دوم
شاخص تورم در شش ماه دوم

این نکته قابل توجه است که تورم رابطه مستقیم با نرخ ارز دارد و بالعکس و یکی از دلایل فراوان شدن تورم، بالا رفتن نرخ ارز میباشد. که به دنبال خود  رشد تولیدی فراوان پایین در سرزمین وجود خواهد داشت.

علاوه بر این با تحریم بازارهای نفتی که  کاهش درآمدهای نفتی و  بزرگترین منبع حقوق ارزی سرزمین محسوب میشود، روبرو بودیم و با رفع اون، شاهد افزایش حقوق دولت ناشی از صادرات و فروش نفت خواهیم بود

با توجه به این دو مورد  ، با افزایش حقوق مالیاتی دولت نیز شاهد تداوم نرخ کاهشی در تورم خواهیم بود.

وزارت امور اقتصادی و ثروت در خرین اطلاعات منتشر شده خود علامت داد  که دولت در ۵ ماه اول سال جاری در مجموع ۴۱۲ هزار میلیارد تومان حقوق داشته که از این میزان ۲۰۰ هزار میلیارد تومان از محل مالیات به دست آمده است و این علامت از هشیاری دولت در مواجهه با فرار مالیاتی میباشد.

حال اگر توافقات برجام به سرانجام نرسد تنها راه پایین نگه داشتن نرخ  تورم و در نتیجه اون افزایش میزان تولید در سرزمین، دولت و وزارت اقتصاد میببایست سیاست های انقباض پولی در نزد گیرند و همچنین در مقابل  افزایش حقوق مالیاتی ؛ هزینه های خود را به درستی مدیریت نماید  تا شاهد کاهش تورم در ماههای نزد رو باشیم.

نگارنده: هایده ایمانی

دانشجوی دکترای رشته مهندسی مالی

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *