شرایط رفع فیلتر واتساپ و اینستاگرام ؛ فیلترینگ واتساپ و اینستا دائمی است؟ [+آپدیت 10 مهر]

[ad_1]

از ابتدای مهر ماه 1401 و با توجه به شرایط سرزمین تصمیم به فیلترینگ واتساپ و اینستاگرام گرفته شد و حال امروز شرایط رفع فیلتر واتساپ و اینستاگرام اعلام شده است.

یکی از اعضای کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه کامپیوتر‌ای در ارتباط با شرایط ادامه کوشش واتساپ و اینستاگرام در ایران گفته که این دو سرویس محبوب و پرکاربرد در صورتی که شرایط جمهوری اسلامی را بپذیرند، برای ادامه کوشش در ایران مشکلی نخواهند داشت.

آرون گروپس

این یکی از اساسی‌ترین اصول طرح صیانت بود که بر پایه قرار بود شرکت‌هایی چون متا (مالک اینستاگرام و واتساپ) برای ادامه کوشش در ایران ضمن پذیرش شرایط جمهوری اسلامی، در سرزمین ما یک نمایندگی داشته باشند. با این شرایط سوال اصلی این است که آیا طرح صیانت نزد از تصویب و اعلام رسمی، اجرایی شده است؟

زیادتر بخوانید:

بهترین جایگزین واتساپ در ایران ؛ برنامه مانند Whatsapp چی نصب کنیم؟


آپدیت 10 مهر: بررسی‌ها علامت می‌دهد که واتساپ بدون فیلترشکن در دسترس برخی از کاربران قرار گرفته اما به نظر می‌رسد تنها می‌توان پیام‌های متنی ارسال کرد و همچنان در این اپلیکیشن ارسال عکس، ویدیو، استیکر و… با مشکلاتی دنبال است.


شرایط رفع فیلتر واتساپ و اینستاگرام

مهدی باقری، عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه کامپیوتر‌ای ضمن اعلام اینکه در حال آماده درباره ادامه‌دار بودن محدودیت‌های اعمال شده برای دسترسی به واتساپ و اینستاگرام تصمیمی اتخاذ نشده است گفته که در صورتی که این دو سرویس شرایط جمهوری اسلامی را بپذیرند، برای ادامه کوشش در ایران مانعی ندارند.

باگ جدید واتساپ
شرایط رفع فیلتر واتساپ و اینستاگرام

او ضمن صحبت‌های خود تاکید کرد که دفعات از اینستاگرام و واتساپ درخواست شده تا با جمهوری اسلامی همکاری کنند اما این دو شبکه اجتماعی این شرایط را نپذیرفته‌اند. باقری معتقد است در شکل همکاری این دو سرویس با جمهوری اسلامی، از وقوع چنین وقایعی پیشگیری به عمل می‌آمده است.

باقری در ادامه صحبت‌های خود افزود:

شورای امنیت مردمی و شورای امنیت سرزمین نسبت به مسائل جاری و اجرایی تصمیم‌گیری می‌کنند و تصمیمات آنها از جنس قانون‌گذاری‌های دائمی و تعیین مصداق نیست؛ این شوراها در مواردی نظیر آنچه این روزها اتفاق افتاده، تصمیم‌گیری می‌کنند و تصمیمات آنها نیز فوق تصمیمات مجلس است.

باقری درباره سرنوشت اینستاگرام و واتساپ تاکید کرده که اگر اینستاگرام و واتساپ با جمهوری اسلامی به توافقی برای همکاری برسند، شرایط جمهوری اسلامی را بپذیرند و وظیفه‌پذیر باشند، کوشش‌شان در ایران بلامانع خواهد بود.

با این اوصاف با توجه به احتمال فراوان پایین پذیرش شرایط جمهوری اسلامی توسط این دو شبکه اجتماعی، باید دید آیا دولتمردان بر تصمیم خود برای ادامه فیلترینگ واتساپ و اینستاگرام پایدار خواهند ماند.

همچنین همشهری آنلاین با این عنوان «ببینید | فیلترینگ اینستاگرام و واتس‌ اپ دائمی شد؟ | پاسخ مهم وزیر ارتباطات» و انتشار ویدیوی زیر، خاطر علامت کرد:

وزیر ارتباطات درباره شایعه‌های دائمی شدن فیلترینگ اینستاگرام و واتس‌اپ توسط شورای عالی فضای غیر واقعی گفت: شورای عالی فضای غیر واقعی ابدا در این وقت جلسه‌ای نداشته است.

ویدیوی منتشر شده در همشهری آنلاین درباره دائمی شدن فیلترینگ واتساپ و اینستاگرام ببینید:

زیادتر بخوانید:

نظر شما در خصوص شرایط رفع فیلتر واتساپ و اینستاگرام چیست؟ لطفا نظرات خود را در قطعه کامنت با جونی در بین بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

[ad_2]