شرایط وام مسکن ۱۴۰۱ برای جوانان و بافت فرسوده [مبلغ اقساط ماهانه و نرخ سود]

[ad_1]

(۱۴۰۱/۰۵/۱۱) در وام تسهیلات بافت فرسوده بانک مسکن، می توانید وامی با سقف حداکثر ۱۳۰ میلیون تومان دریافت کنید.

حداکثر مبلغ وام بافت فرسوده مسکن ۱۳۰ میلیون تومان و کمترین میزان اون ۴۰ میلیون تومان است. البته برخورداری از بیشترین مبلغ بستگی به نحوه دریافت وام توسط شما دارد. اگر با قرارداد عاملیت وام دریافت کنید، حداکثر ۵۰ میلیون تومان به شما اعطا می‌گردد. با خرید اوراق ممتاز شما می‌توانید ۱۳۰ میلیون تومان وام بگیرید. برای تسهیلات از محل بدون سپرده نیز حداکثر ۱۲۰ میلیون تومان به شما وابستگی می‌گیرد.

شرایط دریافت وام بافت فرسوده

جهت دریافت وام بافت فرسوده بانک مسکن باید از سند ملک برای ضمانت استفاده کنید و سند ضمانت نباید در رهن بانک دیگری نباشد. همچنین، این وام نیاز به سپرده گرفتن الحسنه دارد، اما اگر برای گرفتن اون از محل اوراق ممتاز استفاده می‌کنید، باید اوراق بخرید.

در اولین قدم، باید از راه ارائه معرفی‌نامه از سو شرکت بازآفرینی شهری یا اداره راه و شهرسازی اقدام کنید. علاوه‌بر این، نیاز است تا وام‌گیرنده دارای بدهی معوق یا چک برگشتی نباشد.

تعداد اقساط وام بافت فرسوده مسکن چقدر است؟

حداکثر تاریخ بازپرداخت وام بافت فرسوده بانک مسکن ۳۰ ماه و وقت تاریخ بازپرداخت برحسب تعداد واحد مسکونی متفاوت است. برای ۵ واحد مسکونی ۱۲ ماه، ۶ تا ۲۰ واحد مسکونی ۱۵ ماه،۲۱ تا ۵۰ واحد مسکونی ۲۰ ماه، ۵۱ تا ۱۰۰ واحد مسکونی ۲۴ ماه و ۱۰۱ واحد مسکونی به بالا طی۳۰ وقت برای بازپرداخت دارند.

سود وام بافت فرسوده و مبلغ اقساط اون چقدر است؟

اگر وام شما سود ۹ درصدی و ۳۰ ماه تاریخ برای بازپرداخت دارد، باید ماهیانه مبلغ ۱,۸۶۷,۴۰۸ تومان پرداخت کنید.

برای وام با سود ۱۶درصد و ۳۰ ماه تاریخ بازپرداخت با سقف ۱۳۰میلیون تومان، باید ۵.۲۸۶.۰۷۱ میلیون تومان قسط پرداخت شود.

برای سود ۱۸ درصد نیز،۳۰ ماه تاریخ برای بازپرداخت وجود دارد و سقف وام ۱۲۰ میلیون تومان است که در نهایت باید ماهی ۲۹.۹۰۱.۰۷۸ میلیون تومان قسط پرداخت شود.

هزینه های جانبی دریافت وام مسکن برای بافت فرسوده

هزینه جانبی دریافت وام بافت فرسوده حداکثر ۷۸۵ هزار تومان برآورد می‌شود که شامل تشکیل پرونده و حق کارشناسی ملک است. البته این هزینه بنابر سقف وام دریافتی تغییر می‌کند.


 

وام مسکن 70 میلیون تومانی

وام خرید مسکن جوانان در تهران دو میلیاردی شد

با موافقت بانک مرکزی، حداقل مبلغ سپرده‌گذاری و سقف تسهیلات حساب پس‌انداز مسکن جوانان افزایش یافت.

(۱۴۰۱/۰۱/۲۶) به شرح ایسنا، حساب پس انداز مسکن جوانان نوعی برنامه‌ریزی بلند وقت برای خانه‌دار شدن افراد است که متقاضیان می‌توانند با واریز مبالغ به شکل ماهانه و یا یکجا حداقل پس از  پنج سال و حداکثر سپس از ۱۵ سال نسبت به دریافت تسهیلات خرید و احداث مسکن اقدام کنند.

بدین منظور، هر شخصی که به سن هیجده سال تمام رسیده و یا حکم رشد او از سوی دادگاه صادر شده باشد می‌تواند به نام خود یا کسانی که تحت ولایت و قیومیت او باشند حساب پس انداز مسکن جوانان افتتاح کنند که متقاضیان افتتاح حساب پس انداز مسکن جوانان می‌توانند سپرده‌گذاری خود را با واریز حداقل مبلغ ماهیانه (به دفعات یا به شکل یکجا در ابتدای دوره) شروع کنند.

در این زمینه، برخی از ضوابط و شرایط حساب پس‌انداز مسکن جوانان برای پرداخت تسهیلات از این محل برای سال جاری تغییر کرده که تغییر تقسیم‌بندی مناطق جغرافیایی حساب جوانان به ردیف از سه منطقه “تهران”، “شهرهای عظیم” و “سایر مناطق شهری” به “تهران”، “مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر فراوانی” یکی از این موارد است.

علاوه بر این، افزایش حداقل مبلغ سپرده‌گذاری از ۲۰۰ به ۴۰۰ هزار تومان و افزایش سقف تسهیلات حساب مذکور از ۱ میلیارد تومان، ۸۵۰ و ۷۰۰ میلیون تومان تعیین شده برای سال ۱۴۰۰ به مبالغ ۲، ۱.۷ و ۱.۴ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ به ردیف در تهران، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر فراوانی و سایر مناطق شهری، برای حساب‌های افتتاحی سال ۱۴۰۱، از دیگر مواردی درخواستی بانک مسکن است که بانک مرکزی با اون موافقت کرده است.

علاوه بر این، با درخواست مجدد اون بانک مبنی بر امکان تجمیع تسهیلات مسکن از محل حساب صندوق پس‌انداز مسکن جوانان و اوراق تأییدیه حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن اون بانک در سقف‌های مصوب هر یک از حساب‌های مزبور، با توجه به سیاست‌های کنونی دولت و مجلس شورای اسلامی مبنی بر نیرومند ساخت مسکن (قانون حرکت تولید مسکن) موافقت نشد.

وام مسکن جوانان در سال 1401

شرایط وام مسکن جوانان ۱۴۰۱

اون دسته از افرادی که تصمیم دریافت وام مسکن جوانان ۱۴۰۱​ را دارند، می بایست که شرایط واجب را برای اخذ این وام خرید مسکن، داشته باشند، در غیر این شکل، امکان استفاده از این وام، برای افراد، وجود نخواهد داشت. از آنجا که بانک مسکن، در سال ۱۴۰۱، اقدام به ارائه تسهیلات مسکن جوانان، با شرایط مخصوص کرده است، در ادامه، در خصوص شرایط دریافت وام مسکن جوانان، توضیحات واجب آورده شده است.

افراد متقاضی، جهت دریافت وام مسکن جوانان، می بایست ماهانه به شکل مستمر، در حساب پس انداز مسکن جوانان بانک مسکن، به وقت حداقل، ۵ سال و حداکثر، ۱۵ سال، سپرده گذاری داشته باشند.

جهت افتتاح حساب پس انداز مسکن جوانان بانک مسکن، واجب است، افراد متقاضی، به سن ۱۸ سال تمام رسیده باشند. همچنین، اگر متقاضیان کمتر از ۱۸ سال، از سوی دادگاه، حکم رشد دریافت کرده باشند، می توانند به نام خود و یا کسانی که تحت ولایت و قیومیت آنها می باشند، برای افتتاح حساب، اقدام نمایند.

امکان برداشت از حساب پس انداز مسکن جوانان بانک مسکن، برای دارندگان حساب، در هر زمانی، جایز بوده؛ اما، می بایست به صورتی باشد که متوسط موجودی حساب، از حداقل مبلغ تعیین‌ شده توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، در هر سال، کمتر نشود.

همچنین، بر پایه میزان مبلغ واریزی شده در هر ماه به حساب پس انداز جوانان بانک مسکن، رقم اون حساب، متوسط موجودی و وام های وابستگی گرفته به اون حساب، محاسبه می گردد.

برای حساب های پس انداز مسکن جوانان بانک مسکن، میانگین حساب، در هر سال، اینگونه محاسبه می شود که میزان وجه موجود در حساب، در هر سال سپرده گذاری، بر تعداد ماه های سال، یعنی ۱۲ تقسیم می گردد.

تسهیلات وابستگی گرفته به افراد دارای حساب پس انداز جوانان نیز، در هر سال، به شکل مجزا، از نتیجه ضرب ضریب هر سال، در میانگین موجودی حساب اون سال، حساب می شود.

واجب به ذکر است میزان حداقل مبلغ واریزی در هر ماه برای دارندگان حساب ‌های جدید پس انداز مسکن جوانان، در شروع هر سال سپرده ‌گذاری، برای اون سال، توسط بانک مرکزی، تعیین می شود.

همچنین، مالک حساب پس انداز وام مسکن جوانان، می تواند در هر تاریخ، برای واگذاری حساب به اقوام نزدیک خود، شامل پدر، مادر، فرزند، همسر، خواهر، برادر، نوه، مادربزرگ و پدربزرگ، اقدام نماید.

مدارک واجب برای وام مسکن جوانان ۱۴۰۱

افرادی که تصمیم دریافت وام مسکن جوانان ۱۴۰۱ را دارند، می بایست که ابتدا، مدارک واجب برای دریافت تسهیلات مسکن جوانان را مهیا نمایند و سپس، درخواست خود را برای نام نویسی در وام مسکن جوانان بانک مسکن، ارائه کنند. واجب به ذکر است که مستاجران نیز، می توانند با داشتن مدارک واجب برای وام ودیعه مسکن مستاجران، برای دریافت وام ودیعه مسکن، اقدام نمایند. از این رو، در ادامه، در رابطه با مدارک واجب برای وام مسکن جوانان، توضیحات واجب آورده شده است.

 • ارائه اصل و کپی سند رسمی مالکیت
 • اصل و کپی پروانه‌ ساخت
 • اصل و کپی آخر کار ساختمان
 • اصل و کپی مبایعه ‌نامه
 • اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه و کارت مردمی خریدار و فروشنده
 • قبض برق ساختمان ملک خریداری شده
 • کد پستی ملک خریداری ‌شده
 • ارائه اصل دفترچه یا کارت حساب
 • ارائه مدارک شغلی خریدار، از جمله تأییدیه حقوق یا جواز کسب
 • اصل و کپی وکالت ‌نامه ( در شکل وجود وکیل )
 • اصل و کپی اجاره‌ نامه ملک ( املاک اوقافی )
 • تکمیل نمونه فرم ‌های دریافت وام مسکن جوانان بانک مسکن

میزان مبلغ وام مسکن جوانان ۱۴۰۱

افرادی که دارای شرایط دریافت و مدارک واجب برای دریافت وام مسکن جوانان ۱۴۰۱، می باشند، می توانند در شکل احراز شرایط، میزان مبلغ وام مسکن جوانان ۱۴۰۱ را که همانند میزان وام اجاره مسکن، توسط بانک مرکزی، تعیین شده است را دریافت نمایند. واجب به ذکر است میزان تسهیلات مسکن جوانان بانک مسکن، رابطه ای مستقیم، با میانگین موجودی حساب سالیانه دارندگان حساب پس انداز مسکن جوانان و واریزی ماهیانه دارد.

افراد متقاضی وام مسکن جوانان ۱۴۰۱، می توانند با حداقل مبلغ سپرده گذاری جهت دریافت تسهیلات مسکن جوانان، به مبلغ ۴۰۰ هزار تومان، اقدام نمایند. همچنین، با توجه به تقسیم بندی جدید مناطق جغرافیایی، سقف تسهیلات برای کسانی که در سال ۱۴۰۱، افتتاح حساب پس انداز مسکن جوانان بانک مسکن داشته اند، به ردیف برای استان تهران، مراکز استان ها، شهر های بالای ۲۰۰ هزار نفر فراوانی و همچنین، سایر مناطق شهری، ۲، ۱.۷ و ۱.۴ میلیارد تومان، افزایش داشته است.

افرادی که تصمیم نام نویسی و دریافت وام ودیعه مسکن را دارند، می توانند از راه مراجعه به سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن، به نشانی tem.mrud.ir، به شکل غیر حضوری، اقدام نمایند.

میزان اقساط وام مسکن جوانان ۱۴۰۱

پرداخت اقساط وام مسکن جوانان ۱۴۰۱، از جمله موضوعاتی است که افراد متقاضی این تسهیلات مسکن، می بایست نزد از دریافت این وام، به اون، آگاهی واجب را داشته و بر پایه اون، تصمیم گیری نمایند که آیا قادر به پرداخت ماهانه اقساط وام مسکن جوانان ۱۴۰۱ می باشند یا خیر؟

با توجه به اینکه میزان مبلغ و اقساط انواع طرح های تسهیلاتی مسکن، همانند میزان مبلغ و اقساط وام نهضت مردمی مسکن، با یکدیگر متفاوت می باشند، نمی توان مبلغ مشخصی را برای اقساط وام های مسکن، مشخص کرد؛ از این رو، در ادامه، در رابطه با موارد تعیین کننده میزان اقساط وام مسکن جوانان ۱۴۰۱، توضیحات واجب آورده شده است.

میزان کل مبلغ وام مسکن جوانان ۱۴۰۱ :

میزان مبلغ دریافتی وام مسکن جوانان، توسط دارندگان حساب پس انداز مسکن جوانان بانک مسکن، در تاریخ تعیین میزان اقساط وام مسکن جوانان، به شکل ماهانه، تاثیر بسزایی دارد. در صورتی که میزان دریافت تسهیلات مسکن جوانان، میزان سقف این وام، در نظر گرفته شود، اقساط ماهانه اون نیز، افزایش خواهد داشت.

نرخ سود وام مسکن جوانان ۱۴۰۱ :

بیشترین میزان نرخ سود وام مسکن جوانان، بر پایه وقت تاریخ دوباره پرداخت وام به وقت بیش از ۵ سال، ۹ درصد در نظر گرفته شده است و حداقل نرخ سود تسهیلات مسکن جوانان، بر پایه وقت تاریخ دوباره پرداخت این وام، تا ۵ سال، ۶ درصد می باشد.

وقت تاریخ بازپرداخت وام مسکن جوانان ۱۴۰۱ :

یکی دیگر از موارد تعیین کننده میزان اقساط وام مسکن جوانان، وقت تاریخ بازپرداخت این وام، می باشد. در حال آماده، دو روش، جهت بازپرداخت وام مسکن جوانان در نظر گرفته شده است که در روش اول، به شکل ساده پرداخت اقساط این تسهیلات، به وقت تاریخ ۲۰ سال به طول می انجامد و در روش دوم، به شکل پلکانی، بازپرداخت وام مسکن جوانان، به وقت تاریخ ۱۲ سال طول می کشد.


اخبار کهنه وام مسکن  👇👇


خبرگزاری ایسنا: با کاهش سود تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم از ۹.۵ به ۸ درصد اقساط پرداختی و سود تمام دوره این وام برای متقاضیان تعدیل و نسبت به قبل به صرفه‌تر شد.

صندوق پس انداز مسکن یکم طرحی بود که سپس از رایزنی‌های فراوان بین وزارت راه و شهرسازی، بانک مسکن و بانک مرکزی در نهایت در سال ۱۳۹۴ در بانک مسکن به مرحله اجرا حقوق.

این وام در ابتدا تا سقف ۴۰ تا ۸۰ میلیون تومان بود و شرایط اون به گونه‌ای که متقاضی باید برای دریافت این تسهیلات برای دوره یک ساله سپرده‌گذاری کرده و در نهایت مبلغ مورد نظر را دریافت می‌کرد.

دوره بازپرداخت این تسهیلات حداکثر ۱۲ سال و سود پرداختی در ابتدای شروع به کار صندوق حدود ۱۴ درصد بود، اما در ادامه با تغییراتی در پرداخت تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم، مبلغ وام برای زوجین مخصوص‌ شد، به گونه‌ای که بین ۸۰ تا ۱۶۰ میلیون تومان تغییر کرد.

Mortgage loans

 

بر این پایه مبلغ وام صندوق پس انداز مسکن یکم برای انفرادی در تهران ۸۰ میلیون تومان، شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر فراوانی ۶۰ میلیون و برای سایر مناطق تا ۴۰ میلیون تومان است.

برای زوجین نیز در تهران تا ۱۶۰ میلیون تومان، شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۱۲۰ میلیون و سایر مناطق تا ۸۰ میلیون تومان اختصاص پیدا می‌کند. به این ردیف متقاضی اگر به طور انفرادی اقدام کند، می‌تواند نصف مبلغ وام مورد نظر را برای یک دوره سپرده‌گذاری کرده و در سررسید یک ساله مبلغ خود را دریافت کند. به نام مثال متقاضی وام ۸۰ میلیونی، ۴۰ میلیون تومان سپرده می‌خواهد و سپس از یک سال ۸۰ میلیون وام به اضافه ۴۰ میلیون سپرده‌گذاری شده را دریافت می‌کند.

اما در حدود سه سالی که از راه‌اندازی صندوق پس‌انداز مسکن یکم می‌گذرد سود اختصاص یافته به تسهیلات اون کم کم کمتر شد تا اینکه از حدود ۱۴ درصد ابتدای دوره به ۹.۵ درصد رسید. این در حالی است که بر پایه مصوبه جدید شورای پول و اعتبار در روز قبل(سه شنبه) سود تسهیلات این قسمت مجددا کاهش یافته و از ۹.۵ به ۸ درصد رسیده است. این اختلاف ۱.۵ درصدی بار دیگر موجب کاهش اقساط دوره و در نهایت سود کلی که به تسهیلات اون اختصاص پیدا می‌کند، خواهد شد.

همچنین بر پایه مصوبه شورای پول و اعتبار سود وام تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم در بافت‌های فرسوده نیز از ۸ به ۶ درصد کاهش یافته است.

در جدول زیر مبلغ وام‌های ۴۰ تا ۱۶۰ میلیون تومانی صندوق پس انداز یکم سپس از تغییر نرخ سود از ۹.۵ به ۸ درصد با فرض دوره بازپرداخت ۱۲ ساله مورد محاسبه قرار گرفته است.

مبلغ اقساط وام مسکن یکم

وام مسکن از راه اوراق

قیمت اوراق تسهیلات مسکن در طی هفته‌های قبل تقریبا روی خط ثابتی حرکت کرده به طوری که متوسط قیمت هر برگ از این اوراق ۶۷ هزار تومان است.

در معاملات فرابورس ایران در روز قبل قیمت هر برگ از اوراق تسهیلات مسکن تیر ماه ۱۳۹۷، ۶۷ هزار و ۵۰۰ تومان ارزش گذاری شد و قیمت هر برگ از تسه خرداد ۱۳۹۷ به ۶۶ هزار و ۷۰۰ تومان رسید در عین حال قیمت تسه آذر ماه سال ۱۳۹۶، ۶۸ هزار تومان بود.

همچنین در برخی از تسه‌هایی که زمانی تا اتمام سررسیدش نمانده قیمت ها حدود ۶۵ هزار تومان است که عملا به دلیل اینکه به زودی سررسید را رد میکنند قابل استفاده نخواهند بود.

اما در عین حال با افزایش قیمت ارزهای خارجی در چند ماهه اخیر قیمت مسکن هم رشد قابل ملاحظه ای را داشته و با رقم هایی که با اوراق تسهیلات مسکن وام داده می‌شود مقاوم تر از قبل می‌توان مالک خانه شد و شرایط برای قشر ناتوان نامطلوب تر شده است.

وام مسکن برای زوج های تهرانی

با توجه به اینکه قیمت بیش‌تر اوراق حدود ۶۷ هزار تومان است، این قیمت را مبنا قرار داده و قیمت وام مسکن را برای اقشار مختلف محاسبه می‌کنیم. زوج‌های تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند، اون‌ها باید ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان صرف خرید این ۲۰۰ برگ کنند. این مبلغ با احتساب ۲۰ میلیون تومان وام جعاله که بابتش باید ۴۰ برگ بهادار ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار تومانی خریداری کرد، در مجموع برای دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسکن حدود ۱۶ میلیون و ۸۰ هزار تومان‌ صرف کنند.

وام مسکن برای شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر فراوانی

همچنین زوج‌های غیر تهرانی که در شهرهایی با فراوانی زیادتر از ۲۰۰ هزار نفر فراوانی زندگی می‌کنند، می‌توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند که برای گرفتن این مبلغ باید ۱۶۰ ورق بهادار خریداری کنند که با این حساب باید ۱۰ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان بابت خرید این اوراق بپردازند که با احتساب ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان برای خرید اوراق وام جعاله، در مجموع برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی باید ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان پرداخت کنند.

وام مسکن برای شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر فراوانی

علاوه بر این زوج‌های ساکن در سایر شهرهای با فراوانی زیر ۲۰۰ هزار نفر می‌توانند برای گرفتن ۶۰ میلیون تومان وام مسکن ۱۲۰ برگ بهادار خریداری کنند که باید ۸ میلیون و ۴۰ هزار تومان بابت خرید اوراق بپردازند که برای دریافت ۲۰ میلیون تومان دیگر بابت وام جعاله باید ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان بپردازند. این زوج‌ها در مجموع برای دریافت وام ۸۰ میلیون تومانی باید ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان پرداخت کنند.

وام مسکن برای مجردها

مجردهای تهرانی نیز می‌توانند تا سقف ۶۰ میلیون تومان و غیر زوج‌هایی که در مراکز استان‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر فراوانی دارند تا سقف ۵۰ میلیون تومان و در نهایت غیر زوج‌های ساکن در سایر مناطق تا سقف ۴۰ میلیون تومان وام دریافت کنند که به ردیف هر کدام باید ۱۲۰، ۱۰۰ و ۸۰ برگ بهادار اوراق تسهیلات مسکن را از فرابورس ایران خریداری کنند.

با این حساب مجردهای تهرانی باید برای خرید این اوراق ۸ میلیون و ۴۰ هزار تومان، افراد ساکن در مراکز استان بالای ۲۰۰ هزار نفر فراوانی مبلغ ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و افراد گروه سوم مبلغ ۵ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان پرداخت کنند. البته در شکل تمایل برای دریافت وام ۲۰ میلیون تومانی جعاله باید مبلغ ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان دیگر هم بپردازند.

اوراق تسهیلات مسکن توسط بانک مسکن منتشر می‌شود. این اوراق قابلیت معامله در فرابورس ایران را دارد و ارزش اسمی هر برگ پنج میلیون ریال است. وقت اعتبار اوراق تسه حداکثر تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید است. این اوراق با توجه به اینکه چقدر تا تاریخ اعتبارش باقی مانده دارای قیمت متفاوتی است. در صورتی که وقت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات اون استفاده نکند، نماد معاملاتی اون متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.

[ad_2]