شروع به کار رصدخانه مردمی ایران با نورگیری تلسکوپ 3.4 متری بومی

[ad_1]

با توجه به ثبت اولین نورگیری رصدخانه مردمی ایران و ثبت اولین روشنایی تلسکوپ 3.4 متری این رصدخانه، آخرین مرحله تجمیع زیرمجموعه‌های تلسکوپ و تکمیل بزرگترین طرح علمی سرزمین نیز برداشته شد.

طرح رصدخانه مردمی ایران اولین طرح کلان علمی ایران در زمینه علوم پایه است که پژوهشگاه‌ علم‌های بنیادی با تکیه بر علم و علمی بومی شده و با حمایت وزارت علوم، تحقیقات و علمی، معاونت علمی و علمی ریاست جمهوری و سازمان برنامه و بودجه سرزمین به اجرا درآورده است.

زیادتر بخوانید: زیباترین عکس از یک کهکشان مارپیچی توسط تلسکوپ هابل ثبت و منتشر شد

رصدخانه مردمی ایران ؛ از ایده تا اجرا

طرح مورد گفت و گو یکی از مهمترین طرح‌های سرزمین در سالیان اخیر با هدف توسعه نجوم و کیهان‌شناسی رصدی و ساختن و توسعه‌ علمی‌های مربوط به اون در قسمت اپتیک، مکانیک و کنترل به شمار می‌رود.

اولین روشنایی در واقع مجموعه‌ای از کوشش‌هایی است که هدف اون‌ها شناخت رفتار اپتیکی، کنترلی و مکانیکی تلسکوپ و سنجش ویژگی‌های اصلی نظیر ابعاد لکه نوری در کانون قابلیت کنترلی اون همانند هدفگیری و رهگیری تلسکوپ و همچنین عملکرد اپتیک فعال است.  این فرآیند با انجام تنظیمات نهایی تلسکوپ و تجمیع آرام‌افزارها به استفاده‌برداری علمی از تلسکوپ منتهی می‌شود.

آغاز به کار رصدخانه ملی ایران با نورگیری تلسکوپ 3.4 متری بومی

اطلاعات تصاویر اولین روشنایی علامت می­‌دهد که تلسکوپ در ابتدای فرایند، کیفیت عکس ۰.۸ ثانیه قوسی منطبق بر دید نجومی متوسط سایت رصدی گرگش را در کانون اصلی و در گستره میدان دید ۲ دقیقه قوسی آماده می‌کند. عکس سیستم زوج‌کهکشان برخوردی Arp ۲۸۲ در فاصله ۳۲۰ میلیون سال نوری برای ثبت اولین روشنایی جسم فراکهکشانی علامت دهنده قابلیت­‌های فنی این تلسکوپ در نخستین شب رصد فنی است.

تصاویر اولین روشنایی این تلسکوپ انسجام مجموعه‌های اپتیک، مکانیک، مقاوم‌افزار و آرام افزار کنترل در یک پیکربندی متشکل از ده‌ها هزار قطعه مکانیکی و الکترونیکی را علامت می‌دهد. در حال آماده تلسکوپ اجرام آسمانی را با دقت خوب تر از یک ثانیه قوسی (در تاریخ نوردهی۱۰ دقیقه) رهگیری می‌کند که به مراتب خوب تر از میزان تعیین شده در اسناد طراحی است. همچنین سامانه اپتیک فعال بطور مطلوب قابلیت حذف ابیراهی‌های اپتیکی از راه تغییر شکل آینه اولیه و جابجایی آینه ثانویه را به نمایش گذاشته‌اند.

اصلی‌ترین تلسکوپ رصدخانه مردمی ایران، تلسکوپ اپتیکی با قطر آینه اصلی ۳۴۰ سانتی‌متر (وزن ۴۰۰۰ کیلوگرم) و آینه ثانویه ۶۰ سانتی متر از ترکیب اپتیکی کاسگرین و سازه مکانیکی از نوع سمتی-ارتفاعی استفاده‌مند است. این ترکیب‌ برای بیشتر تلسکوپ‌­های با ابعاد متوسط تا فراوان عظیم در سال‌های اخیر بکار گرفته شده است. این تلسکوپ از آخرین علمی‌ها در کنترل حرکت محورها و همچنین کنترل آینه‌ اولیه و ثانویه استفاده می­‌کند. وزن سازه تلسکوپ حدود ۹۰ بدن است.

زیادتر بخوانید:

نظر شما درباره شروع به کار رصدخانه مردمی ایران چیست؟ نظرات خود را در قسمت کامنت‌ها با ما در بین گذاشته و اخبار علمی را از جونی دنبال کنید.

[ad_2]