شروع فروش ارز اربعین در ۵ بانک و صرافی‌های مجاز • جونی

[ad_1]

طبق ابلاغیه بانک مرکزی، شعب ۵ بانک‌ عامل و صرافی‌های مجاز از امروز مکلفند نسبت به پرداخت ارز اربعین به‌میزان هر متقاضی ۱۰۰دلار به‌نرخ توافقی اقدام کنند.

کدام بانک ها ارز اربعین می فروشند؟

به شرح خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، طبق ابلاغیه بانک مرکزی از امروز شنبه مورخ ۱۴۰۱.۶.۵ بانک‌های مردمی،‌ سپه، ملت، معامله و صادرات ایران نسبت به فروش ارز در سرفصل ارز زیارتی اربعین به‌میزان ۱۰۰ دلار به‌نرخ توافقی به هر زائر اقدام می‌کنند.

بانک مرکزی البته تأکید کرده که درصورت فراهم‌ دینار مورد نیاز از محل منابع تجهیزشده، صرافی‌ها و بانک‌های عامل می‌توانند به‌جای ۱۰۰ دلار نسبت به پرداخت ۱۵۰ هزار دینار عراق به‌نرخ توافقی به متقاضیان مراسم پیاده روی اربعین اقدام کنند.

مدارک مورد نیاز زائران اربعین برای دریافت ۱۰۰ دلار به نرخ توافقی

مدارک مورد نیاز زائران اربعین برای دریافت ۱۰۰ دلار به نرخ توافقی از صرافی‌های مجاز و بانک‌های منتخب عبارت است از کارت مردمی، شماره تلفن دنبال به نام متقاضی و کارت بانکی به نام متقاضی.

بنابراین صرافی‌های دارای مجوز کوشش از بانک مرکزی نیز در چهارچوب ضوابط ابلاغی و احراز هویت متقاضیان (کارت مردمی، شماره تلفن دنبال به نام متقاضی و کارت بانکی به نام متقاضی)، مجاز به فروش ارز در سرفصل ارز زیارتی اربعین به‌میزان هر متقاضی ۱۰۰ دلار آمریکا به‌نرخ توافقی هستند.

قیمت ارز توافقی

قیمت ارز توافقی براساس معاملات روزانه این بازار تعیین و اعلام می شود؛ هم حالا و در ثانیه انتشار این شرح دلار در بازار توافقی در کانال ۲۸ هزار تومان قرار دارد و با قیمت ۲۸ هزار و ۲۵۰ تومان معامله شده است. بنابراین زائران اربعین برای خرید ۱۰۰ دلار ارز توافقی باید حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بپردازند.

گفتنی است، فروش ارز بابت سرفصل زیارتی اربعین حسینی(ع) هیچ‌گونه محدودیتی بابت فروش ارز مسافرتی در سال جاری برای متقاضیان ساختن نمی‌کند.

پرداخت ارز مسافرتی به شکل اسکناس برای مسافران

بر پایه آخرین مصوبه بانک مرکزی که در تاریخ که در تاریخ ۱۴۰۱.۰۵.۱۰ منتشر شد، تامین و پرداخت ارز مسافرتی به شکل اسکناس برای مسافران و به نرخ درج شده در سامانه معاملات الکترونیکی ارز (ETS) برای سرزمین‌های با ویزا ۵۰۰ یورو یا معادل اون به سایر ارز‌ها و برای سرزمین‌های بدون ویزا ۳۰۰ یورو یا معادل اون به سایر ارز‌ها است.

بنابراین زائران اربعین می توانند علاوه بر ۱۰۰ دلار توافقی، ۳۰۰ یورو نیز تحت عنوان ارز مسافراتی دریافت کنند.

تعیین نرخ قیمت ارز مسافرتی، به شکل نرخ قیمت پابرجا ممکن نیست و متقاضیان ارز مسافرتی باید در تاریخ پرداخت معادل ریالی نرخ ارز مسافرتی را با مراجعه به سامانه صرافی مردمی ایران به آدرس https://mex.co.ir، جدول نرخ روزانه ارز دولتی را مشاهده کرده و از نرخ ارز مسافرتی مطلع شوند.

[ad_2]