شروع فیلترینگ چینی و روسی در ایران ؛ محدودیت‌های بیشتری در راه است؟

[ad_1]

طبق اعلام روزنامه آفتاب یزد، مدل فیلترینگ چینی و روسی در سرزمین شروع شده است. اما آیا باید چشم به راه محدودیت‌های زیادتر باشیم؟

روزنامه آفتاب یزد در گزارشی که به تازگی منتشر کرده، مدعی شده که مدلی مشابه به مدل فیلترینگ چینی و روسی در سرزمین در حال اجرا است.

زیادتر بخوانید: فیلترینگ دائمی اینستاگرام و واتساپ ؛ روزهای تاریک برای کارآفرینان اینترنتی!

شروع فیلترینگ چینی و روسی در ایران فضا را باریک‌تر می‌کند!

بنابر شرح این روزنامه، علاوه بر ادامه‌ی مسدودسازی آی‌پی‌ها و بستن راه فیلترشکن‌ها مدل دیگری از فیتلرینگ در حال اجراست. در بخشی از این شرح چنین آمده است:

«تصور تصمیم گیران درابهر اینکه شبکه مردمی اطلاعات مشغول کار است و اپلیکیشــن های ایرانی بدون اختلال کار می کنند، این تصور غلطی اســت برای چی که ادامه کوشش همین استارتاپ ها نیازمند خدمات و سرویس هایی است که یا فیلتر هستند یا تحریم. از سوی دیگر این محدودیت های سختگیرانه ای که در حوزه اینترنت در دولت سیزدهم ساختن شده و قطعا جز انتقادها و عصبانیت مردم چیز دیگری در پی نخواهد داشــت، بار دیگر این فرضیــه کهنه پیاده ســازی فیلترینگ چینی و روسی در سرزمین را نیرومند کرده است.»

امیرحسین زرین، کارشــناس حــوزه آی تی در گفتگو با روزنامه‌ی آفتاب یزد با نشانه به محدودیت‌های اخیر گفت:

«همیشه از این اشتباه محدودیت هــای اینترنتی می ترسیدیم که متاسفانه چهره داد. پیشتر تلگرام را فیلتر کردند و حال این کار را با واتساپ و اینستاگرام انجام دادند که صد البته شرایط را بدتر کردند. برای چی که اون زمانی که برای تلگرام محدودیت ساختن کــرده بودند به این شکل مردم کسب و کارهای‌شــان را به تلگرام نبرده بودند و زیادتر روی اینستاگرام اندوخته گذاری کردند. حال متاسفانه با فیلتر اینستاگرام معیشت چند هزار خانواده به خطر افتاده است.»

فیلترینگ چینی و روسی

این کارشناس حوزه آی‌تی در خصوص افزایش استفاده از فیلترشکن‌ها نیز توضیح داد:

«اما این فیلترها و محدودیت ها، فیلترشــکن را به وجود آورد. نکته اینجاست که از آنجا که هزینه های محافظت از فیلترشکن ها فراوان بالاست، نمی توانیم اعتقاد کنیم که بسیاری از شرکت ها اون را به شکل رایگان در اختیار مردم قرار دهند. چند وقت نزد اعلام شد که گوشــی هایی که در ایران وجود دارد قسمت اعظم شان به بدافزار آلوده است که این بدافزارها همین فیلترشکن ها هستند که مشخص نیســت از کجا دانلود می شوند. و نتایج این هک شدن را دفعات در برخــی از ادارات دولتی دیده ایم.»

امیرحسین زرین با نشانه به ادامه روند محدودسازی پلتفرم‌ها در چین افزود: «چند روزی است که تقریبا هیچ وی پی انی کار نمی‌کند در واقع آی پی ها را شناسایی و سپس اون را بسته کرده‌اند برای این کار هم از الگوریتم روسیه و چین دارند استفاده می کنند. از همین رو می توان گفت که به احتمــال فراوان مدل فیلترینگ روسی و چینی را دارند نزد می‌برند. چین با توجه به محدودیت هایی که در شبکه های اجتماعی ساختن کرده، مدعی است که تعداد زیادی از فراوانی کشورشــان از وی چت استفاده می‌کند در صورتی که کاربران‌شان دسترسی به شبکه های بین المللی ندارند که دارند از وی چت استفاده می‌کنند.»

زیادتر بخوانید:

نظر شما در خصوص شروع مدل فیلترینگ روسی و چینی چیست؟ آیا شما هم از محدودیت‌های اینترنتی اخیر متضرر شده‌اید؟ لطفا نظرات و تجربیات خود را در قسمت کامنت‌ها با ما در میان بگذارید و اخبار علمی را از جونی دنبال کنید.

[ad_2]