شرکت‌های خارجی از اندوخته‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر ایران استقبال می کنند؟ 

[ad_1]

مدیرکل دفتر مدیریت طرح‌های تجدیدپذیر سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و استفاده‌وری برق ایران اعلام کرد: شرکت‌های خارجی برای اندوخته‌گذاری توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر در کشورمان استقبال می کنند.
به شرح صفحه اقتصاد، جعفر محمدنژاد سیگارودی اظهار کرد: هم‌تاریخ با برپایی دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر، استفاده‌وری و صرفه‌جویی انرژی ایران جلسه‌ای با نمایندگان سفارت هلند و نیز نماینده یک کمپانی دولتی چین فعال در قسمت انرژی‌های تجدیدپذیر برگزار شد که آنها درخواست مشارکت در توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشورمان را داشتند.

وی ادامه داد: نمایندگان کمپانی دولتی چین تمایل دارند هم در قسمت تولید تجهیزات مرتبط با نیروگاه‌های تجدیدپذیر و هم اندوخته‌گذاری در این زمینه، مشارکت داشته باشند.

مدیرکل دفتر مدیریت طرح‌های تجدیدپذیر ساتبا خاطرنشان کرد: باتوجه‌به گفت و گو تحریم‌ها و محدودیتی که در این زمینه وجود دارد، آنها دنبال شرایط خاصی که اطمینان قسمت برای حضورشان باشد، هستند.

محمدنژاد گفت: ما در ساتبا برای اینکه توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر توسط قسمت خصوصی و یا مشارکت خارجی، مشکلی از بابت ورود یا مشارکت اندوخته‌گذار خارجی نداریم.

وی ادامه داد: اما آنچه که مهم است این است که اندوخته‌گذاران خارجی راحت از اینکه در حوزه انرژی تجدیدپذیر ورود کنند یا در هر حوزه دیگری همانند صنعت یا کشاورزی از متولی امر حمایت اندوخته‌گذاری این درخواست را دارند تا از آنها حمایت‌های واجب را داشته باشند.

مدیرکل دفتر مدیریت طرح‌های تجدیدپذیر ساتبا گفت: صبر اندوخته گذران خارجی از دو جهت است، نخست آنکه اندوخته‌گذاری آنها در درون سرزمین حمایت یا اطمینانی داده شود که اندوخته‌گذاریشان نگه داری خواهد شد و دوم اینکه بازگشت اندوخته و در آمد آنها به کشورشان ممکن خواهد بود.

محمدنژاد افزود: در این زمینه اختیارات کامل در مسوولیت وزارت امور اقتصاد و ثروت و واحد مربوطه است؛ اما در وزارت نیرو محدودیتی از باب مشارکت آنها نخواهیم داشت؛ زیرا مقرراتی را که ما گذاشته‌ایم، این امکان را می‌دهد که اندوخته‌گذار خارجی یا به‌شکل مستقیم یا از راه یک همکاری با شرکت‌های ایرانی کار را انجام دهد.

وی ادامه داد: همچنین به آنها گفته شده در مدل قراردادهای خرید تضمینی برق واجب است که شرکتی را با مشخصات ایرانی در ایران ثبت کنند.

مدیرکل دفتر مدیریت طرح‌های تجدیدپذیر ساتبا با تأکید بر اینکه محدودیتی در وزارت نیرو از قبل نبوده و الان هم نیست، گفت: در فراخوان‌هایی هم که اعلام شده است، امکان مشارکت خارجی وجود دارد؛ اما اندوخته‌گذاران خارجی شرط وجود خود را یک سری حمایت‌ها که عملاً از راه وزارت ثروت باید انجام شود اعلام کرده‌اند.

منبع: ایرنا

 

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *