طرز تهیه رب انار خوشمزه و خوص مزه و نکات طبخ خوب تر

[ad_1]

رب انار یکی از انواع رب های خوشمزه و اصیل ایرانی می باشد که در طبخ بسیاری از غذاها از جمله فسنجان استفاده می شود در این قسمت از آشپزی طرز تهیه رب انار را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم.

رب انار یکی از انواع رب های فراوان خوشمزه و پر کاربرد است که بسیاری از افراد به نام چاشنی از اون در غذاهای مختلف استفاده می کنند مزه رب انار بسته به سلیقه تان می تواند ترش یا شیرین می باشد و همچنین بسته به تیرگی یا روشنی دانه های انار رب انار می توانید دارای رنگ تاریک و روشن باشد.

ساخت رب انار با انارهای شیرین و ترش یکسان است و رب انار به دو راه صنعتی و خانگی تهیه می شود که در این مطلب طرز تهیه رب انار خانگی را مشاهده خواهید کرد.

روش طبخ رب انار

مواد واجب

 • انار : ۸ کیلو
 • نمک : ۱ قاشق غذاخوری (در صوت تمایل
 • آب : ۳ لیوان

طرز تهیه رب انار خانگی

برای تهیه رب انار ابتدا انار را دانه دانه کنید.

رب انار

سپس در قابلمه مناسبی دانه های انار را بریزید و کمی آب به دانه های انار اضافه کنید و قابلمه را بر روی شعله گاز با حرارت فراوان بگذارید زمانی که آب شروع به جوشیدن کرد زیر شعله گاز را کم کنید و انار ها را هم بزنید و با کف گیر به دانه ها فشار درون کنید تا آب انار از دانه های انار خارج شود، می توانید هر چند دقیقه با کمک گوشت کوب نیز به دانه ها فشار آورید تا آب اون ها به خوبی خارج شود. سپس از اینکه آب دانه های انار به خوبی از اون ها خارج شد محتویات درون قابلمه را در درون صافی بریزید تا آب انار از تفاله دانه های انار جدا شود. اگر رنگ دانه های انار سفید شده باشد علامت اون است که آب انار از اون ها خارج شده است.

روش تهیه رب انار
در مرحله سپس آب خالص انار را در قابلمه ای مناسب بریزید و قابمه را بر روی حرارت گاز قرار دهید. هر چند دقیقه آب انار را هم بزنید تا رب انار ته نگیرد.

رب انار با طعمی دلپذیر و خوشمزه
زمانی که رب غلیظ شد در شکل تمایل کمی نمک به اون اضافه کنید. غلیظ شدن رب انار یکی از مهم ترین نکات در طرز تهیه رب انار است اگر رب انار فراوان سفت و غلیظ شود زمانی که اون را در درون یخچال محافظت می کنید سفت تر نیز خواهد شد. اگر رب انار به خوبی غلیظ نشود و شل باشد حتی در درون یخچال نیز کپک می زند. غلظت رب انار به کلی نباید فراوان سفت و یا شل باشد.

طرز تهیه رب انار در منزل

نکاتی برای طبخ خوب تر رب انار

۱. اضافه کردن نمک به رب انار سد از کپک زدن و خراب شدن رب می شود.

۲. اگر می خواهید تاریخ کمتری را صرف تهیه رب انار کنید می توانید دانه های انار را در چرخ گوشت و یا آبمیوه گیری بریزید تا آب اون ها به خوبی گرفته شود سپس به روشی که گفته شد رب انار را طبخ کنید.

۳. رب انار هرچه غلیظ تر شود رنگ اون تاریک تر می شود و دیرتر خراب می شود.

۴. می توانید از انارهای کوچک و شکسته در ساخت رب انار استفاده کنید این نوع از انارها قیمت کم ارزش تری دارند و مقرون به صرفه می باشند.

۵. برای تهیه رب انار می توانید از آلوچه نیز استفاده کنید که مزه رب را ترش تر می کند و نیز این کار شکل بافت انار را تغییر می دهد، در چنین مواقعی دانه های ریز سیاه رنگی در درون رب مشاهده می شوند که در واقع همان تفاله های پوست آلوچه هستند.

۶. بهترین رنگ برای رب انار قهوه ای کمرنگ است و اگر رنگ رب انار متمایل به رنگ سیاه بود علامت اون است که رب سوخته و یا آلوچه نیز در پخت رب انار به کار برده اند.

۷. رب انار را سپس از اینکه مهیا شد در درون بطری های شیشه ای بریزید و در درون یخچال محافظت کنید اگر تصمیم دارید تا رب را در خارج از یخچال محافظت کنید مقدار نمک بیشتری را در وقت تهیه رب به رب اضافه کنید تا رب انار دیرتر کپک بزند و خراب شود.

۸. اگر از انار های آبدار در تهیه رب انار استفاده کنید به ازای هر هشت کیلو انار یک کیلو رب انار نتیجه می شود.

روش طبخ رب انار

۹. به منظور طرز تهیه رب انار از یک قابلمه عظیم استفاده کنید تا رب انار خوشرنگ تر به نظر آید.

۱۰. یکی از دلایل اصلی تلخ شدن رب انار ته گرفتن اون است بنابراین در صورتی که در حین پخت رب انار متوجه ته گرفتگی و قطعه های سوخته شدید بلافاصله اون را از رب اون خارج نمایید.

۱۱. بسته به مزه دانه های انار رب انار می تواند ترش، شیرین و ملس باشد.

۱۲. به منظور تهیه سس انار می توانید مقدار آب جوشیده هر بار به رب انار بیافزایید.

۱۳. در صورتی که تمایل دارید رب انار را به زمان طولانی محافظت نمایید باید زیادتر از حد طبیعی غلظت اون را در نظر بگیرید.

۱۴. هر چه از انار های بیشتری برای تهیه رب انار استفاده نمایید تاریخ مهیا شدن اون نیز زیادتر طول می کشد.

۱۵. اجازه دهید رب کاملا سرد شود سپس اون به ظرف شیشه ای یا هر ظرف دیگری انتقال دهید.

۱۶. به منظور متوجه شدن قوام رب انار می توانید کمی از اون را درون ظرف ریخته و اجازه دهید کمی سرد شود و در صورتی که با تکان دادن به سختی حرکت کرد به این معناست که قوام و غلظت رب انار مناسب می باشد و حرارت را خاموش کنید.

رب انار و نکاتی در مورد آن

بررسی فواید رب انار

 • معالجه و پاکسازی کبد
 • به سبب داشتن فیبر فراوان به رفع یبوست کمک می کند
 • پلی فنول های موجود در اون دلیل کاهش کلسترول بد خون می شود
 • تصفیه خون
 • نیرومند سیستم ایمنی بدن
 • معالجه بیماری هایی همانند آنفولانزا
 • نیرومند سیستم عصبی و قلبی عروقی
 • معالجه بلا و جوش دهان با استفاده موضعی از رب انار

بررسی خواص رب انار

روش دیگر برای تهیه انار خانگی

برای طرز تهیه رب انار به این راه نیز واجب است انارها را از بین نصف کرده و دانه کنید، سپس دانه ها را درون چرخ گوشت بریزید و سپس از اینکه آب آنها را گرفتید، اون را درون یک قابلمه روی حرارت قرار دهید و اجازه دهید بجوشد و غلیظ شود، برای اطمینان از غلظت مناسب آب انار، می توانید قاشقی را درون آب انار قرار دهید، در صورتی که قاشق به راحتی حرکت کند، غلظت اون مناسب بوده  و می توانید اون را از روی حرارت بردارید.

دستور تهیه رب انار ترش

نکته : سبب مهم خوشرنگ شدن رب انار اون است که باید رب انار را در ظرفی صحیح کنید که به اندازه کافی جا داشته باشد، از این رو قابلمه مورد استفاده برای این منظور باید حداقل دارای حجمی دو برابر مقدار انار باشد.

نکته ۲ : برای تهیه یک کیلو انار، اگر از انارهایی با پوست نازک و پر آب استفاده شود، مقدار ۷ یا ۸ کیلوگرم انار می تواند به میزان یک کیلو رب در اختیارتان قرار دهد، اما در صورتی که انارها از کیفیت ساده برخوردار باشند، هر ۱۰ یا ۱۲ کیلوگرم انار می تواند یک کیلو رب در اخیارتان قرار دهد.

رب انار در تصفیه خون، کاهش و کنترل قند خون، نیرومند قلب و عروق و نیز نیرومند کبد فواید بسیاری دارد، ضمن اینکه افراد با فشار خون بالا می توانند به منظور کنترل فشار خون خود از از خواص این رب بهرمند شوند. همچنین پلی فنول و اسید اولانژیک موجود در رب انار به کاهش کلسترول بد خون کمک کرده و از رسوب چربی در عروق پیشگیری می کند، رب انار همچون خود میوه انار دارای ارزش غذایی بالایی می باشد، البته خوب تر است این رب ها به شکل خانگی و به شکل بهداشتی در منزل تهیه شوند.

آموزش تهیه رب انار

ضمن سپاس از همراهی شما، در این قسمت طرز تهیه رب انار خانگی را مشاهده کردید که امیدواریم با نکاتی که گفته شوید بتوانید رب اناری با مزه دلپذیر و خوشمزه را طبخ کنید. رب انار را می توانید به نام سس انار نیز استفاده کنید کافی است که کمی رب انار را در در درون آب حل کنید. برای مشاهده آموزش طرز تهیه انواع رب کلیک کنید. برنده و برنده باشید.

منبع : آرگا

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *