عامل ساختن موج دریا و تشخیص فاصله امواج تا کنار دریا

[ad_1]

دریا یکی از حیرت انگیزترین چیز تازه ها می باشد و عجایب فراوان زیادی را در خود جای داده است. در واقع امواج دریا یکی از این عجایب می باشد و اگر تا کنون در کنار کنار دریا به تماشای دریا نشسته باشید این امواج را به شکل های متفاوتی دیده اید. امواج دارای رفتارهای متعجب کننده ای می باشند و ممکن است تا کنون در مورد عامل ساختن موج دریا از خود سوالاتی پرسیده باشید. در ادامه اون را برای شما بررسی می کنیم.

عامل ایجاد موج دریا

عامل ساختن موج دریا

موج ها دارای انواع متفاوتی می باشند و موج هایی که در کنار دریا دیده می شوند عموما در دلیل‌ بادها ساختن شده اند. در واقع زمانی که باید به سطح صاف اقیانوس ها می وزد بین مولکول های آب و هوا به اندازه ای اصطکاک ساختن می کند و دلیل خواهد شد که انرژی باد به آب منتقل شده و موج ها پدیدار می شوند.

در واقع هر چقدر میزان این انرژی در باد زیادتر باشد و به وقت طولانی تری بوزد موج ها عظیم تر و عظیم تر خواهند شد و اگر باد متوقف شود دیگر این امواج عظیم نمی شوند ولی به راه خود ادامه می دهند و از مکانی که در اون تولید شده اند دور می شوند.

این مسافرت موج ها گاهها فراوان طولانی می شود و همه این ها بستگی به اون انرژی اولیه باد دارد و اگر این موج ها فراوان از محل تولد خود دور شوند امکان این که به کنار دریا برسند فراوان فراوان می باشد و زمانی که به کنار دریا برسند تمام می شوند و مسافرت خود را به آخر می برند. در نظر داشته باشید که گاها ممکن است بدون این که شما نسیمی را مشاهده کنید موج های بزرگی را در دریا شاهد هستید و این ها به دلیل همان بادی می باشد که به سطح اقیانوس آمده و این موج ها را متولد نموده است.

با نزدیک شدن موج ها به دریا آب کم عمق می شود و قسمت پایینی اون را شن و ماسه تشکیل می دهد و زمانی که آب با اون ها برخورد می کند کم کم سرعتش کم می شود ولی قسمت بالایی موج در حال حرکت می باشد و با شدت با کنار دریا برخورد دارد از این رو صدای شکستن موج ها را به راحتی خواهید شنید.

چرا موج با صدا می شکند؟

مسافت طی شده توسط موج ها

حال که با عامل ساختن موج دریا دوست شدید در ادامه می خواهیم میزان مسافتی که هر موج طی می کند را برای شما بررسی کنیم و اطلاعاتی سودمند نیز در این زمینه به شما بدهیم. یک سری از افراد روی این داستان تحقیقاتی را انجام داده داند و متوجه شدند که بسیاری از موج های اقیانوسی مسافت فراوان زیادی را طی می کنند تا بتوانند به کنار دریا برسند و برخی از اون ها حدودا ۱ هفته و یا زیادتر در راه بوده اند.

برای این که بتوانید مسافت طی شده هر موج را اندازه گیری کنید باید فاصله اون را با موج بعدی بسنجید. اگر این تاریخ ۱۰ ثانیه یا زیادتر باشد این موج ها از مسافت فراوان دوری آمده اند ولی اگر این تاریخ حدودا ۵ ثانیه یا کم تر باشد این موج ها از همین نزدیکی آمده اند و فاصله زیادی از محل تولد خود ندارند.

شاید برای شما هم نزد آمده باشد که امواج کوچک و بزرگی را دیده باشید. این امواج توسط بادها و طوفان های متفاوتی ساختن شده اند و در یک تاریخ به یک مکان رسیده اند و به شکل یکی در بین به سو کنار دریا می آیند از این رو شما اون ها را به شکل موج های کوچک و عظیم مشاهده می کنید.

طوفان های شدید و میزان امواج دریا

زمانی که طوفان های فراوان بزرگی چهره بدهد امواج فراوان عظیم می شوند و زمانی که دو موج طوفانی به یک دیگر برسند می توانند ارتفاع فراوان زیادی را ساختن نمایند از این رو تاریخ هایی که دریا طوفانی می باشد خوب تر است کوشش کنید نزدیک دریا نروید در غیر این شکل امکان خفگی شدن شما وجود دارد زیرا این موج ها علاوه بر ارتفاع دارای قدرت فراوان زیادی می باشند. شاید برایتان جذاب باشد بفهمید که بلندترین موجی که تا کنون دریاها به خود دیده اند و قابل اندازه گیری بوده است حدودا ۲۵ متر می باشد و این میزان به اندازه ای است که ۵ زرافه را روی یک دیگر قرار دهید.

اگر از این مطلب رضایت داشتید در ادامه با کلیک بر روی لینک های داده شده می توانید دلیل وقوع طوفان و دلیل وقوع سونامی را مشاهده کنید و اطلاعات خود را در این زمینه ها افزایش دهید.

منبع : آرگا

برچسب :

[ad_2]