عوارض شیردهی فراوان برای مادر و کودک

[ad_1]

اگرچه شیر مادر یک غذای ضروری برای کودک محسوب می شود ولی شیردهی فراوان و طولانی وقت نیز با عوارضی دنبال است. در این مطلب تصمیم داریم شما را با عوارض شیردهی فراوان دوست نماییم.

آشنایی با عوارض شیردهی فراوان

همانطور که می دانید شیر مادر یک غذای ضروری برای کودک می باشد و مواد مورد نیاز بدن کودک را تامین می کند. نخستین شیری که به کودک داده می شود نیز ارزشمند است. نوزاد به دلیل این که به جز شیر مادر چیز دیگری نمی خورد، این شیر برای وی حکم آب و غذایی برای مبارزه با میکروب ها را دارد. برای چی که حاوی آنتی بادی و هورمون می باشد.

Complications of breastfeeding too much 9

اما اگر تایم شیردهی به کودک طولانی وقت باشد و زیادتر از یک سال شکل گیرد و غذای کمکی کمتر استفاده شود، می تواند با عوارض و اثرات جانبی برای مادر دنبال باشد. در سایر سرزمین ها ماه آگوست به نام ماه مردمی آگاهی از شیردهی شناخته می شود و در ایران نیز هفته جهانی تغذیه با شیر مادر از ۱۰-۱۶ ماه مرداد (۱-۷ ماه آگوست) گرامی داشته می شود.

اول آگوست به اسم روز جهانی شیر مادر نامگذاری شده است. شیر مادر فواید بسیاری برای مادر و کودک داشته و مطالعات علامت می دهد مادران شیرده کمتر از بقیه در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی/ عروقی، سرطان تخمدان و سرطان سینه می باشند. ولی ناراحتی ها و عوارض جانبی هم در دوره شیردهی  طولانی وقت شرح شده است.

Complications of breastfeeding too much 10

۱. کمر درد

یکی از عوارض شیردهی برای بدن مادر، کمر درد می باشد. در صورتی که کمر درد دارید احتمالا در شرایط نامناسبی نشسته و به فرزند شیر می دهید. سر انسان به تنهایی حدود ۵ کیلوگرم وزن دارد و هنگامی که در وضعیت نادرست قرار بگیرید ، این میزان وزن به کمر فشار درون می کند.

در عین حال که می خواهید شیر خوردن نوزاد را مشاهده کنید، بهترین کار این است که در وضعیت کاملا صاف قرار بگیرید. راهی پیدا کرده که کودک اندکی بالاتر قرار بگیرد. به طور مثال یک بالش روی پا و زیر دست های خود قرار دهید و شیرخوار را روی بالش خوابانده و شیردهی شکل گیرد. به این ردیف وزنی که صبر می کنید کاهش یافته و دیگر نیاز نیست برای رساندن سینه به دهان نوزاد خم بشوید.

Complications of breastfeeding too much 8

۲. کبودی

ممکن است کودک در حین شیر خوردن؛ کبودی های بزرگی روی سینه مادر ساختن کند. این کبودی ها به مخصوص تا زمانی که مادر و نوزاد توانایی تغذیه با شیر مادر را یاد بگیرید، نسبتا شایع می باشد. در صورتی که شیرخوار وقت شیر خوردن، به سینه مادر فشار آورده یا چنگ می زند، خوب تر است دست های او را با دستکش یا جوراب بپوشانید.

اگر کبودی کم کم رفع نشد، احتمالا لب های شیرخوار در وضعیت بدی است. ایمن شوید که لب های شیرخوار خارج بوده و جمع شده است. اگر لب پایین به سو درون برگردانده شده باشد، در نوک سینه حس سوزش ساختن می شود.

Complications of breastfeeding too much 7

۳. نوتل کارپال

سندرم تونل کارپال یکی از مشکلات مادران در دوره بارداری و همچنین از عوارض شیردهی طولانی وقت محسوب می شود. تونل کارپال یک مسیر در مچ دست می باشد که از رباط و استخوان تشکیل شده است. این تونل از تاندون ها و ضمنا عصب میانی محافظت می نماید. فشار روی این عصب سندرم تونل کارپال ساختن می کند.

مادران شیرده نسبت به دیگران علائم تونل کارپال را زیادتر حس می کنند. اگر دارای علامت تونل کارپال هستید به پزشک مراجعه شود. آتل بندی درمانی غیر تهاجمی می باشد که برای این سندرم منظور می شود. داروهای ضد التهابی استروئیدی نیز معمولا برای معالجه تونل کارپال در وضعیت غیر شیردهی تجویز می شوند.

Complications of breastfeeding too much 6

کورتیکواستروئیدها نیز گزینه دیگری برای معالجه تونل کارپ در خانم های غیر شیرده می باشد ولی استروئیدها در دوره شیردهی از شیر مادر به کودک منتقل شده و با عوارض جانبی دنبال می شود. در شکل روبرو شدن با تونل کارپال و مراجعه به پزشک حتما وی را از شیردهی تان مطلع نمایید.

۴. گرفتگی

در دوره شیردهی بدن هورمون هایی تولید می کند و اکسی توسین یکی از این هورمون ها می باشد که وظیفه کاهش سایز مهربانی و بازگشت به سایز قبل بارداری را بر وظیفه دارد. انقباض مهربانی ممکن است با گرفتگی دنبال شود که این مورد در دوران شیردهی کاملا طبیعی و علامت دهنده عملکرد طبیعی بدن است.

Complications of breastfeeding too much 5

۵. پوکی استخوان

در دوران شیردهی تراکم استخوان تا حدی کاهش پیدا می کند. برای پیشگیری از پوکی استخوان و نیرومند استخوان ها ورزش نموده و غذاهای حاوی کلسیم همانند سبزیجات و شیر مصرف کنید. از پزشک بخواهید مکمل مناسب را برای شما تجویز کند. در زیادتر موارد تراکم استخوان مادران سپس از شیردهی به وضعیت عادی بر می گردد.

۶. فاصله افتادن طولانی بین بارداری ها

یکی دیگر از عوارض شیردهی فراوان این می باشد که ممکن است بین بارداری ها فاصله طولانی بیفتد. پزشکان توصیه دارند که حداقل دو سال بین تاریخ بارداری وقفه داشته باشید. برای چی که بدن در حین بارداری یک سری مواد غذایی معدنی از دست داده و در این وقت زمان بازسازی و بهبود پیدا می کند. و در صورتی که کودک خود را شیر می دهید این تاریخ را می توانید به زیادتر از دو سال دیر کرد انداخته همچنین ممکن است در دوران شیردهی مادران قاعدگی نداشته باشند که ممکن است سپس از دو سال این دوره ها نامنظم گردد.

Complications of breastfeeding too much 2

قابل ذکر است در تاریخ شیردهی پرولاکتین زیادی ترشح می شود که این هورمون سازنده شیر بوده و سبب به تعلیق افتادن تخمک گذاری می شود. از این رو مادران در سنین بالا که زیادتر از دو سال به کودک شیر داده بارداری مجدد را دشوار می دانند. از این رو شیردهی طولانی وقت برای مادران نامطلوب خواهد بود.

۷. از دست دادن آزادی زمانی

تغذیه با شیر مادر به یک برنامه دقیق و مرتب نیاز دارد. از سویی مادران شیرده به سبب برخی عوارض برای نوزاد از خوردن برخی غذاهایی که دوست دارند، دوری کرده و منابع غذایی بدن خود را فدا می کنند. مادران حتی ممکن است از سرکار رفتن یا مهمانی خودداری نموده و تا مدتی طولانی خود را از این جو دور نمایند. به این ردیف شیردهی طولانی وقت آزادی زمانی از مادر می گیرد.

Complications of breastfeeding too much 4

۸. وابستگی شدید کودک به مادر

از عوارض شیردهی طولانی وقت این است که کودک به مادر شدیدا وابسته شده و برای انجام اکثر کارها به کمک مادر نیاز دارند. کودکی که جدید راه رفتن را فرا می گیرد نسبت به اشیای اطرافش فضولی بوده ولی با شیردهی طولانی وقت به کودک سد از خودکفایی و استقلال او می گردد.

۹. کمتر توجه کردن به سایر فرزندان

مادری که شیردهی طولانی وقت را برای کودک انتخاب می کند وقت کمتری برای توجه به سایر فرزندان دارد. زیرا اکثر زمانش را برای شیر دادن به کودک می گذراند. البته این مشکل برای تک فرزندها وجود ندارد. تمام کودکان باید تایمی را برای گفتگو با مادر یا تفریح و خوش گذرانی در کنار او بگذرانند و مادر هم باید برای اون ها وقت کافی داشته باشد. از این رو شیردهی فراوان این امور را محدود می نماید و ممکن است فرزند دیگر عزت نفس پایینی پیدا کند.

Complications of breastfeeding too much 3

۱۰. دردناک شدن شیردهی

همانطور که می دانید با شیردهی مادر به فرزند بین او و کودک عشق و علاقه و رابطه احساسی ساختن می شود. ولی ممکن است همان اندازه مقاوم باشد زیرا توانا ترین قسمت بدن انسان فک بوده و با بزرگتر شدن کودک این قسمت هم بزرگتر می شود و قدرت می یابد. که ممکن است با دندان در آوردن نوزاد در شیر خوردن برای مادر ناراحتی (درد و خونریزی سینه ) ساختن کند.

۱۱. مقاوم تر شدن از شیر گرفتن کودک

قانونی که وجود دارد این است هر اندازه یک کار با یک انس تکرار شود ترک اون دشوارتر می شود. شیردهی طولانی وقت نیز یک انس بوده که فررند به اون اعتیاد می یابد. به این ردیف نباید کودک همیشه شیر مادر را مصرف کند و از یک دوره به سپس باید از غذا و کمکی ها استفاده کند و باید شیر مادر قطع گردد.

هر اندازه شیردهی طولانی وقت گردد چالش قطع شیر مادر مقاوم تر می شود. از این رو قطع شیر مادر و از شیر گرفتن کودک به برنامه ریزی و حوصله و صبر نیاز دارد.

Complications of breastfeeding too much 1

۱۲. سوء تغذیه کودکان

مطابق تحقیقات به دست آمده کودکانی که در سنین ۱۸-۲۹ ماهگی با شیر مادر تغذیه شده اند نسبت به سایر بچه ها زیادتر وابسته سوء تغذیه می گردند.

در آخر از همراهی شما با این مطلب سپاسگزاریم. همچنین منظور می شود در شکل تمایل برای آشنایی با عوارض تزریق بوتاکس در شیردهی و چند اعتقاد اشتباه در مورد شیردهی روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا

[ad_2]