فوت کرد یک آرتیست پیشکسوت در بیصدا خبری! – سایت تیتربرتر

[ad_1]


احمدرضا درّی، از دوستان نزدیک این آرتیست به ایسنا گفت: مرحوم استاد نعمت‌خدا ستوده، آرتیست پیشکسوت موسیقی و نوازنده نی و سه‌تار بود که روز قبل ساعت ۲ صبح زود به دلیل بیماری و کهولت سن فوت کرد و سحر دیروز نیز به خاک سپرده شد.


رضا واقعیت‌ نژاد فوت کرد


درّی با بیان اینکه آشنایی او با مرحوم ستوده به وجود در یکی از محفل‌های موسیقیایی خانه شاطر رمضان بازمی‌گردد، ادامه داد: استاد ستوده مردی وارسته و بی‌نظیر و بی‌ریا بود، نمونه‌ای از ویژگی او همین است که سفارش کرده بودند در تاریخ فوتشان هیچ‌گونه مراسمی برای او برپا نشود و حتی خاک‌سپاری او را نیز اعلام نکنند تا مزاحمتی برای مردم ساختن نشود. حتی سفارش کرده بود که در قطعه هنرمندان به خاک سپرده نشود و به همین دلیل به سفارش این استاد وارسته عمل شد.


او گفت: استاد ستوده بازنشسته آموزش‌وپرورش بود و در کنار اون به کوشش در زمینه موسیقی و نواختن نی و سه‌تار نیز می‌پرداخت و زمان‌ها در کنار دیگر بزرگان عرصه موسیقی در برنامه گل‌ها نیز کوشش داشت.


سید نعمت‌خدا ستوده یکم فروردین‌ماه سال ۱۳۲۰ خورشیدی در شهر اصفهان متولد شد. او تحصیلات ابتدایی و متوسطه و مقطع لیسانس دانشگاهی را در محل تولد خود اصفهان به آخر برد و سپس در سال ۱۳۴۱ برای تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس زبان و ادبیات انگلیسی به تهران آمد و هم‌تاریخ موسیقی را شروع کرد. او ابتدا به نواختن نی روی آورد و بعدازآن برای فراگیری و نواختن سنتور و فلوت نزد ایرج طاهری رفت و هم‌تاریخ به مشق سه‌تار نزد احمد عبادی پرداخت. سپس در محضر عبدالحسین خان شایسته ردیف‌های موسیقی اصیل ایرانی را بر روی نی پیاده کرد.


نعمت‌خدا ستوده مدتی نیز از وجود نصرالله خان زرین پنجه استفاده برد و در سال ۱۳۴۶ با حسن کسائی دوست شد و از سال ۱۳۴۹ تا سال ۱۳۵۷ در خدمت حسن کسائی و عظمت‌الدین تاج اصفهانی تدریس موسیقی اصیل و سنتی ایران را در مرکز فرهنگی رادیو و تلویزیون اصفهان به وظیفه داشت. این آرتیست فقید که سال ۱۳۷۲ از آموزش‌وپرورش بازنشسته شد از سال ۴۶ تا ۵۶ در رادیو فعایلت داشت و سرپرست گروه رادیو اصفهان بود.


این استاد وارسته، روز قبل ۲۵ مهرماه ۱۴۰۱ فوت کرد.

اگر اطلاعات و یا تصاویری در این صفحه به اشتباه درج شده در قطعه دیدگاه (پایین صفحه) اعلام کنید تا اصلاح و یا حذف شود

….

[ad_2]