فیلترینگ دائمی اینستاگرام و واتساپ ؛ روزهای تاریک برای کارآفرینان اینترنتی!

[ad_1]

فیلترینگ دائمی اینستاگرام و واتساپ موضوعی است که این روزها به یکی از مهم ترین ترندهای این روزهای فضای غیر واقعی تبدیل شده است. به نظر می‌رسد اگر این تصمیم نهایی شود، تیر خلاصی به قلب کارآفرینان اینترنتی و همچنین روزهای تاریکی برای اون‌ها خواهد بود. اما قصـه چیست؟ با جونی دنبال باشید.

دادستان کل سرزمین در اظهارات جدید خود به نوعی بر فیلترینگ دائمی اینستاگرام و واتساپ صحه گذاشت تا آخرین امیدهای کسب‌و‌کارهای اینترنتی نیز ناامید شود.

دادستان کل سرزمین در جدیدترین اظهارات خود ضمن تایید این داستان که کسب‌وکارهای اینترنتی از تاریخ اعمال فیلترینگ ها و محدودیت‌های اینترنتی با مشکل مواجه شده‌اند تاکید کرده که در هر حال اینستاگرام و واتساپ شاهد برگزاری کلاس‌‌های جرم و جنایت، بی‌عفتی و هرزگی است.

زیادتر بخوانید:

فیلترینگ دائمی اینستاگرام و واتساپ

فیلترینگ دائمی اینستاگرام و واتساپ
فیلترینگ واتساپ و اینستاگرام دائمی است؟

آپدیت 25 مهر: یک نماینده مجلس یازدهم، نهاد مسئول رفع فیلتر اینستاگرام و واتساپ را مشخص کرد. این نماینده مجلس گفت، تصمیم‌گیری برای رفع فیلترینگ اینستاگرام و واتس‌اپ بر وظیفه خود شورای عالی فضای غیر واقعی است.

مهربانی‌خدا نوروزی در مورد نهاد مسئول رفع فیلتر اینستاگرام و واتساپ گفت:

محدوده زمانی را قرار است خود شورای عالی فضای غیر واقعی تصمیم‌گیری کند و در پیشگاه مجلس هم صحبتی نشده است.

آپدیت 22 مهر: همچنان آخرین خبرهای مرتبط با فیلترینگ دائمی اینستا و واتساپ به جلسه شورای عالی فضای غیر واقعی بازمی‌گردد.

شورای عالی فضای غیر واقعی در جدیدترین جلسه خود با بررسی آخرین وضعیت فضای غیر واقعی و میزان پیشرفت شبکه مردمی، به نظر به دنبال تداوم فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ است.

خبرآنلاین با سرتیتر «مصوبات شورای عالی فضای غیر واقعی در وجود سید ابراهیم رئیسی چه بود؟» به این داستان پرداخت.

این رسانه درباره تصمیمات شورای عالی فضای غیر واقعی درخصوص اتفاقات اخیر و همچنین وضعیت فیلترینگ و محدودیت های واتساپ و اینستاگرام چنین نوشت:

دولت همان رویکرد اعلامی از سوی سخنگویش را در جلسه شورای عالی فضای غیر واقعی هم نزد برد.

دوری از تصمیم گیری عجولانه درباره پلتفرم های خارجی شبکه های اجتماعی که بخشی از کسب و کار مردم بر بستر آنها شکل گرفته، تداوم محدودیت های اعمالی امنیتی بر آنها، تلاش برای مجبور ساختن آنها به رعایت قوانین ضد گسترش خشونت که در پالیسی اعلامی خود این شرکت ها وجود دارد و البته مهمتر از آنها تمرکز بر حمایت از اکوسیستم استارتاپی داخلی برای توسعه امکاناتی.

مصوبات شورای عالی فضای مجازی در حضور سید ابراهیم رئیسی چه بود؟
مصوبات شورای عالی فضای غیر واقعی در وجود سید ابراهیم رئیسی چه بود؟

آپدیت 18 مهر: براساس آخرین اخبار منتشر شده در وب سایت اینترنت شرق با رو تیتر «شرق از احتمال دائمی‌شدن فیلترینگ اینستاگرام و پلتفرم‌های خارجی شرح می‌دهد» عنوان خود را اینگونه انتخاب کرد: «فیلترینگ پایدار است؟».

به شرح جونی و به تعریف از شرق: «به موجب ماده ۳۳ منشور حقوق شهروندی، شهروندان حق دارند که آزادانه و بدون تبعیض از امکان دسترسی و برقراری ارتباط و کسب اطلاعات و علم در فضای غیر واقعی استفاده‌مند شوند. این حق از جمله شامل احترام به تنوع فرهنگی، زبانی، سنت‌ها و باورهای مذهبی و مراعات موازین اخلاقی در فضای غیر واقعی است.»

در بخشی از این مقاله این گونه آمده:

علی حدادی، عضو کمیسیون امور داخلی سرزمین و شوراها در مجلس در این باره گفت: «ما با فیلترینگ پلتفرم‌های خارجی و به دنبال اون محدودکردن کسب‌وکارهای فضای غیر واقعی مخالف هستیم و ابهامات طرح در فرایند بررسی بلند خواهد شد».

زیادتر بخوانید:

همچنین قاسم ساعدی نماینده دشت آزادگان و از موافقان قبلی طرح صیانت در این باره به «شرق» گفت:

طبق اطلاعات من قرار بر فیلترینگ دائمی فضای غیر واقعی نیست، بلکه منظور و برنامه دولت مدیریت فضای غیر واقعی است.

در بخشی دیگر نیز چنین آمده: «غلامرضا نوری‌قزلجه، نماینده مخالف فیلترینگ در مجلس در این باره به «شرق» گفت: “پلتفرم اینستاگرام نه تنها فضایی برای سرگرمی و تفریح مردم است بلکه فضایی برای کسب حقوق و کسب‌وکارهای اینترنتی و غیر واقعی است. بنابراین دولت تا نزد از اینکه بتواند پلتفرم جایگزینی که اعتبار و کارایی اینستاگرام را داشته باشد معرفی کند، چطور می‌خواهد اون را قطع کند؟ قطع و فیلترینگ اون یعنی قطع کسب‌وکارها و تعطیلی ارتباطات. زمانی چنین ظرفیتی را ندارند و نمی‌توانند جایگزین کنند، چطور می‌توانند اون را قطع نگه دارند؟”


شرایط رفع فیلتر واتساپ و اینستاگرام اعلام شد [+آپدیت 10 مهر]

آپدیت 16 مهر: براساس آخرین اخبار منتشر شده در وب سایت اینترنتی خبر آنلاین با سرتیتر «تایید فیلتر دایمی اینستاگرام و واتساپ/ زارع‌پور: پلتفرمی که قوانین جمهوری اسلامی را به رسمیت نمی شناسد بستر مناسب برای کسب و کارها نیست»، به نظر می‌رسید فیلتر کردن اینستا و واتساپ دائمی خواهد بود.

در بخشی از این خبر این گونه آمده:

زارع‌پور در پاسخ به این سوال که اینستاگرام دیگر برنمی‌گردد: گفت فعلا تصمیمی در این باره گرفته نشده است. وزیرارتباطات در پاسخ به این سوال که آیا قرار است روبیکا جایگزین اینستاگرام شود گفت: برنامه‌ای در این زمینه نداریم. زارع‌پور در نهایت توصیه کرد دوباره هم توصیه کرد کسب و کارها روی پلتفرمی که قواعد سرزمین را رعایت نمی‌کنند نروند.

ویدیوی منتشر شده در همشهری آنلاین درباره دائمی شدن فیلترینگ واتساپ و اینستاگرام ببینید:


چند روز پش، برایتان از فیلتر دائمی اینستاگرام و واتساپ گفته بودیم و الآن اظهارات جدید دادستان کل سرزمین می‌تواند علامت‌ای بر قطعیت این امر باشد. اخیرا دادستان کل سرزمین اعلام کرده که اگرچه کسب و کارهای اینستاگرامی مردم در حال آماده با مشکلاتی مواجه شده است،‌اما خوب تر بود نزد از این در این باره خود مردم دوراندیشی واجب را انجام می‌دادند!

به گفته حجت‌الاسلام منتظری،‌ بایستی مردم از همان ابتدا که بسترهای داخلی مناسب برای راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی آماده شده بود به این پلتفرم‌های داخلی مهاجرت می‌کردند تا با مشکلات امروز مواجه نشوند!

فیلترینگ دائمی اینستاگرام و واتساپ تایید شد

محمدجعفر منتظری در همایش بررسی نقش نخبگان در جهاد تبیین تاکید کرده که امروز دشمن می‌کوشد از ابزارهای فرهنگی استفاده کند تا ارزش‌های اعتقادی ما را زیر سوال ببرد. او اذعان کرد که نزد از این باید آگاه می‌بودیم تا دشمن به فکر شبیخون فرهنگی نیفتد. دادستان کل سرزمین افزود:

کاش اون تاریخ که رتبه معظم رهبری گفت و گو مواجهه با تهاجم فرهنگی در فضای غیر واقعی و ساختن شبکه مردمی اطلاعات را مورد تاکید قرار داده بودند، اقدام می‌کردیم. امروز فردی که در قبل وظیفه ساختن این شبکه را برعهده داشته است، در توئیتی فیلتر کردن اینترنت را زیر سوال برد، ای کاش جلسه و مناظره‌ای بود تا من با شواهد مبین پابرجا می‌کردم که او در این جنایت دست دارد.

دادستان کل سرزمین با نشانه به اختلالات در کسب و کارهای مردمی تاکید کرده که کوتاهی‌ها، تقصیرا و تعمد در بی‌توجهی به بیانات شخص اول مملکت کار را به اینجا رسانده و الآن در اینستاگرام و واتساپ شاهد برگزاری کلاس‌های بی‌عفتی و هرزگی هستیم.

فیلترینگ دائمی اینستاگرام و واتساپ ؛ روزهای تاریک برای کارآفرینان اینترنتی!
فیلترینگ دائمی اینستاگرام و واتساپ ؛ روزهای تاریک برای کارآفرینان اینترنتی!

حجت الاسلام منتظری همچنین توضیح داد که آتش زدن قرآن و عبادتگاه و حسینیه در شرایط کنونی کار فضای غیر واقعی است. جوانان نمی‌دانند که در پشت پرده غیر واقعی و در واقعیت چه اتفاقاتی که نمی‌افتد. او در ادامه از آنانی که «حقوقدان بسیجی» خطاب‌شان کرده خواسته تا مسائل حقوقی چون مرگ مهسا امینی را بشکافند تا شائبه‌ها برطرف شود.

در مجموع آنچه از اظهارات اقای منتظری برداشت می‌شود اینکه دولت تصمیم ندارد به این زودی‌ها فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ را بردارد و شاید هم قرار است برای همیشه این دو شبکه محبوب اجتماعی فیلتر بمانند.

آیا فیلترینگ دائمی اینستاگرام و واتساپ ، تیر خلاصی به قلب کارآفرینان اینترنتی است؟ نظر شما در این خصوص چیست؟

زیادتر بخوانید:

[ad_2]