فیلترینگ دائمی اینستاگرام و واتساپ ؛ فیلترینگ واتساپ و اینستا تا کی ادامه دارد؟

[ad_1]

فیلترینگ دائمی اینستاگرام و واتساپ موضوعی است که این روزها فراوان مورد گفت و گو و بررسی قرار گرفته است. برخی از مسئولین تاکید دارند که فیلترینگ این پلتفرم ها نمی‌تواند فراوان طول بکشد و برخی دیگر این فیلترینگ را دائمی می‌دانند. و اما قصـه چیست؟ با جونی دنبال باشید.

عیسی زارع پور در آخرین اظهارنظر خود در فضای غیر واقعی به نوعی بر فیلترینگ دائمی اینستاگرام و واتساپ مهر تایید زده است و به مردم توصیه کرده کسب‌وکارهای خود را به پلتفرم‌های داخلی منتقل کنند.

آرون گروپس

طی هفته‌های اخیر محدودیت های شدیدی بر دسترسی به اینترنت بین‌الملل در ایران اعمال شده و د و پلتفرم خارجی اینستاگرام و واتساپ نیز فیلتر شده‌اند. البته برخی فیلترینگ اینستاگرام را با توجه اظهارات رئیس جمهور دولت سیزدهم،‌ موقتی می‌دانستند، اما اظهارات جدید عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات دولت رئیسی بار دیگر احتمال فیلتر شدن دائمی اینستاگرام و واتساپ را قوت بخشیده است.

زیادتر بخوانید:

فیلترینگ دائمی اینستاگرام و واتساپ در ایران

فیلترینگ تا کی ادامه دارد؟

انتقاد نماینده مجلس از سیاست فیلترینگ ؛ مدیریت فضای مجازی با تعطیل کردن کسب و کارها متفاوت است!
فیلترینگ دائمی اینستاگرام و واتساپ در ایران | فیلترینگ تا کی ادامه دارد؟

آپدیت 19 مهر: عضو ناظر مجلس کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه کامپیوتر‌ای با تاکید بر اون که بیشترین مخالفین فیلترینگ و سد‌تراشان راه قانون‌گذاری در فضای غیر واقعی کسانی هستند که نمی‌خواهند کوشش‌های اقتصادی نامعقول و نامشروعشان در فضای غیر واقعی قانون‌مند شود، تصریح کرد:

اینستاگرام و واتس‌اپ با دستور دستگاه امنیتی فیلتر شده و مادامی که شرایط امنیتی در سرزمین فرماندار است محدودیت دسترسی ادامه دارد.

با این سخنان به نظر نمی‌رسد تاریخ رفع فیلتر اینستاگرام و واتساپ نزدیک باشد!

همچنین در روزهای قبل نیز صحبت‌های ضد و نقیض بسیاری درباره فیلترینگ دائمی اینستاگرام و واتساپ به گوش می‌رسید.

فردا نیوز طی یک مقاله‌ای با عنوان «سریع: محدودیت اینترنتی برداشته شد / رفع فیلتر واتساپ و اینستاگرام ؛ امروز ؟» در 18 مهرماه به داستان فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ و همچنین محدودیت های اینترنتی پرداخت و از قول زارع پور وزیر ارتباطات چنین نوشت که محدودیت های اینترنتی طی روزهای قبل برطرف شده و دو روز است که هیچ محدودیتی وجود ندارد.

این وب سایت در ادامه از زبان زارع پور چنین تعریف می‌کند:

فقط تنها محدودیتی که وجود دارد برای این دو پلتفرم [اینستاگرام و واتساپ] است که تصمیم گیری درباره آنها باید در مراجعی که ذی مصلحت هستند و دستور اون را ابلاغ کردند دنبال شود.

بنابراین به نظر می‌رسد همچنان باید چشم به راه باشیم تا ببنیم که فیلترینگ واتساپ و اینستاگرام تا کی ادامه دارد!


وزیر ارتباطات به تازگی در ارتباط با محدودیت‌هایی که در فضای غیر واقعی به وجود آمده عنوان کرده که در شرایط فعلی و تا زمانی نامعلوم فیلترینگ واتساپ و اینستاگرام ادامه خواهد داشت. او در ادامه اظهارات خود خطاب به کسب و کارهای آنلاین فعال در این پلتفرم‌ها توصیه کرده که کوشش اقتصادی خود را به پلتفرم‌های مشابه داخلی انتقال دهند.

وزیر ارتباطات در ادامه تاکید کرده که ما کوشش داریم تا کسب و کارها کمترین جراحت را ببینید، از این رو ظرفیت‌های واجب را برای پلتفرم‌های داخلی آماده می‌کنیم تا مردم برای برقراری ارتباطات خود با مشکل مواجه نشوند.

قابلیت Call Links واتساپ

سپس از اظهارات جدید وزیر ارتباطات، بسیاری بر این اعتقاد هستند که فیلترینگ واتساپ و اینستاگرام دائمی خواهد شد،‌ اقدامی که بنابر بیانیه انجمن معامله الکترونیک ایران منجر به نابودی بیش از 400 هزار کسب و کار خواهد شد و به شکل مستقیم حقوق 1 میلیون نفر و به شکل غیرمستقیم حقوق 9 میلیون نفر را مختل خواهد کرد. این شرایط با اعتصاب اسنپ و دیجی‌کالا نیز دنبال شده است. از روز قبل علاوه بر فیلترینگ واتساپ و اینستاگرام، فیلترینگ برخی از بازی‌های آنلاین پرطرفدار نیز شروع شده است.

همچنین همشهری آنلاین با این عنوان «ببینید | فیلترینگ اینستاگرام و واتس‌ اپ دائمی شد؟ | پاسخ مهم وزیر ارتباطات» و انتشار ویدیوی زیر، خاطر علامت کرد:

وزیر ارتباطات درباره شایعه‌های دائمی شدن فیلترینگ اینستاگرام و واتس‌اپ توسط شورای عالی فضای غیر واقعی گفت: شورای عالی فضای غیر واقعی ابدا در این زمان جلسه‌ای نداشته است.

ویدیوی منتشر شده در همشهری آنلاین درباره دائمی شدن فیلترینگ واتساپ و اینستاگرام ببینید:

زیادتر بخوانید:

دیدگاه شما درباره فیلترینگ دائمی اینستاگرام و واتساپ چیست؟ نظرات خود را در قسمت کامنت‌ها با جونی در میان بگذارید و اخبار علمی را با ما دنبال کنید.

[ad_2]