فیلتر شکن outline vpn یا دور زدن اینترنت مردمی؟ [+فیلم جنجالی هک شدن اخبار 21]

[ad_1]

بسیاری از وبگردان از دیروز بدنیال ماجرای فیلتر شکن گوگل outline vpn هستند. با ما بمانید تا شما را از این داستان آگاه کنیم.

گوگل ابزاری را برای دور زدن فیلترینگ در ایران معرفی کرد؛ اوت‌لاین چیست؟ به گفته بسیاری از کاربران فضای غیر واقعی فیلتر شکن اوت لاین وی پی ان که گوگل معرفی کرده همانند کارها گروه به اصطلاح هکری آنانیموس نمایشی است. طی روزهای قبل شرکت گوگل ابزاری جدید برای آنچه دور زدن فیلترینگ در ایران عنوان کرده را فعال کرد.

زیادتر بخوانید:

افشاگری: جراحت قطعی اینترنت به تفسیر چقدر است؟

آیا ترفندی برای استفاده از واتساپ بدون فیلتر شکن وجود دارد؟ +[دانلود]

سوال اساسی اینجاست که آیا برنامه دور زدن اینترنت مردمی و یا وصل شدن به اینترنت جهانی با پروکسی امکان‌پدیر است؟

ماجرای فیلتر شکن گوگل outline vpn چیست؟

سوال اساسی اینجاست که برای چی باید فیلترشکن اختصاصی گوگل مهم شود؟ برای چی باید اینهمه سر و صدا کند و برای فعال کردن اون سر و دست شکست؟ فیلترشکن گوگل با عنوان اوت لاین وی پی ان چیست و در ایران چه کاربردهایی دار؟ با ما بمانید.

وی‌پی‌ان اوت‌لاین (به انگلیسی: Outline VPN) یک ابزار رایگان و منبع دوباره است که سرورهای شدوساکس را در چندین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری مستقر می‌کند. این مجموعه لطیف‌افزار همچنین شامل لطیف‌افزار کارخواه برای لطیف‌افزار چندسکویی است. اوت‌لاین توسط جیگ‌سا که یکی از مراکز رشد وابسته به شرکت گوگل است توسعه یافته‌است.

بزرگ اوت‌لاین هم از خودمیزبانی و هم از ارائه‌دهندگان خدمات رایانش ابری از جمله دیجیتال اوشن، رک‌اسپیس، سکوی ابری گوگل و نیز آمازون ای‌سی۲ پشتیبانی می‌کند. نصب اون را میتوان یا با اجرای یک فرمان‌ بر روی رابط خط فرمان اون، در حالت خودمیزبانی، و یا در شکل نصب بر روی دیجیتال اوشن یا سکوی ابری گوگل از راه رابط کاربری گرافیکی انجام داد.

برای استفاده از این برنامه می‌توان لطیف‌افزار کارخواه اوت‌لاین را از فروشگاه اینترنتی اپ استور (آی‌اواس) و یا گوگل پلی دانلود کرده و با استفاده از کلید دسترسی منحصر‌به‌فرد متصل شد. این برنامه برای کامپیوتر‌های رومیزی و تلفن دنبال نیز در دسترس است و این امکان را می‌دهد که از هر کجا و با هر دستگاهی به‌شکل خصوصی به اینترنت آزاد و دوباره وصل شد.

به شرح سایت جونی با عنوان دور زدن اینترنت مردمی سپس از اعمال کامل طرح صیانت :

طبق تعریف مصوب در تبصره ۲ ماده ۴۶ قانون برنامه پنجم توسعه و مصوبه شورای عالی فضای غیر واقعی:

شبکه مردمی اطلاعات سرزمین، شبکه‌ای مبتنی بر قرارداد اینترنت (IP) به دنبال سوئیچ‌ها و مسیریاب‌ها و مراکز داده‌ای است به صورتی که درخواست‌های دسترسی داخلی و اخذ اطلاعاتی که در مراکز داده داخلی محافظت می‌شوند به هیچ‌وجه از راه خارج سرزمین مسیریابی نشود و امکان ساختن شبکه‌های اینترانت و خصوصی و امن داخلی در اون آماده شود.

فیلتر شکن دور زدن اینترنت مردمی فیلتر شکن outline vpn, فیلتر گوگل outline vpn

فیلتر شکن outline vpn, فیلتر گوگل outline vpnدور زدن اینترنت مردمی در شکل اعمال کامل طرح صیانت ؛ راهکارهای دور زدن اینترنت مردمی!

این ابزار که اوت‌لاین (Outline) نام دارد در صفحه نخست گوگل به زبان فارسی قابل مشاهده است با این حال این ابزار جدید نیست و نزد از این برخی از متخصصان حوزه اینترنت با اون دوست بوده‌اند و بسیاری با اون کار کرده‌اند.

دور زدن اینترنت مردمی در شکل تصویب طرح صیانت امری امکان پذیر است؟ پاسخ به این سوال نیاز به بررسی چند داستان کلیدی دارد. در ادامه این نوشتار دنبال باشید تا داستان دور زدن اینترنت داخلی را بررسی کنیم.

فیلتر شکن گوگل

فیلتر شکن outline vpn, فیلتر گوگل outline vpn
فیلتر شکن outline vpn, فیلتر گوگل outline vpn

لینک راهنمای استفاده از این ابزار به زبان فارسی در صفحه نخست گوگل قرار داده شده است که طبق اون «همه می‌تواند با اجرای وی‌پی‌ان خود به اینترنت آزاد و دوباره ایمن‌تر دسترسی پیدا کنند.»

زیادتر بخوانید: اینترنت کی وصل میشه؟ [+فیلم] قطعی اینترنت واتساپ

چند روز نزد محمدجواد آذری جهرمی، وزیر گذشته ارتباطات و علمی اطلاعات در نامه‌هایی به آقایان رئیسی و قالیباف، روسای دستگاه‌های اجرایی و قانون‌گذاری سرزمین، انتقادات خود در باب تصویب طرح صیانت را مطرح و از اشکالات اون گفت.

این ابزار در معرفی خود می‌گوید که «اجرای بزرگ وی‌پی‌ان از راه اوت‌لاین دسترسی به اینترنت را ایمن‌تر و اتصالی ساختن می‌کند که بسته کردن اون دشوارتر است.»

سایت اوت‌لاین می‌گوید که «این ابزار زمانی‌که انواع دیگر VPN بسته شده باشد کار می‌کند، و در برابر انواع پیشرفته سانسور از جمله بسته کردن مبتنی بر شبکه یا بسته کردن IP مقاوم است.»

6 مردادماه، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حالی با اصل 85 شدن طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای غیر واقعی موافقت کردند که فعالات کسب و کارهای آنلاین اعتقاد درد که این طرح برخلاف نامش به از دست رفتن حقوق کاربران و درون آمدن صدمه‌های جدی به کسب و کارها کوچک و خواهد انجامید و مهمتر از اون در بلند زمان اثرات منفی بر کسب و کارهای عظیم و اقتصاد سرزمین خواهد داشت.

از نقطه نظر فنی، VPNها برای شما یک شبکه خصوصی برای استفاده از اینترنت می‌سازند و از دیتاهای ارسالی و دریافتی شما و موقعیت مکانی شما محافظت می‌کنند. مردم چین از این وی.پی.ان‌ها برای مقاصدی نظیر مطالعه و مطالعه، چک کردن شبکه‌های اجتماعی خارجی نظیر فیسبوک و اینستاگرام و پیگیری ترندهای خبری جهانی استفاده می‌کنند. البته که دولت چین از وجود این VPNها آگاه است و تاحدی آنها را صبر می‌کند.

زیادتر بخوانید:

فیلترینگ دائمی اینستاگرام +[آیا صحت دارد که برای همیشه باید خداحافظی کرد؟]

بهترین راهکارها برای دور زدن اینترنت مردمی چین:

  1. مرورگر تور (Tor)
  2. VPNهای غیرمتمرکز (Decentralized): وی.پی.ان.هایی که از علمی بلاک چین استفاده می‌کنند.
  3. پروکسی های اوپن سورس
  4. ابزارهایی نظیر ShadowsSocks

طرح کلی این برنامه دارای سه جزء اصلی زیر است:

  • بزرگ اوت‌لاین به نام یک پروکسی عمل می کند و ارتباطات بین مشتری و سایت هایی را که می خواهند به آنها دسترسی داشته باشند، مخابره می کند. این عمل با به خدمت گرفتن شدوساکس انجام می شود. بدین شکل که یک انتقال بازنمودی حالت (به انگلیسی: REST API) برای مدیریت بزرگ توسط برنامه مدیر اوت‌لاین ارائه می دهد.
  • مدیر اوت‌لاین یک برنامه گرافیکی است که برای استقرار و مدیریت دسترسی به سرورهای اوت‌لاین استفاده می شود. این برنامه از سکوهای ویندوز، مک‌اواس و لینوکس پشتیبانی می کند.
  • کارخواه اوت‌لاین از راه بزرگ اوت‌لاین به اینترنت متصل می شود. این برنامه از سکو های ویندوز, مک‌اواس, لینوکس, کروم اواس, اندروید و آی‌اواس پشتیبانی می کند.

امنیت و حریم خصوصی

اوت‌لاین برای ایحاد ارتباط بین مشتری و بزرگ از پروتکل شدوساکس استفاده می کند. این برنامه اطلاعات را با رمز دنباله‌ی سالسا۲۰ (با کلید 256 بیتی) رمزگذاری کرده و با IETF Poly1305 احراز هویت می کند.

اوت‌لاین رایگان و منبع دوباره است، تحت مجوز آپاچی 2.0 کوشش می کند و توسط Radically Open Security ممیزی شده است و همچنین ادعا می کند ترافیک وب کاربران را ثبت نمی کند. بزرگ اوت‌لاین از به روز زسانی بدون نظارت نیز پشتیبانی می کند.

راه حل اوت‌لاین در عمل یک شبکه خصوصی غیر واقعی واقعی نیست. بلکه یک پراکسی مبتنی بر شدوساکس است. هر دو علمی شبکه خصوصی غیر واقعی و پراکسی از این جهت مشابه هستند که می توان راه ترافیک شبکه را تغییر داد و برای ناظر خارجی این گونه به نظر می رسد که تولید کننده اطلاعات منبع دیگری (بزرگ) است نه منبع اصلی. در نتیجه می توان مقصد نهایی ترافیک را از ناظران و فیلترها پنهان کرد تا زمانی که اطلاعات به بزرگ پراکسی برسد. با این حال، یک VPN دارای قابلیت‌های اضافی است، همانند محصور کردن ترافیک در یک تونل غیر واقعی، و امکان “دیدن” دستگاه‌های متصل به یکدیگر (مشابه اینکه به یک شبکه محلی متصل هستند).

اوت‌لاین یک ابزار برای ناشناسی نیست و به همان اندازه تور از ناشناس بودن پیشتیبانی نمی کند. تور ترافیک را به جای تنها یک بار پرش از راه سه پرش منتقل می کند و همچنین در برابر مشکلات امنیتی همانند دلیل‌ انگشت مرورگر مقاوم است.

بطور کوتاه باید بگوییم:

با ورود به صفحه اصلی گوگل به زبان فارسی، متنی درباره نحوه استفاده از ابزار Outline با هدف ساختن «وی پی ان» برای کاربران ظاهر می شود. گوگل نزد تر نیز اعلام کرده بود که در پی صدور مجوزهای جدید خزانه داری آمریکا، ابزارهای خود برای دور زدن فیلترینگ در ایران را ارائه خواهد داد.

به گفته گوگل، دو شرکت امنیتی Outline VPN را ارزیابی کرده اند تا ایمن شوند که علمی اون پیشرفته و ایمن است. بررسی های کارشناسان دیلی فوتبال علامت می دهد استفاده از فیلتر شکن اوت لاین نیاز به بزرگ خارج از سرزمین دارد و یا دست کم نیاز به فردی در خارج از ایران دارد که کامپیوتر خود را میزبان شما کند. همچنین استفاده از وی پی ان گوگل نیاز به اطلاعات پرداخت بانکی خارجی و حداقل ماهانه ۱۰ دلار هزینه دارد.

دریافت انتقاد ها

در مارس 2018، مکس ادی ازپی‌سی مگزین در رابطه با نسخه نزد‌نمایش اوت‌لاین وی پی ان اظهار داشت: «به‌طور تعجب‌انگیزی برای استفاده آسان است» و «بر خلاف شرکت‌های VPN، نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی را برطرف می‌کند». با این حال، ادی از لطیف‌افزار به دلیل رمزگذاری نکردن تمام ترافیک در ویندوز انتقاد کرد و به کاربران هشدار داد که “در سنجیدن با استفاده از شرکت‌های عظیم VPN، استفاده شخصی این لطیف افزار ممکن است فرد را در معرض مشکلات احراز هویت قرار دهد”.

از تاریخ نسخه 1.2، لطیف‌افزار کارخواه اوت‌لاین بر روی سکوی ویندوز از «بتا» خارج شد و عملاً شروع به رمزگذاری تمام ترافیک از دستگاه کرد، مشابه لطیف‌افزار کارخواه اوت‌لاین بر روی سکوهای مک‌اواس، کروم اواس، اندروید، و آی‌اواس.

ویژگی‌های کلیدی گوگل اوت‌لاین VPN برای فیلترینگ

به طور کلی، Outline از زیرساخت ابری DigitalOcean برای آماده کردن فضا برای سرورهای VPN استفاده میکند که باید سرعت قابل اطمینان و سطح بالایی از حفاظت از حریم خصوصی را ارائه دهد. با این حال، کاربران همچنین می‌توانند VPN DIY خود را در سرویس‌هایی همانند Rackspace، Amazon EC2 یا Google Cloud Engine راه‌اندازی کنند.

VPN از پروتکلی به نام Shadowsocks استفاده می‌کند. این مانند پروتکل‌های استاندارد VPN همانند OpenVPN نیست. در واقع ردیابی اون مقاوم‌تر است و باید روشی فراوان ایمن تر برای دور زدن معیار بسته کردن جغرافیایی باشد، در حالی که سطح بالاتری از حریم خصوصی شخصی را نسبت به VPN های سنتی ارائه می‌دهد.

Outline همچنین از AEAD 256 بیتی (رمزگذاری تأیید شده با داده‌های مرتبط) برای ارائه حفاظت آنلاین فراوان توانا استفاده می‌کند. VPN از راه یک برنامه ساختن شده مخصوص کار می‌کند که در حال آماده برای Android، Windows ChromeOS، iOS و MacOS در دسترس است.

بااین حال هنوز گوگل اعلام نکرده است که دسترسی به این ابزار رایگان است یا خیر. اما براساس آخرین اخبار راه‌اندازی VPN رایگان نیست، زیرا کاربران باید هزینه فضای قطره‌ای را در سرویس میزبانی همانند DigitalOcean بپردازند.

اوت‌لاین، وی‌پی‌ان نیست

اوت‌لاین می‌گوید که این ابزار «وی‌پی‌ان» نیست بلکه به هرکسی امکان می‌دهد بزرگ وی‌پی‌ان خصوصی خود را راه‌اندازی و مدیریت کند.

با این حال به نظر می‌رسد این برنامه رایگان نیست و در بخشی از اون نیازمند ارائه‌دهنده ابری است. اوت‌لاین در وبسایتش در این زمینه نوشته است: «ارائه‌دهنده ابری‌تان را براساس نیاز‌ها و بودجه ویژه خودتان انتخاب کنید. «سرویس‌های وب» آمازون و گوگل هردو، نام‌های معتمدی هستند. دیجیتال اوشن برخی از کم ارزش‌ترین طرح‌ها را در ماه ارائه می‌دهد، و بسیاری از کاربران راه‌اندازی اون را به‌عنوان آسان‌ترین شرح می‌دهند.»

برخی از کاربران نیز می‌گویند که استفاده از این ابزار در درون نیازمند همراهی افرادی در خارج است تا با «اوت‌لاین منیجر» وی‌پی‌ان بسازند و در اختیار دوستان و دیگران قرار دهند.

در مجموع آیا دور زدن اینترنت داخلی شدنی است؟ پاسخ ساده و سرراستی برای این سوال وجود ندارد. باید دید آیا طرح صیانت به چیزی همانند دیوار آتش عظیم تبدیل خواهد شد یا نه؟ اگر چنین شود، راه‌های بالقوه‌ای وجود خواهد داشت که البته برای همه و در همه موقعیت‌ها پاسخ نخواهد داد. یکی از راهکارهای بالقوه دیگر ظهور اینترنت ماهواره ای نظیر اینترنت استارلینک در ایران خواهد بود.

فیلم هک اخبار شبکه خبر و شبکه یک صدا و سیما را دید کنید:

مسخره کردن مجری: اسنوپ داگ سپس از هک شدن شبکه خبر [+فیلم]

 

اخبار زیادتر:

بازنشر محتوای شبکه های اجتماعی تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در اون الزاما بازتاب دیدگاه رسانه جونی نیست.

[ad_2]