فیلتر واتس اپ و اینستاگرام تا کی ادامه دارد؟

[ad_1]

در این مطلب از صفحه اقتصاد به توضیناتی درباره اینکه فیلتر واتس اپ و اینستاگرام تا کی ادامه دارد، پرداخته شده است.
بر پایه اعلام وزیر سرزمین تا اغتشاشات آخر نیابد، اینترنت محدودیت خواهد داشت و برای پیشگیری از سازماندهی اغتشاشات از راه شبکه‌های اجتماعی ناچار هستیم که محدودیت اینترنتی ساختن کنیم.

چه زمانی اینستاگرام و واتساپ رفع فیلتر می شود؟

از چند روز قبل، اختلالات شدیدی در اتصال اینترنت کاربران به وجود آمده و از سوی دیگر، شبکه های اجتماعی اینستاگرام و واتساپ نیز فیلتر شده‌اند. در حال آماده کاربران ایرانی با استفاده از فیلترشکن در تلاش برای دور زدن فیلترینگ اینستاگرام و دسترسی به این شبکه های اجتماعی را دارند. در واقع حالا فقط اپلیکیشن های ایرانی در حوزه پیام رسان‌ها و شبکه های اجتماعی آزاد هستند و تمام شبکه های اجتماعی خارجی در ایران بسته شده‌اند. باید چشم به راه ماند و دید که اینستاگرام و واتساپ هم به سرنوشت تلگرام وابسته شده و برای همیشه فیلتر باقی خواهند ماند یا نه؟

دستور فیلتر اینستاگرام و واتساپ را چه کسی صادر کرد؟

بر پایه شرح خبرگزاری‌ها تصمیم فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ از سوی شورای امنیت سرزمین گرفته شده است. این در حالی است که اپراتورهای تلفن دنبال و وزیر ارتباطات داستان اعمال محدودیت در اینترنت و شبکه های اجتماعی را تکذیب کرده بودند. عیسی زارع پور گفته بود در برخی نقاط و برخی ساعات محدودیت‌های مقطعی وجود داشته که برطرف شده است و در حال آماده شبکه ارتباطی هیچ مشکلی از نظر سرعت و کیفیت ندارد.

اینستاگرام و واتساپ کی رفع فیلتر می‌شوند؟

اما حالا این سوال به وجود آمده که اینستاگرام و واتساپ چه زمانی رفع فیلتر می‌شوند؟ با توجه به این که شورای امنیت برای مسائل امنیتی تصمیم به فیلتر کردن اینستاگرام و واتساپ گرفته و همچنین با توجه به گفته‌های وزیر ارتباطات، این احتمال وجود دارد که فیلترینگ این شبکه های اجتماعی موقتی باشد. خبرگزاری تسنیم هم در گزارشی از موقتی بودن مسدودسازی‌ها خبر داده بود. خبرگزاری جوانپ هم مدعی شد که مشکل قطعی اینترنت در آخر هفته جاری برطرف می‌شود، اما در خصوص این که محدودیت‌های اینستاگرام، واتساپ و برخی سرویس‌های دیگر چه زمانی بلند خواهد شد، توضیحی نداده است.

اینستاگرام و واتساپ برای همیشه فیلتر شد؟

در هر شکل برخی نزد‌بینی‌ها حاکی از اون است که فیلترینگ Instagram و Whatsapp پس از یواش شدن شرایط برداشته خواهد شد، اما برخی افراد نیز به خلاف این داستان اعتقاد دارند. تعدادی از فعالان رسانه‌ای معتقدند که محدودیت و فیلترینگ اینستاگرام ادامه خواهد داشت، اما احتمالا محدودیت‌های سرویس‌های گوگل و واتس اپ در روزهای آینده برطرف می‌شود.

با این حال قطعا تا یواش شدن شرایط و فروکش کردن اعتراضات خیابانی، اینستاگرام و واتس اپ همچنان فیلتر باقی خواهند ماند و پس از عادی شدن شرایط باید چشم به راه بمانیم و ببینیم چه تصمیمی درباره ادامه کوشش شبکه های اجتماعی خارجی در ایران می‌گیرند.

با توجه به گره خوردن این شبکه های اجتماعی با اقتصاد، کسب و کار، زندگی و ارتباطات کاربران عدم دسترسی به شبکه‌های اجتماعی می‌تواند مشکلات زیادی را برای مردم ساختن کند.

دلیل حذف اینستاگرام و واتس‌اپ از کافه بازار و مایکت چیست؟

پس از فیلتر اینستاگرام و واتس‌اپ در ایران، این دو پلتفرم محبوب از فروشگاه اندرویدی مایکت و کافه بازار حذف شدند. چنین اقدامی شائبه فیلتر دائمی اینستاگرام و واتس‌اپ در ایران را نیرومند می‌کند.

اپلیکیشن اینستاگرام و واتس‌اپ از روی دو فروشگاه اندرویدی مطرح ایرانی حذف شدند. شنیده‌های دیجیاتو حاکی از این است که چنین اقدامی در راستای درخواست مقامات بالادستی شکل گرفته است.

در شکل مراجعه به کافه بازار، جستجوی اینستاگرام و واتس‌اپ نتیجه‌ای در پی نخواهد داشت. در صفحه دانلود این دو اپ نیز نوشته شده است: «متاسفانه در حال آماده امکان ارائه‌ این اپلیکیشن را نداریم. از اینکه محدودیت‌های ما را درک می‌کنید ممنونیم.»

مایکت نیز در صفحه دانلود این دو اپ ضمن حذف لینک دانلود به محدودیت‌های ساختن شده نشانه کرده و نوشت: «متاسفانه این اپلیکیشن از حالت انتشار خارج شده است. از اینکه محدودیت‌های ما را درک می‌کنید، سپاس‌گزاریم.

 

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *