فیلم کامل آموزش انتقاد به دهک بندی خانوار در سامانه حمایت معیشتی

[ad_1]

فیلم کامل آموزش ثبت انتقاد به دهک بندی خانوار در سامانه حمایت معیشتی

فیلم کامل آموزش ثبت انتقاد به دهک بندی خانوار در سامانه حمایت معیشتی را ببییند: در سال‌های اخیر چند سامانه در حوزه رصد اطلاعات رفاه خانوار طراحی و مجدد مورد دوباره طراحی و به‌روزرسانی قرار گرفته‌ است و حالا سامانه جدید حمایت معیشتی راه اندازی شد. کسانی که به نحوه دهک‌بندی خود انتقاد دارند می‌توانند از راه سامانه جامع رفاه ایرانیان در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی (hemayat.mcls.gov.ir) انتقاد خود را ثبت کنند و نتایج را مشاهده کنند و افراد می‌توانند دهک درآمدی را که در اون قرار گرفته‌اند، مشاهده کنند.

درخواست بازبینی و اعتراض به دهک بندی خانوار

سامانه حمایت hemayat.mcls.gov.ir برای رصد دهک بندی درآمدی خانوارها کاربرد دارد. سرپرست خانوار پس از ثبت‌نام، می‌تواند با درون کردن کد مردمی و شماره دنبال خود، درون این سامانه شود. با به روزرسانی جدید این سامانه، اون دسته از سرپرستان خانوار که یارانه آنها از سال‌ها نزد قطع شده‌بود یا این‌که پس از دریافت آخرین مرحله یارانه ۴۵هزار تومانی، از یارانه جدید خط خوردند، امکان ثبت انتقاد را دارند؛ ضمن این‌که می‌توانند دهک درآمدی را که در اون قرار گرفته‌اند، مشاهده کنند.

روی پیوندهای مرتبط با این سامانه هم یک فیلم آموزشی بارگذاری شده که چهار مبنای دهک‌بندی را تشریح کرده‌است: «سپس خانوار، تراکنش‌های بانکی، اطلاعات ماشین، حقوق و حقوق افراد». همچنین توصیه‌هایی به سرپرستان خانوارهایی که به دهک‌دهی شناخته شدن خود انتقاد دارند، ارائه شده‌است: اگر فرزند مالک حقوق دارید، خانوارش را از راه سامانه هدفمندی یا پلیس+۱۰ جدا کند، کارت بانکی حقوق و درآمدهای پابرجا خود را از کارت‌های تجاری جدا کنید و این‌که کارت‌های بانکی خود را در اختیار کوشش‌های تجاری دیگران قرار ندهید.

نحوه انتقاد به دهک بندی

بر پایه اطلاعیه سازمان هدفمندی یارانه‌ها، معترضان به دهک‌بندی اعلام شده یا افرادی که یارانه آنان از اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ قطع شده، می‌توانند جهت ثبت یا پیگیری انتقاد و درخواست بازبینی دهک‌بندی خود به سامانه hemayat.mcls.gov.ir مراجعه کنند و یا با تلفن گویای ۰۹۲۰۰۰۰۶۳۶۹ تماس بگیرند.

کسانی که به نحوه دهک‌بندی خود انتقاد دارند برای ثبت درخواست بازبینی و انتقاد به نحوه دهک بندی خود فیلم زیر را ببینید که اموزشی و فراوان سودمند است:

لیست یارانه‌بگیران و دهک‌بندی پابرجا نیست

لیست یارانه‌بگیران وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پابرجا نیست و هر شش ماه یکبار تغییر می‌کند. آخرین به روز رسانی این فهرست یک روز نزد از واریز یارانه تیر شکل گرفت.

کاهش یارانه واریزی افراد می‌تواند ناشی از شناور بودن موقعیت دهک درآمدی افراد باشد. موقعیتی که به دلیل به روز رسانی اطلاعات مربوط به دهک‌های درآمدی پابرجا نیست و مدام تغییر می‌کند.

مبنای این به روز رسانی، آزمون وسع و بازبینی اطلاعات مالی و بانکی مربوط به شهروندان در دوره‌های زمانی معین است. یکی از نتایج احتمالی این اتفاقمی‌تواند جابجایی دهک‌های درآمدی افراد و تغییر فهرست یارانه‌بگیران باشد.

این فرد نمی‌تواند در سامانه نام نویسی، نام نویسی کند؛ زیرا دهک دهمی است؛ بنابراین یا واقعا دهک دهمی است و از دریافت یارانه منصرف می‌شود و یا فکر می‌کند اینگونه نیست و باید یارانه بگیرد؛ بنابراین انتقاد می‌زند؛ اما امکان انتقاد هم برای این فرد وجود ندارد؛ برای چی که برای انتقاد زدن نیازمند شماره حسابی است که یارانه می‌گرفته؛ اما این فرد به طور مستقل یارانه‌ای دریافت نمی‌کرده که شماره حساب داشته باشد؛ بنابراین امکان دریافت یارانه برای این افراد و یا سایر افرادی که شرایط مشابه دارند وجود ندارد؛ حال تدبیر چیست؟ سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها به این سوال پاسخ می‌دهد.

طیبه حسینی، در مورد این افراد به اقتصاد آنلاین، گفت: این افراد باید چشم به راه بمانند تا مرداد ماه از سامانه جدید رونمایی شود و بتوانند در اون سامانه نام نویسی و یا ثبت انتقاد کنند.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که یارانه‌های قبلی این افراد چه می‌شود اظهار داشت: اگر اون تاریخ هنوز بنا برآن بود که معوقات پرداخت شود، یارانه ماه‌های قبل این افراد نیز پرداخت خواهد شد.

[ad_2]