قبر و مزار هوشنگ ابتهاج را ببینید قبر متفاوت و ویژه (فیلم)

[ad_1]

قبر و مزار هوشنگ ابتهاج را ببینید قبر متفاوت و خاص (فیلم)

قبر و مزار هوشنگ ابتهاج در باغ محتشم رشت بوده که در این باغ به سفارش او خاکسپاری شد .

هوشنگ ابتهاج، شاعر برجسته ایرانی که با نام مستعار «سایه» شهرت داشت بر دلیل‌ نارسایی کلیوی در خانه خود در شهر کلن آلمان فوت کرد او 94 ساله بود.

قبر و مزار هوشنگ ابتهاج در باغ محتشم رشت

یلدا دخترش در پستی که در اینستاگرام منتشر کرد با این جمله که «سایه ما به مردگان هفت هزار سال نزد پیوست»، مرگ پدرش را تایید کرد.

ادبای ایرانی او را آخرین اجلاس از معدود شاعران برتر ادبیات فارسی همزمان می دانند. او در غزل، مهم ترین غزل فارسی متاثر از سنت کلاسیک ایرانی سروده است. او همچنین مجموعه‌هایی در بیت خالی تولید کرد که نیما یوشیج شاعر به اون شهرت دارد.

منظور میکنیم ببینید:

ابتهاج آهنگساز غزلی بود که آثار بزرگی را در شعر خالی نیز خلق کرد. استاد غزلیات محمدحسین بهجت شهریار در ملاقات با ابتهاج گفت: سایه سپس از من کل غزل خواهد بود.

مهدی اخوان ثالث، شاعر برجسته معتقد بود که ابتهاج سبک ویژه خود را دارد که ترکیبی از غزل فارسی و بیت خالی است.

ابتهاج متولد شهر رشت در شمال ایران است و تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در زادگاهش گذرانده است. ابتهاج علاوه بر علاقه‌اش به ادبیات، در نقاشی، مجسمه‌سازی، موسیقی و خیاطی نیز تلاش کرد، اما تنها شعر مورد علاقه‌اش باقی ماند.

او اولین مجموعه خود، “آهنگ های اولیه” را در 19 سالگی ساختن کرد. با این حال، او از مجموعه راضی نبود، که نتوانست برای او شهرت نیز به هدیه بیاورد.

پس از این مجموعه «سراب»، «سیاه مشق» و چند کتاب دیگر از جمله «آینه در آینه» و «حافظ به کوشش سایه» منتشر شد که ابتهاج را به نام شاعری معرفی کرد که ادبیات فارسی باید اون را جدی می گرفت.

ابتهاج در جوانی به حزب کمونیست توده پیوست، هرچند آرمان او آزادی انسان بود.

در سال 1350 عشق به شعر و موسیقی او را به رادیو تهران کشاند و در آنجا به نام مدیر برنامه شغل ای موسیقی سنتی ایرانی گلها انتخاب شد. او با همکاری محمدرضا شجریان خواننده و نوازندگان برجسته ای چون محمدرضا لطفی، پرویز مشکاتیان و حسین علیزاده آلبوم های متعددی را به ثبت رساند که گنج ای عظیم از موسیقی ایران به شمار می رود.

در انتقاد به کشتار تظاهرکنندگان مسالمت‌آمیز در میدان ژاله تهران در شهریور 1357 توسط ارتش شاه، ابتهاج و نوازندگان به همکاری خود با گلها آخر دادند.

با این حال، آنها برای تولید چند آهنگ اعتراضی متحد شدند که بعداً تبدیل به سرودهایی شد که توسط انقلابیون خوانده می شد.

«سپیده» یکی از آهنگ‌های لطفی با شعری از ابتهاج است. این آهنگ با نام «ای ایران خانه امید» نیز شناخته می شود.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

[ad_2]