ماجرای انتصاب همسر معاون وزیر نفت در شرکت نفت چیست؟

[ad_1]

در روزهای قبل خبری مبنی بر انتصاب همسر معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی به مسئولیتی جدید در شرکت مردمی نفت ایران منتشر شد که واکنش های زیادی را در پی داشت و حالا خبرگزاری ایسنا در گزارشی جدید ابعاد دیگری از این انتصاب را روشن ساخته است.

معاون وزیر نفت، مرتضی شاه میرزایی است که با مصاحبه های شگفت آور خود چند باری خبرساز شده است. چندی قبل ویدئویی از شاه میرزایی در شبکه های اجتماعی منتشر شد که علامت می داد خبرنگاری نظر او را درباره ی ادغام شرکت پالایش و پخش با پتروشیمی می پرسد اما شاه میرزایی در پاسخ ماجرای حمله ابرهه به مکه را بازگو می کند. صحبت های شگفت آور معاون وزیر نفت در شبکه های اجتماعی منتشر شد و واکنش کاربران را به دنبال داشت.

در ادامه شرح ایسنا درباره ی انتصاب همسر معاون وزیر نفت در شرکت نفت را می خوانید:

چندی نزد تصویری از حکم انتصاب “زهرا سادات زهرائیان”، همسر مرتضی شاه میرزایی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت مردمی صنایع پتروشیمی به نام “سرپرست امور اداری و تشریفات” در امور بین‌الملل شرکت مردمی نفت در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که بازتاب‌هایی را به دنبال داشت و انتقادهایی را درباره انتصاب افراد نزدیک به مدیران ارشد نفتی در زیرمجموعه‌های این صنعت به دنبال داشت.

عکس حکم انتصاب زهراییان که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده

وجود فردی که به نظر می‌رسید سابقه چندانی در صنعت نفت نداشته در این درجه مهم کنجکاوی برانگیز بود؛ پیگیری‌های خبرنگار ایسنا علامت می‌دهد که زهراییان از ۲۰ سال نزد در استخدام وزارت نفت بوده و نزد از انتصاب اخیر، یکی از مدیریت‌های معاونت برنامه ریزی وزارت نفت را با گرید B در اختیار داشته و سپس از اون به مدیریت امور بین‌الملل شرکت مردمی نفت با همان گرید سازمانی منتقل شده است.

یک رتبه مسئول در وزارت نفت با تایید این داستان، توضیح داد: زهراییان دانشجوی نخبه دانشگاه نفت و از شاگرد اول‌های دوره خودش بوده‌ و به همین دلیل ۲۰ سال نزد به استخدام وزارت نفت در می‌آید. در این ۲۰‌سال هم کم کم رده‌های رشد سازمانی را طی کرده‌است. در  هشت سال اول در قسمت منابع انسانی بوده، سپس از اون به معاونت برنامه‌ریزی وزارت نفت رفته و در اون‌جا  در رده‌های مختلف مشغول به کار بوده است.

به گفته وی، زهراییان یکی از مدیریت‌های معاونت برنامه ریزی وزارت نفت را با گرید B در اختیار داشته و سپس از اون به مدیریت امور بین‌الملل شرکت مردمی نفت با همان گرید سازمانی منتقل شده است. این یعنی از مدیریت یکی از زیرمجموعه‌های معاونت برنامه‌ریزی و قسمت استراتژیک به مدیریت تشریفات و منابع انسانی امور بین‌الملل شرکت نفت رفته و این داستان به معنی اون است که از نظر وضعیت سازمانی، وضعیت زهراییان نه ارتقاء پیدا کرده و نه تغییری کرده‌است.

این رتبه مسئول به نشانه به این‌که زهراییان گرید شخصی اش B بوده، گرید سازمانی‌اش هم B است و قبلا مدیریت داشته و الان هم به مدیریت یک جای دیگر رفته‌است، ادامه داد: نکته مهم و قابل توجه دیگر این است که آنجایی که زهراییان وجود داشته، امکان رشد سازمانی و بالا رفتن و روی گریدهای خوب تر قرار گرفتن آماده بوده‌است. چون معاونت برنامه ریزی گریدهای C ،D و حتی Over D هم دارد. منتهی جایی که الان رفته‌است یعنی امور بین‌الملل شرکت نفت دیگر امکان ارتقاء سازمانی برایش آماده نیست. به اصطلاح خود نفتی‌ها بن‌بست است و فریز می‌شود.

وی درباره دلیل انتصاب اخیر هم توضیح داد: معاونت امور اداری و تشریفات جای حساسی است و به دلیل حساسیت‌هایی که آنجا وجود دارد، خواستند کسی که توانایی و رعایت حساسیت‌های واجب را دارد در اون‌جا قرار بگیرد؛ وگرنه از نظر شخصی خانم زهراییان از یک شغل و مدیریت پژوهشی و کارشناسی به یک مدیریت اجرایی با کار زیادتر و اصطلاحا پرمشغله‌تر و بدون پیشرفت و رشد سازمانی رفته‌است. از نظر شخصی عملا نه تنها تغییر مثبتی برایش چهره نداده‌، که چه بسا شاید تغییر منفی هم برایش باشد.

[ad_2]