ماجرای فروش تجهیزات استارلینک در بانه چیست؟

[ad_1]

در پی اعتراضات، قطعی و فیلترینگ اینترنت، ایلان ماسک ازفعال کردن استارلینک برای ایران خبر داد. برخلاف گفته‌های وزارت ارتباطات و ایلان ماسک که کوشش اینترنت ماهواره‌ای در ایران را، منوط به دریافت مجوز دانستند، ظاهرا قاچاق تجهیزات استارلینک در برخی از شهرهای ایران، همانند بانه شروع شده و حتی برخی آگهی‌ها از قیمت ۶۰ میلیون تومانی این تجهیزات خبر می‌دهند.

05 44

به نظر می‌رسد تجهیزات استارلینک از قائله کالاهای قاچاق مستثنی نبوده و الآن از شهرهایی همانند بانه درون سرزمین شده است. اگر کاربران ایرانی بخواهند تجهیزات اینترنت ماهواره‌ای را تهیه کنند، حدود ۶۱ میلیون تومان باید هزینه کنند. از آنجایی که تجهیزات به شکل غیرقانونی درون می‌شود، هزینه اون طبق نرخ آزاد ارز محاسبه می‌شود.

02 55

دیاکو افخم، عضو گذشته اتاق ایران و عراق از قاچاق تجهیزات استارلینک با قیمت ۳۵۰ دلار از عراق به ایران خبر داد. او گفت: «در شهرهای مرزی تجهیزات استارلینک با قیمت‌های نجومی به فروش می‌رسد و فروشندگان ادعا می‌کنند که تجهیزات را طی ۱۵ روز به دست مشتریان در سراسر سرزمین می‌رسانند. آنطور که می‌گویند هر یک دستگاه مودم می‌تواند به ۲۰۰ دستگاه تلفن دنبال به طور همزمان اینترنت ارائه دهد. همچنین این مودم‌ها تا شعاع ۴۰۰ متری نیز قابل استفاده هستند.»

تجهیزات استارلینک قاچاق شده چگونه به دست کاربران می رسد؟

04 53

یکی از افرادی که در این عرصه کوشش می‌کند می گوید :«برای درون کردن تجهیزات استارلینک به سرزمین در ابتدا ۳۵۰ دلار (۱۱ میلیون تومان) به نام نزد پرداخت از مشتریان دریافت می‌کند و پس از ۱۵ روز تجهیزات را تحویل می‌دهد. اگر مشتری بخواهد می‌تواند حضوری به شهر بانه و دیگر شهرهای مرزی جهت دریافت تجهیزات  استارلینک مراجعه کند یا ارسال تجهیزات در بسته‌بندی‌‌های جعلی به‌وسیله اتوبوس‌های برون شهری ممکن است.»

06 45

دریافت تجهیزات با هزینه ۳۵۰ دلاری تمام نمی‌شود. این فرد می‌گوید مشتری استارلینک باید ۱۵۰۰ دلار (۴۹ میلیون تومان) علاوه بر ۳۵۰ دلار قبلی برای دریافت کامل تجهیزات بپردازد. همچنین، طبق ادعای این فرد هزینه اشتراک اینترنت ماهواره‌ای در ایران تا دو ماه رایگان است.

08 29

بنابراین، طبق ادعای این افراد اگر کاربران ایرانی بخواهند تجهیزات اینترنت ماهواره‌ای را تهیه کنند، حدود ۶۱ میلیون تومان باید هزینه کنند. از آنجایی که تجهیزات به شکل غیرقانونی درون می‌شود، هزینه اون طبق نرخ آزاد ارز محاسبه می‌شود.

01 52

این در حالی است که دستگاه استارلینک در آمریکا با قیمت ۴۹۹ دلار به فروش می‌رسد. در حال آماده هم کاربران عادی برای دریافت اینترنت ماهواره‌ای، باید ماهانه ۹۹ دلار پرداخت کنند. البته ۴۹۹ دلار نیز برای خرید تجهیزات اولیه از قبیل روتر و بشقابک استارلینک نیاز است.

09 26

به گفته این فرد، اینترنت ماهواره‌ای الآن در دسترس تعدادی از افراد درون سرزمین قرار دارد و سرعت دانلود اون چیزی حدود ۳۰۰ مگابایت برثانیه است. همچنین، تعدادی از کاربران نیز در شبکه اجتماعی توییتر ادعا کردند که دسترسی به اینترنت ماهواره‌ای و تجهیزات اون با قیمت‌های متفاوت در سرزمین امکان‌پذیر شده است.

10 22

با وجود اینکه مسئولان از ابتدا اعلام کرده بودند که کوشش اینترنت ماهواره‌ای نیاز به دریافت مجوز از ایران دارد و نزد از داشتن مجوز کوشش اون غیرقانونی محسوب می‌شود. اما ایلان ماسک پنجشنبه ۲۱ مهر اعلام کرد که چند پایانه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران فعال شده است.

عملکرد استارلینک چگونه است؟

03 48

در پروژه استارلینک، هزاران ماهواره کوچک در مدارهای پایینی زمین قرار گرفته‌اند و سیگنال‌های اینترنت پرسرعت را به سو زمین مخابره خواهند کرد. به‌طوری که به گفته برخی انتقال دیتا با سرعتی نزدیک به سرعت روشنایی انجام خواهد شد. براساس آنچه ایلان ماسک اعلام کرده است نیز در حال آماده اینترنت استارلینک در هر نقطه از زمین قابل دسترسی است.

07 42

آنطور که تجربه‌های مختلف در سال‌های قبل گویاست محدودسازی یا مسدودسازی راه‌های قانونی ورود تجهیزات مورد نیاز علمی‌های نوین، موجب توسعه بازار قاچاق اون محصول می‌شود. الآن هم به نظر نوبت به اینترنت ماهواره‌ای رسیده است.

زیادتر بخوانید:

ماجرای درخواست ایلان ماسک برای ارائه اینترنت ماهواره ای در ایران چیست؟

شروع فعال سازی اینترنت ماهواره ای استارلینک در ایران؛ آخر محدودیت اینترنت سرزمین؟

[ad_2]