مراسم ختنه سوران چگونه است + بهترین تم و کیک مراسم ختنه

[ad_1]

یکی از مراسم‌های به یاد ماندنی که در تاریخ قبل و برای نسل‌های قبلی فراوان مهم و حایز با ارزش و مهم بودن بوده ختنه سوران است که به مناسبت سلامتی کودک پسر پس از انجام ختنه برگزار می‌شود. در فرهنگ ایرانی و اسلامی ختنه شدن به معنای پا گذاشتن در راه مسلمانی است. یکی از شیوه‌های این مهمانی آوردن هدیه برای کودک توسط مهمانان است.

باورهای مردم در مورد مراسم ختنه سوران

باورها و گاهی حتی خرافات‌های زیادی پیرامون این مساله وجود دارد. به نام مثال یکی از باورهایی که وجود دارد این است که اگر پدری بنا به هر دلیلی از برگزاری ختنه سوران برای پسرش اجتناب کند قبل از برگزاری مراسم عروسی برای پسرش فوت خواهد کرد. در ادامه این مطلب به بررسی ریشه تاریخی در ارتباط با عمل ختنه می‌پردازیم.

ختنه سوران در یهودیت، مسیحیت و اسلام

این عمل نزد از تاریخ ظهور یهودیت نیز در بین مردم ملل مختلف به روش‌های مختلف وجود داشته است. اما در تاریخ ظهور دین مسیحیت غسل تعمید جایگزین این عمل شد. پس از ظهور اسلام ختنه دختران نیز که تا نزد از اون در بین برخی اقوام مرسوم بود نیز کنار گذاشته شد و در عوض این عمل برای پسران جزو فرایض دینی و از واجبات به حساب آمد. این عمل در بین مسلمانان فراوان با بزرگ است و به شکل مهمانی برگزار می‌شود و همچنین ختنه با روش های مختلف انجام میشود که نوین ترین اون ختنه با لیزر در تهران است. در ادامه فرهنگ مناطق مختلف ایران را در این زمینه بررسی می‌نماییم.

12

ختنه سوران مردم بهبهان

در این شهر کودک در سن 3 تا 5 سالگی تحت این عمل قرار می‌گیرد. برای پیشگیری از عفونت کیسه‌ای از خاکستر را بر روی محل زخم می‌گذارند. پس از انجام عمل، پدر کودک به تمام آشنایان غذا می‌دهد و برای مراسم نیز نوازنده می‌آورند. مهمانان نیز در عوض به کودک به نام هدیه، پول می‌دهند.

ختنه سوران مردم ترکمن

این عمل در بین مردم ترکمن در سن 2 تا 4 سالگی کودک و در دوره بهار انجام می‌شود. از آنجایی که مردم ترکمن روز چهارشنبه را خوش یمن می‌دانند لذا این مراسم نیز در همین روز برگزار می‌گردد.

ختنه سوران مردم قاینات

مردم این شهر شب قبل از انجام عمل دوستان و فامیل را دعوت نموده و در ابتدا دست و پای کودک پسر و سپس دست و پای سایر آشنایان را حنا می‌گذارند. پس از انجام عمل ختنه با حلقه، کودک را با ساز و دهل به سو حمام می‌برند و پس از بازگشت از حمام گوسفندی را جلوی پای کودک ذبح می‌نمایند. در این تاریخ فامیل نیز به کودک پولی به نام هدیه اعطا می‌نمایند.

مهمانی ختنه سوران

در قبل مراسم‌های ختنه سوران را در سادگی برگزاری می‌کردند اما امروزه به این مراسم به چشم یک مهمانی باشکوه دید می‌شود. به همین منظور کیک‌ها و تم‌های متناسب با این مراسم نیز به وجود آمده است. اگر به این مهمانی دعوت شدید دست خالی نروید. خرید یک اسباب بازی می‌تواند درد کودک را التیام ببخشد و سبب شادی او گردد.

برای برگزاری مهمانی از کجا شروع کنیم؟

زمانی‌که تزیین‌ها و جزییات مراسم‌های ختنه سوران را دید می‌کنید احتمالا وابسته سردرگمی می‌شوید میتوانید از پزشک خوب ختنه در تهران نیز مشاوره بگیرید. همچنین برای انتخاب نوع تزیین به یک برنامه‌ریزی دقیق نیازمند هستید. در ابتدا باید یک تم مناسب انتخاب کنید و متناسب با اون کاغذ رنگی و سایر لوازم تزیینی و حتی ظروف پذیرایی را خریداری کرده و میز کیک و دیوار پشت میز را تزیین نمایید. نکته مهم در این قسمت این است که همه چیز مطابق با یک تم مشخص تزیین شود زیرا استفاده از رنگ‌های بیش از حد و بی قاعده دیگر چندان باب نیست و از مد افتاده است.

بهترین بادکنک آرایی برای ختنه سوران

یکی از پر طرفدارترین عناصر در تمامی مهمانی‌ها بادکنک آرایی است. عموما برای پسرها از رنگ‌های آبی و یا قرمز استفاده می‌شود. بادکنک‌های هلیومی و فویلی نیز انتخاب مناسبی به حساب می‌آیند. نوع تزیین میز و رنگ‌های بادکنک باید با یکدیگر هماهنگ و ست باشند.

بهترین کیک برای ختنه سوران

اصلی‌ترین قسمت برگزاری مهمانی ختنه سوران مربوط به کیک است. در کیک‌های مربوط به این مراسم از نمادهای مربوط به ختنه سوران همانند آمپول، چسب زخم و عروسک‌های پسر استفاده می‌شود. معمولا مهمان‌ها با دیدن طرح‌های بامزه مربوط به کیک ختنه سوران خندیدن به لبشان می‌آید. مجددا خوب تر است یادآور شویم که رنگ‌های استفاده شده در کیک نیز خوب تر است با سایر تزیینات هماهنگ باشد. و یا میتوانید از مزایای ختنه نیز ایده بگیرید.

2464654

بهترین موزیک برای ختنه سوران

یکی از مفرح‌ترین قسمت‌های هر مهمانی مربوط به موزیک‌های پخش شده است. می‌توانید از یک گروه موسیقی دعوت به هنرنمایی کنید و یا اگر تصمیم انجام هزینه زیادی ندارید می‌توانید از موزیک‌هایی که صرفا برای این مهمانی مهیا شده‌اند استفاده کنید. از جمله می‌توان از آهنگ “پسرم شیرین زبونم” و یا سایر آهنگ‌های شادی که خطاب به پسران خوانده شده استفاده کرد.

لباس پدر و مادر و مهمانان در مهمانی ختنه سوران

یکی دیگر از مواردی که به زیبایی مهمانی شما کمک می‌کند انتخاب یک تم مناسب برای لباس مهمانان و پدر و مادر کودک است. پدر و مادر می‌توانند از لباس‌های ست با یکدیگر استفاده کنند و از بقیه مهمانان نیز درخواست کنند یک رنگ مشخص لباس که با بادکنک آرایی و تزیین مهمانی هماهنگ است استفاده کنند.

8888

غذا مهمانی ختنه سوران

نظر به اینکه عمدتا در این مهمانی‌ها مهمانان با خود کادویی برای فرزندان می‌آورند لذا تهیه یک غذا مناسب را نیز مد نظر قرار دهید. ظروف مربوط به غذا و سرو کیک و نوشیدنی نیز می‌تواند با سایر وسایل تزیینی در مراسم ست و هماهنگ باشد.

فیلمبرداری و ثبت خاطرات شب ختنه سوران

استفاده از یک دوربین با کیفیت و ثبت خاطرات مربوط به این شب را از یاد نبرید. زمانیکه کودک دلبندتان عظیم شود تماشای عکس‌های این مهمانی برایش شور آور و دلچسب خواهد بود.

 

[ad_2]