مرحله دوم مزایده خودروهای خارجی سه شنبه شروع می شود؟ 

[ad_1]

سخنگوی سازمان اموال تملیکی اعلام کرد: مرحله دوم مزایده خودروهای خارجی از فردا شروع می شود و تا اول آبان ادامه خواهد داشت.
به شرح صفحه اقتصاد، مالک حجتی قائم رتبه و سخنگوی سازمان اموال تملیکی در خصوص مزایده فوق‌العاده شماره 566 که از فردا فرآیند اجرایی اون شروع خواهد شد، گفت: در مزایده 565 که برگزار شد 1062 دستگاه ماشین در دستور قضایی وجود داشت و گمرک اعلام کرد که 22 دستگاه در سال 96 ترخیص شده است. در روز شنبه که رمزگشایی بود برخی استان‌ها 58 دستگاه مغایرت اعلام کردند که از این تعداد 10 دستگاه برای بوشهر، 21 ماشین خوزستان و 27 دستگاه مازندران بوده است.

وی افزود: 982 ماشین در مزایده شرکت داده شدند که 9 دستگاه ماشین فاقد منظور و چهار ماشین پیشنهادات تا متعارف داشتند و در عمل 71 ماشین به فروش نرسید. فردا خودروها عرضه نشده در مزایده قرار خواهند گرفت. احتمال دارد این تعداد ماشین به دلیل مشکلات مربوط به تکمیل مبلغ خریداران فعلی افزایش پیدا کند.

اینکه گفته شد 281 ماشین در اختیار یک فرد حقیقی قرار گرفته است صحیح نیست این فرد برای این تعداد ماشین منظور داده بود اما حدود 22 ماشین را برنده شد. فرد حقوقی دیگری 272 ماشین منظور داد اما هیچ یک را برنده نشد. افراد دیگری بودند که برنده نشدند. محدودیتی نیز برای شرکت نبوده و هر فردی می‌توانست با پرداخت 15 درصد مبلغ کارشناسی در مزایده شرکت کند.

حجتی در خصوص مغایرت‌ها گفت: در صورتی که مغایرت ها سبب شود که قیمت واقعی ماشین بیش از قیمت خریدار باشد، مابه‌التفاوتی که توسط کارشناسان رسمی اعلامی می‌شود باید پرداخت شود. در صورتی که این مبلغ پرداخت نشود، مبلغ ودیعه به فرد عودت داده می‌شود و پارتی پس از ابطال به مزایده بعدی اضافه می‌شود. اگر قیمت ماشین کمتر از ارزش برنده شده در مزایده باشد ماشین به برنده تحویل می‌شود. در صورتی که فرد رضایت نداشته باشد نیز پارتی ابطال خواهد شد.

وی در مورد تمدید مهلت واریز وجه گفت: افراد برنده به زمان 24 ساعت وقت دارند تا مبلغ پرداختی را تکمیل کنند و این زمان قابل تمدید نیست. مزایده وفق العاده 566 نیز از فردا شروع خواهد شد. این کار توسط سمانه ستاد برگزار خواهد شد و از ساعت 8 سحر فردا افراد می‌توانند مراجعه کرده و پیشنهادات خود را اعلام کنند. تا ساعت 24 روز اول آبان نیز امکان ارائه منظور نیز وجود خواهد داشت. روز سوم آبان نیز بازگشایی خواهد بود. داشتن امضای الکترونیک و ارائه 15 درصد ضمانت نیز ضروری است. در مزایده قبل حدود هزار نفر مشکل ضمانت نامه پیدا کردند. ضمانت نامه باید با اعتبار باشد و سه ماه مهلت داشته باشد.

سخنگوی سازمان اموال تملیکی ادامه داد: نزدیک به هزار و 200 میلیارد تومان ودایعی که به خزانه واریز شده بود به شرکت کنندگان در مزایده عودت داده شد. افراد حقوقی نیز باید کد اقتصادی ارائه کنند.

*تعداد سیلندر خودروها ذکر شده بود؟
سخنگوی سازمان اموال تملیکی با بیان اینکه مغایرت ها در خصوص تعداد سیلندر، رنگ و مدل ماشین بوده است: روز قبل با سامانه ستاد صحبت کردیم و داستان عدم ذکر سیلندر بررسی شد که اعلام کردند که تعداد سیلندر ذکر شده بوده است. ما برای اینکه در حق خریداران مشکلی نزد نیاید این داستان را پیگیری کردیم.

وی افزود: در استان خوزستان گفت و گو قیمت و نصف قیمت تعیین شدن برخی خودروها مطرح بود اما در مزایده قیمت این خودروها به قیمت هایی حتی بالاتر از قیمت پورشه 8 میلیارد تومانی تهران به فروش رفته است. مجموع درآمدی که از مزایده 565 به دست آمد حدود 3 هزار میلیارد تومان بود که نسبت به قیمت پایه 85 درصد رشد داشته است. گرون ترین خودرویی نیز که در مزایده قبلی به فروش رسیده است نیز 9 میلیارد و 100 میلیون تومان مربوط به ماشین بی‌ام‌و بوده است.

*اعلام مغایرت خودروها تنها چند ساعت نزد از بازگشایی پیشنهادات
حجتی در پاسخ به سوالی در خصوص ابهامات جدی در مغایرت تعداد سیلندرهای پورشه های مازندران، گفت: تا روز برگزاری مزایده اطلاع نداشتیم که چنین اتفاقی افتاده است و این داستان در حوزه سازمان اموال تملیکی نبوده و به وظیفه کارشناسان رسمی است. تنها چند ساعت قبل از اعلام برندگان این داستان به ما اعلام شد و ما ناچار شدیم تا این موارد را از مزایده خارج کنیم.

وی در مورد داستان مغایرت در وقت پلاک کردن خودروها گفت: مرجع تشخیص مدل و سال تولید دفتر فنی مهندسی پلیس راهور است و در وقت پلاک کردن ماشین اگر مغایرتی وجود داشته باشد در خصوص مابه‌التفاوت قیمت تصمیم‌گیری خواهد شد.

سخنگوی سازمان اموال تملیکی در پاسخ به سوالی در مورد عدم درج تعداد سیلندر خودروها در سامانه ستاد، گفت: راهبری سامانه در اختیار وزارت صمت است و ما تصرفی در این حوزه نداریم و در این خصوص نیز اعلام کردند که تعداد سیلندرها ذکر شده بوده است.

منبع: تسنیم

[ad_2]