مصاحبه حاجی ایرانی بازداشت شده در عربستان پس از آزادی

[ad_1]

خلیل دردمند، حاجی ایرانی بازداشت شده در عربستان که مدتی قبل آزاد شد و به سرزمین بازگشت، در گفتگویی جدید با خبرگزاری تسنیم از ماجرای دستگیری خود و آنچه در زندان سعودی ها بر او گذشت، گفته است.

خلیل دردمند که مرداد ماه امسال به دنبال مادر خود به حج مشرف شده بود، به سبب انداختن عکسی از سردار شهید قاسم سلیمانی با کعبه، توسط پلیس عربستان در مسجدالحرام بازداشت شد. اتهام او تصویربرداری در کنار کعبه عنوان شد. با پیگیری های مقامات ایرانی برای آزادی خلیل دردمند، وی پس از گذران ۸۰ روز بازداشت در عربستان، سرانجام در روز ۱۱ مهر ماه به سرزمین بازگشت.

در ادامه مصاحبه ی خلیل دردمند با خبرگزاری تسنیم را می خوانید:

امسال سپس از دو سال وقفه به‌سبب شیوع بیماری کرونا زائران بسیاری توانستند به مسافرت حج و بازدید خانه کعبه مشرف شوند. این موفقیت نصیب تعداد زیادی از ایرانیان نیز شد تا اعمال حج را در سرزمین مکه به‌جا آورند و پس از انجام اعمال روز عرفه و مهمانی قربان به سرزمین خود بازگردند.

بین این رخدادهای معنوی شیرین، اتفاقات ناخوشایندی نیز به وقوع پیوست که خاطر برخی زوار ایرانی را مکدر کرد؛ دستگیری تعدادی کم سن ایرانی توسط پلیس سعودی به‌دلیل‌های مختلف سبب به وجود آمدن برخی تلخی‌ها در طول این مسافرت شد، در این بین اما جوانی اصفهانی بیش از همه مزه زندان‌های سعودی را چشید و خانواده خود را نزدیک به ۸۰ روز در صبر گذاشت.

خلیل دردمند از جوانان ساکن منطقه درچه اصفهان است که با مادر خود به مسافرت حج مشرف شد اما با کاروان‌های ایرانی به سرزمین خود بازنگشت. او که آموزش‌یافته یک خانواده مذهبی با درآمدی ساده از شغلی آزاد است، در پی زنده نگه‌داشتن یاد شهید قاسم سلیمانی در سرزمین مکه بود که توسط پلیس مرقد دستگیر شد و وقت زیادی را در زندان‌های عربستان سپری کرد‌. دردمند چندی نزد با تلاش وزارت امور خارجه و سایر نهادهای مربوط به وطن بازگشت.

این حاجی در ارتباط با مسافرت به سرزمین مکه اظهار داشت: خدا را شاکرم که این نعمت عظیم را به من عطا کرد و مرا برای مسافرت بیت‌خدا‌الحرام پذیرفت؛ شاید خوشگل‌ترین روزها و ساعات عمر من در این مسافرت رقم خورد و قله زیبایی و شناخت و هر خوشی دیگری در روز عرفه که مصادف با روز جمعه بود برای حجاج به وجود آمد.

وی افزود: این‌که پروردگار به من موفقیت داد که کنار مادرم به این مسافرت مشرف شدم زیبایی‌های مسافرت را چند برابر کرد و از بابت این نعمت عظیم هم در ایام زندان و هم الآن شکرگزار خدا هستم‌‌.

از عکس حاج قاسم می‌ترسند!

دردمند با نشانه به ثانیه دستگیری خود عنوان کرد: غذا مهمانی غدیر در نزدیکی کعبه درحالی که موبایل یکی از دوستان با عکس حاج قاسم در دستم بود و با موبایل خودم از اون عکس می‌گرفتم توسط پلیس مرقد دستگیر شدم؛ قبل از اون با عکس رهبر معظم انقلاب چنین عکسی گرفته بودم.

وی ادامه داد: آنها بدون اینکه اجازه بدهند وسایل شخصی خود حتی دمپایی‌ام را بردارم من را به بدترین نحو به زندان مرقد در نزدیکی شعب ابی‌طالب منتقل کردند.

این حاجی جدید‌بازگشته با نشانه به سبب در دست داشتن عکس حاج قاسم بیان کرد: ادعای ما این است که هرچه داریم از شهداست و من دلم می‌خواست که در شب مهمانی ولایت از حضرت آقا و حاج قاسم یاد کنم و به‌نیابت از آنها بازدید کنم.

وی اضافه کرد: در طول مسافرت به‌توصیه دوستان فراوان کم از موبایل استفاده می‌کردم اما در شب‌های جمعه کنار کعبه با عکس شهدای مدافع مرقد و نگهداری مقدس و حاج قاسم عکس‌هایی گرفته بودم و مشکلی هم وجود نداشت، نمی‌دانم اون شب چه اتفاقی افتاد که پلیس‌ها روی این حرکت من حساس شدند و من را دستگیر کردند.

دردمند با نشانه به سبب حساسیت پلیس‌های سعودی به عکس حاج قاسم تصریح کرد: آنچه مسلم است این است که آنها از عکس حاج قاسم می‌ترسند و از این جریان واهمه دارند و از دیدن عکس شهید سلیمانی لرزه بر اندامشان می‌افتد و این داستان سبب دستگیری من شد‌.

عربستان روی جوانان ایرانی حساس بود

وی با بیان اینکه “۱۱ روز در زندان مرقد بودم و در این وقت ایرانیان زیادی را به آنجا می‌آوردند”، گفت: چیزی که فراوان مشهود بود این بود که عربستان روی جوانان ایرانی فراوان حساس شده بود و اون دسته از جوانانی را که ظاهری حزب‌اللهی و مذهبی داشتند به‌هربهانه‌ای دستگیر می‌کرد.

این حاجی ادامه داد: در طول مدتی که در زندان مرقد بودم حدود ۱۰ کم سن ایرانی را به آنجا آوردند؛ یکی را به‌دلیل انداختن یک چفیه ایرانی بر شانه‌هایش، یکی را به‌دلیل عکس‌برداری کنار کعبه و چندین نفر را به‌‌خاطر عکس گرفتن با عکس حاج قاسم بازداشت کرده بودند و یک نفر را زمانی دلیل‌ای برای دستگیری‌اش پیدا نکردند با تهمت اخلاقی به زندان آوردند. این افراد حدود چهار پنج روز در بازداشت بودند و سپس آزاد می‌شدند اما قطعه من بود که تاریخ بیشتری را در زندان‌های عربستان سپری کنم.

وی با نشانه به سبب حساسیت سعودی‌ها به جوانان ایرانی اظهار داشت: تنها کشوری که در تاریخ آماده مقابل ابرقدرت‌ها ایستاده ایران است و عربستان هم به‌عنوان جیره‌حقیر آمریکا در منطقه از دلیل‌ نفوذ ایران واهمه دارد و طبیعتاً از هر حرکتی که بوی جمهوری اسلامی داشته باشد، می‌هراسند و از اینکه این حرکت یک جریان‌سازی و برایشان پرخطر باشد می‌ترسند.

دردمند افزود: این برای ما ارزش فراوان داشتن است که با خبیث‌ترین آدم‌های دنیا دشمن هستیم و آنها از ما می‌هراسند.

صبر رفتار انسانی از سعودی‌ها نداشتم

وی در ارتباط با اتفاقات چهره‌داده در تاریخ بازداشتش تصریح کرد: در طول مدتی که در زندان مرقد بودم سه بار بازجویی شدم و به‌دنبال مترجم به دادگاه رفتم؛ سپس از ۱۱ روز من را از زندان مرقد به زندانی در شهر جده منتقل کردند. در بدو ورود به آنجا مجدد بازجویی شدم و پس از اون به زندان انفرادی که اندازه اون دو در سه متر بود منتقل شدم.

این حاجی اصفهانی ادامه داد: ۴۰ شب را در زندان انفرادی گذراندم و در اون اتاق کوچک وضعیت فراوان سختی داشتم؛ پس از اون من را به غرفه‌ای اجتماعی منتقل کردند که هفت نفر با ملیت‌های مختلف از جمله مصری، لبنانی، اندونزی، تاجیکستانی و پاکستانی در اون وجود داشتند، کمتر از یک ماه را در آنجا گذراندم و سپس آزاد شدم.

وی با ابراز اینکه “در این چند روز در چنگ دشمن بودم و صبر رفتار انسانی از این قوم نداشتم”، گفت: رفتار مسئولان زندان با همه فراوان وحشیانه، تحقیرآمیز و حیوانی و غذاهایشان از نظر کیفی و کمّی فراوان ناتوان بود؛ زندانیان را تحت شکنجه روحی قرار می‌دادند و ابداً پاسخگو نبودند و به خود من اجازه هیچ‌گونه تماسی را ندادند.

دردمند بیان کرد: نزدیک ۸۰ روز از خانواده و کشورم بی‌اطلاع بودم و از آنها می‌خواستم با گوشی خودشان یک صوت ۱۰ثانیه‌ای برای خانواده‌ام بفرستم تا خبر زنده‌بودنم را به آنها بدهم اما اجازه این کار را هم نمی‌دادند؛ البته از دشمنان صبر بیشتری هم نیست.

اقتدار جمهوری اسلامی من را از شکنجه فیزیکی نگه داری کرد

وی با نشانه به خوف آل‌سعود از اقتدار ایران عنوان کرد: چیزی که دلیل شد در این وقت من را شکنجه فیزیکی نکنند خوف از اقتدار جمهوری اسلامی بود چراکه سایر زندانیان را برای گرفتن اعتراف شکنجه و به آنها برق وصل می‌کردند اما به‌مهربانی خدا و دعای مردم جرئت دست زدن به من را نداشتند.

این حاجی جدید‌بازگشته ادامه داد: به‌خاطر تنازعات سیاسی و مذهبی بین ایران و دولت عربستان خودم را برای هرچیزی مهیا کرده بودم اما روی اقتدار جمهوری اسلامی ایران در منطقه حساب کرده بودم و می‌فهمیدم که به همین سبب آنها جرئت هیچ حرکتی علیه من ندارند و یک ایرانی زندانی در عربستان با اتباع سایر کشورها فراوان تفاوت دارد و این داستان مشهود بود.

وی در ارتباط با تماس‌ و ملاقات با مسئولان ایرانی در طول بازداشت خود بیان کرد: در مدتی که در زندان مرقد بودم با نماینده سازمان حج و بازدید ملاقات داشتم اما از زمانی که به زندان جده منتقل شدم نه در زندان انفرادی و نه در غرفه اجتماعی هیچ تماس یا دیداری با مسئولان ایرانی نداشتم.

مدیون دعای مردم هستم

دردمند این اتفاق را تجربه‌ای جدید و فرصتی برای فکر در زندگی فهمید و گفت: خدا را شاکرم که به من موفقیت رفتن به مسافرت حج را عطا کرد و این اتفاق هم فرصتی بود تا من اندکی به اعمال و رفتار قبل‌ام فکر کنم برای چی که مطابق آیه قرآن هر مصیبتی که بر ما نازل می‌شود به‌خاطر اعمال خودمان است. زمان خوبی بود تا به اشتباهات قبل‌ام فکر کنم و با مطالعه زندگی کمی به خودم بیایم و از نفسم حساب بکشم تا ببینم کدام خطا منجر به این اتفاق شده است.

وی تصریح کرد: معتقدم آنچه من را در اون شرایط و ایام نگه داری کرد و موجب آزادی من شد علاوه بر پیگیری‌های مجدّانه مسئولان، دعای مردم بود؛ زمانی که آزاد شدم و به اصفهان برگشتم متوجه شدم که چقدر مردم در محل زندگی خودمان و حتی در سطح سرزمین با پویش‌ها و دعاهای خیرشان به من مهربانی داشته‌اند و همین موجب رها شدن من از چنگال دشمنان شده است.

این حاجی اصفهانی ابراز کرد: هنوز نتوانسته‌ام شکرگزار مهربانی پروردگار و ممنون‌‌دار مردمی باشم که برای آزادی من دغدغه داشته و دعا کرده‌اند.

تمام عمرم فدای نگه داری اقتدار ایران

وی ضمن خواندن شعر “بشکست اگر قلب من به فدای چشم مستت” خطاب به رهبر معظم انقلاب، عنوان کرد: در زمانی که در زندان بودم آماده بودم تمام عمرم را در آنجا بگذرانم اما خدشه‌ای به اقتدار و تقدس نظام مقدس جمهوری اسلامی درون نشود و خدا را شاکرم که این اتفاق نیفتاد.

دردمند بیان کرد: در زندان‌های سعودی تجربه جدید برای من رقم خورد تا ارزش آزادی، امنیت و ذره ذره خاک این سرزمین را بدانم و دشمنی سعودی‌ها و وهابیت برایم روشن‌تر شود و با اعتقاد زیادتر راه انقلاب و شهدا را دنبال کنم.

به حمایت رسانه‌های سعودی از یک جریان در سرزمین باید شک کرد

وی با تصریح به اینکه “اگر روزی عربستان از ما حمایت کرد باید شک کنیم”، گفت: جریان فرماندار در عربستان از خبیث‌ترین افراد هستند و زمانی رسانه‌های وابسته به این جریان از حرکتی حمایت می‌کنند باید به ماهیت اون شک کرد؛ عربستانی که خشن‌ترین رفتار را با شهروندان خود در فضای اجتماعی و سیاسی دارد چگونه الآن از یک جریان هیجانی کاذب در سرزمین ما نگهداری می‌کند؟ این جای فکر دارد.

این حاجی آزادشده از زندان‌های سعودی خاطرنشان کرد: سخن من با بسیاری از عزیزانی که وابسته هیجانات و بی توجهی شده‌اند این است که قدر آزادی و امنیتی را که به‌برکت خون شهدا در ایران فرماندار است، بفهمید و اگر فقط ۲۴ ساعت یکی از خیابان‌های ما به دست دشمنان این نظام بیفتد هیچ چیز برای ما باقی نمی‌گذارند.

وی ادامه داد: برخی قدر نعمت آزادی و امنیتی را که در فضای سیاسی و اجتماعی سرزمین وجود دارد، نمی‌دانند و کمی از این به‌سبب بی توجهی مسئولان از گفت و گو تبیین گفتمان انقلاب اسلامی است. اگر به مردم ما صحیح خدمت‌رسانی و روشنگری شود آنها همانند ۴۰ سال قبل پشت نظام و انقلاب ایستاده‌اند.

دردمند بیان کرد: از مسئولانی که برای آزادی من زحمات بسیاری کشیدند و مردمی که من را مشمول دعای خیر خود قرار دادند سپاس‌گزارم و از کسانی که موجب نگرانی‌شان شدم حلالیت می‌خواهم.

[ad_2]