معالجه جوش لثه در خانه و پیشگیری از عفونت لثه

[ad_1]

یکی از مشکلات دهان و دندان جوش لثه است که موجب اذیت افراد می شود. این مشکل می تواند، موجب تجمع چرک در دهان شود. اما چه راه هایی برای معالجه جوش لثه در خانه وجود دارد؟ معالجه این کار در خانه نیازمند تاریخ بوده و باید طی یک روند دقیق این کار را انجام دهید.

درمان جوش لثه

راه های معالجه جوش لثه در خانه

جوش لثه یک نوع برجستگی بر روی لثه بوده که می توانید، موجب تجمع چرک در اون نقطه شود. این مشکل همچنین ممکن است با درد دنبال باشد. عوامل متعددی که می تواند موجب بروز چنین مشکلی شود، ناشی از مصرف سیگار، عدم رعایت نظافت دهان و دندان، خشکی دهان و … باشد. در صورتی که این عفونت سطحی بوده با معالجه های خانگی می توانید اون را برطرف کنید.

رفع جوش لثه

جوش لثه چیست؟

اولین قدم برای معالجه این مشکل شناسایی جوش لثه است. در دندانپزشکی جوش لثه یک نوع برجستگی پر از چرک بوده که دلیل اصلی اون باکتری های موجود در دهان می باشد. گاهی این جوش ها با بوی بد دهان و درد نیز دنبال است. این جوش ها نوعی آبثه بوده که گاهی با جراحی نیز معالجه می شود.

انواع جوش لثه:

به طور کلی دو نوع جوش روی لثه ساختن می شود. نوعی از این جوش جدی تر بوده و نیاز به کمک پزشکی دارد. در زمانی که عفونت ها به شکل زمینه ای باشد نیاز به توجه بیشتری خواهد داشت. معالجه نشدن این مشکل می تواند، مشکلات بیشتری را به دنبال داشته باشد. در اولین قدم برای معالجه این مشکل آنتی بیوتیک تجویز می شود.

علائم جوش لثه:

با شناسایی علائم و علامت های جوش لثه راحت تر می توانید این مشکل را برطرف کنید. برای شناسایی این مشکل باید علائم و علامت های اون را خوب تر بفهمید. ساختن تورم، خونریزی، حساسیت در دهان، ترشح بوی بد دهان، تب، حالت تهوع و گوش درد از علامت های رایج این مشکل هستند. راهکارهای معالجه جوش لثه در خانه می تواند موجب پیشگیری از عفونت نیز باشد.

انواع معالجه های خانگی:

روش های معالجه خانگی این مشکل متعدد بوده شما با استفاده از این راه ها می توانید، روند عفونت را کاهش دهید. در مواردی که عفونت شدیدتر بوده باید از معالجه های پزشکی نیز استفاده کنید. در این قسمت به مهم ترین این راه های درمانی نشانه می کنیم و به معالجه التهاب لثه نیز نشانه شده است.

درمان جوش لثه در خانه

۱- آب نمک:

آب نمک برای معالجه این نوع عفونت می تواند، مهم باشد. استفاده از آب نمک موجب تسکین دردها خواهد شد. استفاده از آب نمک موجب تسکین التهاب لثه، کاهش بوی بد دهان، کاهش باکتری، کاهش درد و … می شود. برای این منظور باید نصف قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب ولرم قاتی کنید. این محلول را به زمان ۳۰ دقیقه در دهان نگه داشته و سپس دهان را بشویید.

۲- دهانشویه:

این معالجه نیز فراوان موثر بوده و نتیجه خوبی دریافت می کنید. برای کاهش التهاب دهان باید دو یا سه قطره روغن سرد را درون فنجانی رقیق کرده و محلول را به زمان ۳۰ ثانیه قرقره کنید. این کار را باید به زمان ۲ تا ۳ روز انجام دهید. شما می توانید از انواع دهانشویه ها برای معالجه استفاده نمایید.

دهانشویه آلوئه ورا به کاهش پلاک و کم شدن ورم لثه کمک می کند. تنها کافی است آب دهانشویه را به زمان ۳۰ ثانیه در دهان نگه دارید. این کار را به زمان ۲ تا ۳ روز انجام دهید. دهانشویه روغن چای نیز برای رفع این مشکل موثر است. اگر وابسته خونریزی لثه شدید این روغن می تواند مشکل شما را رفع کند. نحوه استفاده از این دهانشویه نیز به همین شکل است.

۳- میخک:

یکی دیگر از راهکارهای معالجه جوش لثه در خانه استفاده از میخک می باشد. میخک یک دارو با خاصیت ضد ویروسی و آنتی اکسیدانی است. استفاده از میخک موجب پیشگیری از تشکیل پلاک و کاهش التهاب های اون می شود. برای ساخت این داروی خانگی تنها کافی است، ۱ قاشق چای خوری میخک را عقل کنید و با استفاده از یک پنبه میخک را روی لثه قرار دهید. در لینک نیز به خواص روغن میخک نشانه شده است.

نشانه های جوش لثه

در صورتی که معالجه های خانگی در این زمینه کارساز نباشد، باید به جستجو دندانپزشکی بروید و در گاهی زمان‌ نیز با جراحی می توانید این مشکل را برطرف کنید. این مشکل در صورتی که معالجه نشود، وابسته عفونت های شدیدتری خواهد شد. در برخی از موارد نیز داروهای آنتی بیوتیکی و چرک خشک کن می تواند برای معالجه موثر باشد. معالجه خانگی ورم لثه نیز می تواند در این زمینه سودمند واقع شود.

جوش لثه در کودکان:

جوش لثه در کودکان نیز فراوان شایع است. برای معالجه این مشکلات می توانید از پیاز ناپخته و سیر نیز استفاده کنید. مصرف این مواد روزانه می تواند به معالجه مشکلات عفونتی کمک نماید. در برخی از موارد برای کودکان معالجه های خانگی موثرتر می باشد. برای افراد بزرگسال نیز باید جوش های لثه را فشار داده تا چرک اون خارج شود.

در کودکان نیز عدم رعایت بهداشت دهان و دهان و گاهی مشکلات انگلی موجب بروز این اتفاق می شود. ورم و ترشحات در دهان موجب شده تا این التهاب ها با درد نیز دنبال باشد. برای کودکان نیز گاهی جراحی موجب رفع مشکل خواهد شد.

جوش لثه در بارداری:

اگر این مشکل در دوران بارداری چهره دهد، باید تحت نظارت پزشک این مشکل را برطرف کنید. دلیل بروز این مشکل در تاریخ بارداری تغییرات هورمونی است. افزایش بزاق دهان در این دوران یکی دیگر از عوامل بروز این مشکل می باشد. در این دوران پلاک ای دهان نیز تغییر داشته برای معالجه این مشکل در دوره بارداری نیز باید از راه های معالجه جوش لثه در خانه استفاده کنید.

منبع : آرگا

برچسب :

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *