معرفی انواع قرص ضد اسهال و ویژگی های هر کدام

[ad_1]

اسهال یکی از شایع ترین بیماری های گوارشی در افراد است که در کودکان زیادتر اتفاق می افتد و به سرعت دلیل کم آبی بدن و بی حالی مریض خواهد شد. در تاریخ ابتلا به این بیماری در وهله اول به دنبال روش هایی برای معالجه اون هستیم. اسهال به کمک برخی از روش های طبیعی و پزشکی قابل معالجه می باشد. در زیر به معرفی انواع قرص ضد اسهال می پردازیم.

انواع قرص ضد اسهال

اسهال مشکلی است که دلیل جاری شدن مدفوع شده و مریض در طول روز چندین بار مجبور به دفع مدفوع مایع می شود. بیماری اسهال امکان دارد چندین روز فرد را درگیر نموده و دلیل کم آبی و مشکلاتی در بدن شود. از مهمترین دلایل ابتلا به اسهال وجود عفونت در روده می باشد که در نتیجه ورود کثیفی به بدن اتفاق می افتد. ابتلا به اسهال در کودکان شایع تر از بزرگسالان می باشد. در حالت کلی بیماری اسهال با توجه فراوان زیاد اون به سه دسته تقسیم می شود: اسهال آبکی کوتاه وقت، اسهال خونی کوتاه وقت و در کمتر از دو هفته، اسهال پایدار که زیادتر از دو هفته طول می کشد. در ادامه با برخی از قرص های ضد اسهال و مشخصات آنها دوست می شویم.

انواع قرص ضد اسهال

داروی دیفنوکسیلات

داروی دیفنوکسیلات یکی از روش های کمک کننده برای اسهال است که در برطرف کردن علائم اسهال تاثیر گذار می باشد. این دارو برای کمک به معالجه علامتی اسهال مزمن و حاد به مخصوص اسهال های ویروسی و کولیت اولسرز خفیف و مزمن استفاده و تجویز می شود. داروی دیفنوکسیلات که دارای ترکیبی اپیوئیدی می باشد حرکات دودی روده را مهر کرده و دلیل معالجه علامت های ادار می شود. دیفنوکسیلات دارای متابولیسم کبدی بوده و متابولیت اصلی دارو مانند به خود دارو می باشد. دیفنوکسیلات نیمه عمر ۲/۵ ساعته و متابولیت اون نیمه عمر ۱۲ ساعته دارد. مقدار زمانی که برای دلیل‌ بخشی دارو مورید نیاز است یک ساعت و وقت تاثیر اون تا ۴۳ ساعت ادامه دارد و دارو در نهایت از راه مدفوع و کلیه دفع می شود.

انواع داروهای ضد اسهال

دیفنوکسیلات همچنین دارای عوارض و محدودیت هایی می باشد که در ادامه معرفی می کنیم:

 • عوارض این دارو که به ندرت اتفاق می افتد شامل مشکل در دفع ادرار، تاری دید، تب، گر گرفتگی، خارش، مشکلات تنفسی، تشنج، مشکلات عصبی، التهاب لوزالمعده، خواب کثیفی، ناتوانی جنسی، خشکی پوست و دهان می باشد.
 • این دارو در کولیت اولستراتیو ممنوعیت مصرف دارد.
 • استفاده از این دارو در کودکان زیر دو سال ممنوع بوده و نباید مصرف شود. همچنین در کودکان زیادتر از دو سال دستور و تجویز پزشک نیاز است.
 • مصرف قرص در دوران بارداری و یا شیر دهی با صلاحدید پزشک و اطلاع از مزایا و معایب اون در این دوران باید انجام بگیرید.

داروی ضد اسهال

قرص بلادونا پی بی

قرص بلادونا پی بی از داروهای گوارشی است که برای معالجه و کنترل قلب درد کاربرد دارد. همچنین این دارو برای کمک به معالجه بیماری سندروم روده تحریک پذیر، اسهال ویروسی و دردهای شکمی مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو دارای ترکیباتی از هیوسین، آتروپین و فنوباربیتال می باشد که در دو نوع قرص و شربت در بازار موجود است. همچنین مصرف بی اندازه این دارو امکان ساختن اعتیاد را دارد پس در مصرف اون احتیاط کامل را داشته باشید. از عوارض کلی این قرص می توان به موارد زیر نشانه کرد:

 • یبوست، خواب کثیفی، افت فشار، تاری دید، علائم عصبی، خشکی دهان، سردرد، مشکلات ادراری، تشنج، پر فشاری خون و تندی نفس.

قرص های رفع کننده اسهال

قرص دی سیکلومین

این قرص ضد اسهال برای برطرف کردن مشکلات گوارشی همانند کولیت نوزادان، دردهای دوران قاعدگی و سندروم روده تحریک پذیر تجویز و استفاده می شود. در برخی از روش ها از این دارو برای معالجه سرطان روده و معالجه کمکی برای اسهال توسط پزشک تجویز می گردد. برای کاهش عوارض و نتیجه بخشی خوب تر دی سیکلومین در تاریخ مصرف مایعات به میزان مناسب مصرف شود و خوب تر است قرص دنبال با غذا استفاده شود.

قرص دی سیکلومین ضد اسپاسم بوده و با مهار گیرنده های استیل کولین مستقیما دلیل رفع انقباضات عضله صاف جدار روده می گردد. بعلاوه دی سیکلومین دارای تاثیرات بی حس کننده موضعی می باشد که برای رفع اسپاسم دستگاه گوارش صفراوی موثر می باشد. دی سیکلومین دلیل بلاک کردن ایمپلاسهای پاراسمپاتومیمتیک درون شده از اعصاب می شود و با مهر انقباض های عضلات صاف کوشش دستگاه گوارش را کم کرده و تولید اسید می کند. عوارض و موارد مهم درباره این قرص شامل موارد زیر می شود:

 • این دارو دارای عوارض سردری، خواب کثیفی و بی خوابی، سرگیجه، عصبانیت، فراموشی، ضعف، اغتشاش شعور یا شور در سالخورده ها، تپیدن قلب، تاکیکادی، کهیر، مشکلات پوستی، کمی تعریق، تاری در چشم و گشاد ششدن مردمک، فاج جسم مژگانی، فشار به درون چشم ها، یبوست، استفراق، خشکی دهان، تهوع، استفراغ، انسداد فلجی روده، نفخ و سوزش سر قلب، مشکل در دفع ادرار و ناتوانی جنسی می باشد.
 • مصرف دی سیکلومین برای سالخوردگان و بیماران دارای سابقه تشنج ممنوع می باشد.

قرص های ضد اسهال

قرص بیسموت ساب سیترات

قرص بیسموت ساب سیترات یک دارو برای معالجه زخم معده و روده و همچنین اسهال مسافرتی می باشد که در کنار برخی از روش های درمانی دیگر برای معالجه عفونت های گوارشی هلیکوباکتری پیلوری استفاده می شود. این دارو تاثیرات ضد میکروبی بر پاتوژرهای باکتریایی و ویروسی دستگاه گوارشی داشته و دلیل خنثی شدن اسید معده تا حدودی خواهد شد. استفاده از اون و میزان مصرف اون باید با نظز پزشک معالج باشد ولی در حالت کلی افراد بزرگسال در طول روز چهار بار و هر بار یک قرص می توانند مصرف نمایند و یا دو بار در روز هر مرتبه دو قرص مصرف کنند. بیسموت ساب سیترات عوارض زیادی نداشته و از عوارض اون می توان به موارد زیر نشانه کرد:

 • عوارض کلی این دارو شامل تیرگی مدفوع، سیاهی و تاریک شدن زبان، حالت تهوع و استفراغ می شود.

قرص ضد اسهال و عملکرد آن

قرص لوپرامید

یکی دیگر از انواع دارو و قرص ضد اسهال لوپرامید می باشد که برای برطرف کردن میزان فراوان دفع مدفوع برای بیمارانی که عمل جراحی ایلئوستومیز انجام داده اند تجویز می شود. افرادی که مشکل معده درد، بیماری کولیت اولسراتیو، دارای مدفوع خونی، اسهال با تب بالا دارند نباید از این دارو استفاده کنند، همچنین کسانی که برای استفاده از آنتی بیوتیک ها اسهال شده اند نیز نباید از لوپرامید مصرف کنند. این دارو دارای عوارض جانبی زیر می باشد:

 • خواب کثیفی، خستگی، تهوع، سرگیجه، استفراق، خشکی دهان، مشکلات معده، یبوست، نفخ، حساسیت، درد شکم و تب در حین معالجه.
 • افراد دارای اسهال ناشی از غفونت نباید از لوپرامید استفاده نمایند چون دلیل می شود دفع میکروب ها با دیر کرد اتفاق بیافتد.

درمان اسهال با قرص

قرص هیوسین

هیوسین برای مشکلاتی از قبیل گرفتگی های روده و دردهای شکم مورد استفاده قرار می گیرد. هیوسین دلیل برطرف شدن انقباضات و گرفتگی های عضلات دیواره روده شده و به طور مستقیم بر روی دستگاه گوارش تاثیر می گذارد. همچنین این دارو به نام یکی از داروهای کمک کنده معالجه اسهال شناخته می شود اما استفاده طولانی وقت از اون دلیل مشکلاتی چون ظریف شدن استخوان ها و نازک شدن پوست، دیابت و دیر کرد در رشد کودکان خواهد شد. همزمان با مصرف این دارو باید مکمل های پتاسیم مصرف شود و از نمک کمتر استفاده گردد. همچنین در استفاده از هیوسین در طولانی وقت باید فشار خون افراد دائما چک شود. از دیگر عوارض این دارو می توان به موارد زیر نشانه کرد:

 • یبوست، اختلال در ادرار، خشکی دهان، تهوع، خارش، تورم در دست و پا، مشکلات تنفسی، سرگیجه، افزایش نبض، اسهال، مشکلات در بینایی و چشم درد.

قرص های درمان کننده اسهال

اکتراوتاید

مصرف این دارو کمک زیادی به رفع اسهال به مخصوص اسهال آبکی می کند، بنابراین این دارو که به شکل آمپول ۱۰۰ تا ۵۰۰ گرمی تولید شده و حداقل یکبار در روز تزریق می شود برای معالجه قلب درد و قلب پیچه ناشی از اسهال موثر می باشد؛ در زیر با برخی از عوارض جانبی مصرف این دارو دوست می شوید :

 • سردرد
 •  حس خستگی و کوفتگی
 • آریتمی و پرادی کاردی قلب
 • تاری دید
 • یبوست
 • اسهال
 • حس ناراحتی یا درد در ناحیه شکم و معده
 • حالت تهوع و استفراغ
 • نفخ معده و شکم
 • تکرر ادرار
 • کهیر زدن
 • حس گرگرفتگی

مصرف این دارو می تواند با خطر سوء جاذبه چربی، عفونت مجاری ادراری و ابتلا به سنگ صفراوی دنبال باشد، بنابراین دوز مناسب این دارو باید توسط پزشک مشخص شود.

انواع قرصهای ضداسهال

قرص های قلب پیچه برای رفع یبوست

در شکل تشخیص پزشک به بروز قلب پیچه ناشی از یبوست، مصرف انواع ملین و مسهل می تواند در رفع این مشکل کمک زیادی نماید، در زیر با برخی قرصهای رفع یبوست دوست می شوید :

قرص سی لاکس

یکی از سرشناس ترین قرصهای گیاهی ضد یبوست که بیشتر در هر خانه ای یافت می شود، سی لاکس است و می تواند از راه برطرف کردن یبوست به رفع قلب پیچه نیز کمک نماید.

عامل اصلی یبوست مزمن، تنبلی روده عظیم و حرکات ناتوان اون می باشد، حال مصرف این قرص گیاهی که حاوی برگ سنا و رازیانه می باشد، موجب افزایش حرکات روده و دفع مدفوع خواهد شد.

کپسول ژلاکس

روغن کرچک موجود در کپسول ژلاکس نیز یک ملین عالی بوده و در نتیجه برای رفع مشکل یبوست موثر می باشد، از روغن کرچک به منظور تخلیه کامل روده عظیم برای مهیا کردن روده و مقعد نزد از جراحی یا مطالعات رادیوگرافی استفاده می شود.

داروی ضد اسهال

بیزاکودیل

این دارو شیمیایی بوده و از راه تحریک عضلات روده موجب افزایش حرکات دستگاه گوارش شده و به دفع مدفوع کمک می کند، وقت تاریخ دلیل‌ این دارو حدوداً ۱۰ تا ۱۲ ساعت می باشد، بنابراین در صورتی که وضعیت شما حاد است، می توانید از شیاف استفاده کنید تا در عرض یک ساعت مشکلتان حل شود.

نکته پایانی:

استفاده از قرص های ضد اسهال در بیماران به مخصوص کودکان و افراد پیر باید با تجویز پزشک انجام شود همچنین در شکل مشاهده هر یک از عوارض عنوان شده باید مریض سریعا به یک مرکز درمانی یا پزشک خود مراجعه نماید.

منبع : آرگا

برچسب :

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *