معرفی بهترین گیاهان سردسیری

[ad_1]

به طور کلی سرما برای بسیاری از گیاهان مضر است و اون ها را از بین می برد و اجازه محافظت از گیاهان در مناطق سردسیر را به علاقه مندان به گل و گیاه نمی دهد. با این حال گیاهان دیگری هم هستند که در عین زیبایی مقاومت بالایی نسبت به سرما از خود علامت می دهند و برای محافظت در مناطق سردسیر انتخابی ایده آل به شمار خواهند آمد.

آشنایی با انواع گیاهان سردسیری

جذاب است بفهمید علاوه بر مناطق سردسیری در فصول پاییز و زمستان نیز بسیاری از منازل مکانی ایده آل برای محافظت گل ها و گیاهان نیستند زیرا برخی از اتاق ها سرد و برخی گرم هستند و علاوه بر اون هوای این دوره ها فراوان خشک بوده و روشنایی خورشید برای رشد گیاه چندان کافی نخواهد بود.

به همین خاطر خوب تر است نزد از خرید یک گیاه آپارتمانی در ابتدا اصول نگهداری از اون را در مکان خانه بررسی نمایید.  در واقع گیاهان مقاوم به سرما در عین زیبایی فراوان خود از مقاومت بالایی نیز برخوردار هستند و برای افرادی که در مناطق سردسیری زندگی می کنند و در بیشترین فصول هوای مکان اون ها سرد است فراوان سودمند خواهد بود.

بهترین گیاهان سردسیری در کشور

به صراحت می توان گفت که بر پایه تحقیقات انجام شده بر گیاهان مقاوم به شرایط خشکی و سرمای فصول سرد انواع مختلفی از گل و گیاه معرفی شده اند که در ادامه تلاش داریم به بیان اون ها بپردازیم:

گل کوکب از گیاهان سردسیری:

به دلیل دوباره شدن شکوفه های زیبای این گیاه در اواخر دوره تابستان و ورود به دوره پاییز به گیاه زمستانی سرشناس شده است. اگر تصمیم دارید گیاه کوکب را در فضای باغچه ی خود محافظت نمایید بایستی در دوره تابستان به شکل کامل آفتاب و آب فراوان دریافت نماید تا زیبایی خود را زیادتر علامت دهد.

این گیاه طیف پهناور ای از رنگ های زیبا و اندازه های گوناگون را شامل می شود همانند کوکب پاکوتاه که زیبایی زیادی داشته و بیشتر می تواند تا اندازه ۳۰ سانتی متر به راحتی رشد کند.

آنتوریوم از گیاهان سردسیری:

آنتوریم را می توان یکی از گیاهان مقاوم به سرما فهمید که بومی مناطق گواتمالا و کوشاریکا می باشد. ارتفاع این گیاه معمولا به بیش از ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر می رسد و دارای برگ های کمی عریض، سبز تاریک و به طور بیش از ۱۸ سانتی متر خواهد بود.

گل های آنتوریوم با اسپات قرمز، صورتی، زرد و یا سفید مشاهده می شوند و بیشتر در اواخر فصول بهار یا تابستان ظاهر می شوند و از میان اسپات گل آذین سنبله ای خارج می آید که زرد یا قرمز است ماندگاری این گیاه بین ۲ تا ۳ ماه خواهد بود.

گیاه کوکب از گل های مقاوم به سرما

بگونیا از گیاهان سردسیری:

گل بگونیا برای رشد نیازمند روشنایی غیر مستقیم بوده و گونه های فراوانی خواهد داشت اما با این حال تمامی گونه های اون در زمستان و در منزل گل نمی دهند و تنها بگونیای زمستانی در طول شب های بلند زمستان گل می دهد و پس از گلدهی بایستی اجازه دهید استراحت کند و حوصله کنید تا خاکش کامل خشک شود اما در تاریخ های غیر از گلدهی تنها باید نیمی از خاک خشک شود سپس آبیاری نمایید.

گل ارکیده سیمبیدیوم:

ارکیده را می توان یکی از گل های آپارتمانی مقاوم به سرما فهمید. در واقع گل ارکیده سیمبیدیوم معمولا در طول فصول زمستان و بهار گل دارد و برای خوشه های عظیم رنگارنگش محبوب است و گل اون تقریبا ۱۰ هفته طول خواهد کشید.

گل برفی:

گل برفی را می توان یک گیاه زمستانی کلاسیک فهمید که اگر انواع مختلفی از اون را انتخاب کنید تمامی اون ها از محبوبیت کافی برخوردارند و بایستی هزینه های فراوانی بپردازید تا بتوانید که پیاز اون را خریداری نمایید. می توانید گل های Elwesii و یا گل برفی nivalis را امتحان نمایید که پیاز اون در سراسر منطقه و در انواع زمین ها کشت می شود و قیمت پایین تری نسبت به هم نوعان خود خواهد داشت.

انواع مختلف گیاهان سردسیری

گل داوودی:

یکی دیگر از انواع گل های سردسیری، گل داوودی می باشد که هم مناسب فضای خارج و هم آپارتمان خواهد بود. این گیاه به شکل مصنوعی در تمام فصول در فضای گلخانه ای با تجهیزات کافی به گل می نشیند. داوودی را می توان یکی از گل های فراوان مهم فهمید که در باغ ایرانی رایج و متداول بوده و رنگبندی فراوانی هم دارد.

گل پیچ پر:

در واقع گل پنج پر در فضای خارج از منزل پروانه های زیادی را به خود جاذبه می کند و گل های رنگارنگ به شکل ستاره ای دارد. این گیاه را می توان در ابتدا در فضای آپارتمان آموزش دهید و یا در دوره سرما اون را به درون منزل انتقال دهید.

گل زمستانی تاج الملوک:

برای اون دسته باغبانانی که دوست دارند در کل زمستان باغچه شان همانند بهار پر گل باشد بیشتر کاشت این گیاه توصیه خواهد شد. این گیاه زمستانی توسط یک گل سبز رنگ فنجانی احاطه شده است که عاشق یک خاک مرطوب و سایه بوده و مناسب ترین مکان برای رشد این گیاه در زیر درختان جنگلی خواهد بود.

گیاه استرپتوکارپوس:

این گیاه شباهت فراوان زیادی به گل ارکیده دارد و در فضای درون خانه از عمری طولانی برخوردار خواهد بود. استرپتوکارپوس را می توان از خانواده بنفشه های آفریقایی فهمید که همانند اون برای رشد نیاز به روشنایی غیر مستقیم دارد. برای آبیاری این گیاه خوب تر است اجازه دهید روی خاک بستر خشک شود زیرا آب بیش از حد این گیاه را از بین خواهد برد.

انواع گیاهان مقاوم به سرما

گیاه بنفشه آفریقایی:

نکته قابل توجه در آموزش و تکثیر بنفشه آفریقایی این است که گیاه در دوره زمستان بایستی به سو پنجره جنوبی قرار بگیرد اما با این حال در سایر فصول سال می توانید اون را در قطعه شرقی یا غربی منزل تان قرار دهید. یکی از خصوصیات بارز این گیاه این است که در تمام سال گل می دهد.

گیاه کالانکوئه:

این گیاه آپارتمانی مقاوم در طول روز های کوتاه زمستان غنچه می کند و گل های اون نیز تا چندین هفته دوام خواهند داشت. خوب تر است این گیاه را در سو جنوبی خانه و در معرض روشنایی کامل خورشید قرار دهید تا به شکل کامل گل بدهد و همچنین از این نکته غافل نشوید که میزان آب مصرفی کالانکوئه فراوان کم است.

گل گلایل سفید:

گل گلایل معمولا از آغاز خرداد تا آغاز زمستان گل می دهد و در سرزمین ما با توجه به تنوع آب و هوایی مناطق مختلف امکان تولید گل بریده گلایل در سراسر سال وجود خواهد داشت. در تمام طول پاییز می توانید از این گیاه خوشی ببرید اما با این حال برای داشته باشید که اگر می خواهید این گیاه را با ساقه ای سبز و پرگل ببینید بایستی گیاه ترجیحا با سرمای زمستانی خارج مواجه نشود.

گلایل سفید از دسته گیاهان سردسیر

گل خورشیدی:

گیاه خورشیدی را می توان از دسته گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما فهمید که اگر اتاقی دارید که هوای اون سرد است و روشنایی کافی ندارد می توانید از این گیاه در اتاق خود استفاده نمایید. دقت کنید که خاک این گیاه نباید فراوان مرطوب باشد و به آب کمی نیاز خواهد داشت.

گل های این گیاه بیشتر به شکل خوشه های شیپوری و در رنگ های نارنجی، صورتی، قرمز، زرد و یا سفید خواهند بود. این گیاه را می توانید در گلدانی کوچک بکارید و در معرض روشنایی غیر مستقیم شمالی قرار دهید.

سیکلامن:

سیکلامن که به اون گیاه نگونسار ایرانی نیز گفته می شود به دلیل گلدهی در دوره زمستان محبوبیت زیادی در این دوره برخوردار است و یکی از گیاهان مقاوم به سرما شناخته خواهد شد. این گیاه آپارتمانی مقاوم یکی از معمول ترین گل های پاییزی محسوب می شود که بیشتر در رنگ های نقره ای، با برگ های مرمری و شکوفه های سفید در کل زمستان بدون هیچ صدمه ای باقی می همانند و نزد از آمدن بهار و تابستان از بین می رود و پیاز اون باقی می ماند.

گل زعفرون:

این گیاه معمولا در آغاز بهار یا اواخر پاییز گل می دهد اما اگر پیاز اون را در دوره پاییز در فضای آپارتمان کشت نمایید در زمستان گل می دهد. گیاه زعفرون انواع مختلفی را شامل می شود که یکی از اون ها زعفرانی است که در خراسان کاشته شده و از اون طلای قرمز ایران به دست خواهد آمد.

پرورش گل داوودی در زمستان

گیاه یشم:

گیاه یشم را می توان یکی از گیاهان سردسیری فهمید که می تواند تغییرات دمایی زمستان را صبر کند و در کنار یک پنجره ی دوباره در فصول سرد نیز دوام بیاورد. این گیاه مشابه یک درختچه کوچک می باشد که زیبایی فراوانی به مکان خانه می دهد. در مقابل نیاز به آبیاری زیادی ندارد و می توانید اون را هر سه هفته یک مرتبه آبیاری نمایید.

منبع : آرگا

برچسب :

[ad_2]