مقدار غذای سگ در روز چقدر باید باشد؟

[ad_1]

یکی از چالش‌های صاحبان سگ‌ها این است که در طول روز سگ یا توله سگ آنها به چه مقدار غذا نیاز دارد. این که چقدر به سگ خود غذا بدهند تا سیر شود یا اینکه ایمن شوند در دادن غذا زیاده روی نکرده باشند. فهمیدن مقدار دقیق غذای سگ راحت نیست، چون غذای سگ با توجه به سن، وزن و شرایط سلامتی که دارد میتواند تغییر کند. اما خبر خوش این است که به شکل حدودی و با تعیین میزان کالری مورد نیاز سگ و سنجیدن اون با غذایی که می خورد، میتوانید میزان غذای سگ خودتان را بفهمید. در این مطلب درباره نحوه محاسبه مقدار مناسب و مورد نیاز غذای سگ و نکات سوالات مهم تغذیه‌ این حیوانات پشمالو توضیح می‌دهیم.

مقدار غذای سگ در روز چقدر باید باشد؟

برای چی مقدار غذای سگ مهم است؟

دانستن پاسخ این سوال به شما کمک می کند تا با ارزش و مهم بودن تغذیه صحیح در سگ ها را خوب تر درک کنیم. ارائه غذای مناسب و به اندازه، در طولانی زمان سلامت کلی سگ شما را ضمانت می کند. دادن غذای بیش از حد به سگ می‌تواند دلیل بروز مشکلات سلامتی همانند چاقی و اضافه وزن در سگ شود.

به گفته سایت vcahospitals چاقی و اضافه وزن در سگ نیز عوارض مختلفی همانند بیماری های قلبی، دیابت، فشار خون و مشکلات مفصلی در سلامت سگ می گذارد.

پس دادن مقدار غذای مناسب با اندازه، سن و سطح کوشش سگ می‌ تواند به پابرجا و نرمال نگه داشتن وزن ایده آل در سگ ها کمک کند و از بروز بیماری های پیشگیری کند.

چه عواملی بر میزان غذا دادن به سگ تاثیر می گذارد؟

عوامل مختلفی وجود دارد که هم بر نوع غذا و هم بر میزان غذای سگ تاثیر می گذارد. این فاکتورها عبارتند از:

وزن سگ:

مهمترین فاکتوری که مقدار غذا را تعیین میکند، وزن سگ شماست. نگه داری وضعیت بدنی ایده ال برای سگ ضروری است، چون همانطور که بالاتر گفتیم تاثیر مستقیمی در سلامت سگ دارد. پس با توجه به نژاد سگ خود، باید بفهمید که وزن ایده آل برای سگ شما چقدر است. اگر نمیدانید از دامپزشک متخصص بپرسید تا شما را راهنمایی کند.

میزان کوشش سگ:

معمولا روی بسته های غذای تجاری مقدار غذایی که باید به سگ داده شود نوشته شده است، اما این اعداد برای سگ‌هایی است که کوشش متوسطی دارند. در صورتی که سگ شما میزان کوشش بالایی دارد نمی توانید از این راهنما استفاده کنید، چون نیازهای تغذیه ای سگ را تامین نمی کند. سگ هایی که روزانه کوشش بیشتری دارند، معمولا به میزان کالری بیشتری در روز نیاز دارند.

سن سگ:

همانطور که سن سگ شما بالا می رود و از یک توله سگ کوچک به سگی بالغ تبدیل می شود، نیازهای تغذیه ای سگ نیز تغییر می کند. کالری مورد نیاز یک توله سگ در حال رشد با یک سگ مسن و یا بالغ تفاوت زیادی دارد. به همین سبب است که در بازار غذاهایی مخصوص سگ های مسن، توله سگ ها، سگ های مادر  و … وجود دارد. این غذاها برای تامین کالری مورد نیاز سگ‌ ها در شرایط سنی و سلامتی مختلف تهیه شده است.

محاسبه مقدار غذای سگ در روز

معمولا بهترین روش برای تعیین میزان دقیق غذا، استفاده از وزن سگ است. به طور کلی یک سگ بالغ به ازای هر یک کیلوگرم از وزنش به ۱۱ گرم غذای خشک نیاز دارد. به نام مثال اگر سگ شما ۲۵ کیلوگرم وزن دارد، باید حدودا ۲۷۵ گرم غذا بخورد.

جدول زیر همین مقادیر را به ازای فنجان و بر پایه وزن سگ علامت می‌دهد.

میزان غذای خشک سگ در روز براساس وزن سگ به این شکل است:

مقدار وزن سگ میزان غذای روزانه برای سگ
۱.۵ تا ۵.۵ کیلوگرم یک سوم تا ۱ فنجان
۵.۵ تا ۹ کیلوگرم ۱ تا ۱.۵ فنجان
۹.۵ تا ۱۵ کیلوگرم ۱.۵ تا ۲ فنجان
۱۶ تا ۲۲ کیلوگرم ۲ تا ۲.۵ فنجان
۲۱ تا ۳۴ کیلوگرم ۲.۵ تا ۳.۵ فنجان
۳۵ تا ۴۵ کیلوگرم ۳.۵ تا ۴ فنجان
بالای ۴۵ کیلوگرم ۴.۵ فنجان + یک چهارم فنجان (به ازای هر ۵ کیلو از وزن بدن سگ بالای ۴۵ کیلو)

البته این نکته هم یادمان باشد که وزن ایده آل سگ را باید در نظر بگیریم. پس اگر سگ شما وابسته کمبود یا اضافه وزن است، قبل از استفاده از این جدول خوب تر است با دامپزشک تغذیه مشاوره کنید.

نکته: در صورتی که تعداد وعده های غذایی شما زیادتر از یک وعده است، باید این مقادیر بالا را بین تعداد دفعاتی که به سگ غذا میدهید تقسیم کنید.

همچنین ممکن است مقدار تغذیه سگ از محصولی به محصول دیگر بر پایه محتوای کالری و فرمول متفاوت باشد. در این شکل خوب تر است از دامپزشک مشاوره بگیرید و میزان کالری مورد نیاز روزانه سگ خودتان را بر پایه نمودار اون محصول تنظیم کنید.

برای توله سگ ها این مقدار متفاوت است، زیرا توله سگ ها برای رشد نیاز به کالری بیشتری دارند و به همین سبب باید مقدار غذای آنها زیادتر از یک سگ بالغ باشد.

جدول مقدار غذای توله سگ در روز

وزن بدن توله سگ مقدار غذای توله سگ روزانه
۳ کیلوگرم ۶۰ گرم
۵ کیلوگرم ۱۰۰ گرم
۱۰ کیلوگرم ۲۰۰ گرم
۱۵ کیلوگرم ۳۰۰ گرم
۲۰ کیلوگرم ۴۰۰ گرم

 

تعداد وعده های غذایی سگ چقدر باشد خوب تر است؟

تغذیه سگ ها نیازمند داشتن یک روتین مشخص است. پابرجا نگه داشتن وعده‌های غذایی و همچنین نوع و مقدار غذایی که به سگ می‌دهید، کمک می‌کند هم سلامت گوارش و هم وزن سگ خود را نگه داری کند. تعیین تعداد وعده های غذایی براساس سن سگ ممکن است متفاوت باشد.

به نام مثال یک توله سگ چند ماهه، در روز به ۳ تا ۴ وعده غذایی نیاز دارد. آرام آرام با بالغ شدن سگ این عدد کمتر می شود.

معمولا تعداد دفعات مناسب برای یک سگ بالغ ۲ وعده غذایی در طول روز است. بهترین تاریخ برای دادن غذا، ابتدای سحر (حدود ساعت ۷) و سرشب ( حدود ساعت ۷ شب) است. تاریخ ۱۲ ساعتی بین ۲ وعده غذایی، حداکثر فاصله زمانی است که سگ می تواند غذا بخورد. در صورتی که این تاریخ زیادتر شود، معده سگ اسیدی شده و حالت تهوع به سگ دست میدهد.

مقدار غذای سگ در روز چقدر باید باشد؟

 

چطور بفهمیم غذای سگ به اندازه کافی است؟

هیچ مالک حیوان خانگی دوست ندارد که سگ خود را اذیت کند و یا دلیل ناخوش شدن و یا ناتوان شدن سگ شود.اما گاهی زمان‌ نداشتن اطلاعات و تجربه کافی درباره تغذیه سگ ها دلیل بروز مشکلات تغذیه ای می شود. در این قطعه به شما میگوییم که علائم کمبود غذا و پرخوری در سگ ها چیست.

علائم کمبود غذا در سگ:

  • دیده شدن استخوان های دنده و پایه فقرات سگ
  • کاهش حجم توده عضلانی و حجم چربی ها
  • داشتن موهای کلفت و مات و گاهی زمان‌ پوست خشک و دنبال با شوره
  • سطح انرژی پایین
  • استفراغ و حالت تهوع

علائم پرخوری و فراوان بودن غذای سگ:

  • مشکلات مفصلی مخصوصا در قطعه بین مهره ای
  • مشکلات قلبی و تنفسی
  • کلسترول بالا، پانکرانیت، دیابت و مشکلات گوارشی

مشاهده هر کدام از این علائم در سگ ها می تواند علامت ای از پرخوری و یا سوء تغذیه سگ باشد که باید به اون حساس باشید. عدم توجه به این علائم و عدم تغذیه تندرست در سگ ها می تواند در بلند زمان دلیل مشکلات سلامتی متعددی در سگ شود. داشتن اطلاعات کافی و البته صحیح در گفت و گو رژیم غذایی سگ می تواند از بروز مشکلات و بیماری های مختلف در سگ شما پیشگیری کند. برای کسب اطلاعات زیادتر درباره غذای سگ منظور می کنیم این مقاله از سایت پت پرس را مطالعه کنید.

یادتان باشد که سگ ها ممکن است تا حد مرگ غذا بخورند، پس باید در تعیین مقدار مناسب غذای سگ دقت کنید. در صورتی که حس کردید سگ شما به اندازه کافی غذا نمی خورد یا بیش از حد غذا می خورد، حتما با دامپزشک متخصص در این باره مشاوره کنین.

منبع : آرگا

برچسب :

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *