مهم ترین عوامل موثر در رشد قد کدامند؟

[ad_1]

خوب تر است بفهمید که تنها درصد اندکی از آدم های کوتاه قد هستند که می توانند قد بکشند و تحقیق ها نیز صدق این داستان را تایید می کنند که رشد قد افراد از اواسط دهه سوم زندگی به مراتب متوقف خواهد شد به همین خاطر اگر هنوز دوره بلوغ خود را پشت سر نگذاشته اید احتمال قد کشیدنتان وجود دارد. بنابراین خوب تر است شناخت کاملی از عوامل موثر در رشد قد به دست آورید و به این موارد توجه داشته باشید.

آشنایی با عوامل موثر در رشد قد

توجه داشته باشید که عوامل موثر در رشد قد یک پروسه پیچیده و تحت تاثیر عواملی همانند ژنتیک،وضعیت تغذیه ای،سطح کوشش های فیزیکی و عملکرد سیستم غدد اندوکرین می باشد و ساختن اختلال در هر یک از اون ها می تواند شما را با مشکل کوتاهی و نقص رشد مواجه سازد. خوب تر است بفهمید که کلید تشخیص رشد غیرطبیعی و شروع کارها پیشگیرانه استفاده از چارت رشد و کنترل وضعیت رشد کودک از دوران شیرخوارگی می باشد. همانطور که می دانید کوتاهی قد در بیشتر موارد ناشی از عوامل ژنتیک است که البته به دنبال اون نیز ممکن است بیماری های دیگری نیز در فرد بروز کنند.

شناسایی عوامل موثر در رشد قد کودک

رشد قد تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟

خوب تر است بفهمید که رشد قد از تاریخ جنین بودن فرد درون مهربانی مادر شروع می شود و سپس از اون نیز ادامه پیدا خواهد کرد به طوری که از ثانیه تولد تا دو سال اول بیشترین رشد نوزاد را متوجه خواهید شد. هر فردی وقت تولد به طور کلی دارای ۵۰ سانتی متر قد می باشد که در سال اول ۵ سانتی متر و در سال دوم ۱۲ الی ۱۳ سانتی متر دیگر بدان اضافه خواهد شده است. پس از این دو سال از سرعت رشد کودک کاسته خواهد شد و تا تاریخ بلوغ حدود ۶ سانتی متر به قد او اضافه خواهد شد. همچنین در دوران بلوغ نیز حرکت قد وجود دارد که در دخترها حدود ۲۰ الی ۲۵ سانتی متر و در پسرها حدود ۲۵ الی ۳۰ سانتی متر به قدشان اضافه می شود. خوب تر است بفهمید که تاریخ بسته شدن صفحه رشد در دخترها بین ۱۵ الی ۱۷ سالگی و در پسرها بین ۱۶ الی ۱۸ سالگی است که با رد شدن این تاریخ صفحه رشد قدی دیگری نداریم و امکان افزایش قد مجددی وجود ندارد و هر گونه تبلیغاتی مبنی بر افزایش قد سپس از بلوغ برابر با کلاهبرداری می باشد.

متوقف شدن رشد قد در دوران بلوغ

موارد تاثیرگذار در رشد قد

توجه داشته باشید که بلندی قد شما تا حدود زیادی به ژنتیک و مکان بستگی دارد. اگرچه این موارد از کنترل شما خارج هستند و نمی توانید اقدامی در این باره بکنید اما ترفندها و تکنیک های زیادی وجود دارد که می توانند قبل از آخر دوره رشد و بلوغ قد شما را افزایش دهند و در ادامه با عوامل موثر در رشد قد دوست خواهید شد:

تاثیر ورزش بر افزایش قد:

خوب تر است بفهمید که اگر دوران بلوغ شما به آخر رسیده باشد ورزش هیچ گونه تاثیر بر افزایش قد شما نخواهد گذاشت اما اگر هنوز دوران بلوغ خود را رد نکرده اید می توانید با یک ورزش خوب قدتان را بهبود ببخشید. توجه داشته باشید که برخی از تمرینات کششی نیز می توانند در افزایش قد شما موثر باشند و با انجام دادن اون قد خود را افزایش دهید.

تاثیر ورزش بر افزایش قد کودک

رابطه ژنتیک و افزایش قد:

همانطور که متوجه شدید قد یک صفت ژنتیکی محسوب می شد که از راه ژن هایی بر روی قد شما تاثیر خواهند گذاشت و البته به این نکته توجه داشته باشید که داشتن پدر و مادر کوتاه قد نباید شما را ملزم به کوتاه قدی کند و یا فردی که پدر و مادرش دارای قد بلندی هستند این اصل وجود ندارد که حتما او هم بلند قد خواهد شد. قد شما تا زمانی که به اواسط دهه بیست سالگی خود برسید رشد خواهد کرد البته به این شرط که هنوز صفحه رشد شما دوباره باشد. برای نزد بینی قد خود از روی قد پدر و مادرتان کافی است تا قد اون ها را با یکدیگر جمع نمایید و اگر پسر هستید به علاوه ی ۱۳ کنید و سپس عدد به دست آمده را بر ۲ تقسیم نمایید ولی اگر دختر هستید بایستی از مجموع قد پدر و مادر خود عدد ۱۳ را کم نمایید و سپس تقسیم بر ۲ کنید. توجه داشته باشید که این محاسبات تقریبی می باشند و قطعی نیستند.

تاثیر عوامل محیطی بر افزایش قد:

توجه داشته باشید که مصرف مواد مخدر و یا الکل می تواند در کوتاه قدی شما تاثیرگذار باشد و همچنین سوء تغذیه نیز در کوتاه ماندن قد بی تاثیر نخواهد بود. به طور کلی کودکان یا جوانانی که سیگار می کشند و یا در معرض دود سیگار قرار می گیرند از دیگر نوجوانان کوتاه تر خواهند بود.

تاثیر عوامل محیطی بر اختلال وضعیت قدی کودک

تاثیر استرودیدها بر افزایش قد:

خوب تر است بفهمید که استرودیدها در بدن می توانند در مهار استخوان های کودک و نوجوانان و همچنین کاهش تولید اسپرم ها، کاهش اندازه سینه،فشارخون و خطر ابتلا به بیماری های قلبی موثر باشد. به همین خاطر طبق آمار به دست آمده کودکانی که به آسم وابسته هستند و از اسپری استفاده می کنند دارای قدی کوتاه تر از سایر کودکان می باشند.

تاثیر خواب کافی بر افزایش قد:

بر پایه تحقیقاتی که انجام شده به این نتیجه رسیده اند که کودکانی که در دوران رشد به سر می برند روزانه به ۸.۵ الی ۱۱ ساعت خواب نیاز دارند زیرا وقت خواب بدن بافت های صدمه دیده را ترمیم خواهد کرد و در نهایت در رشد بدنی و قدی شما تاثیرگذار خواهد بود. به طور کلی کوشش نمایید که مکان خواب خود را یواش کرده و نورهای اضافی را خاموش نمایید و اگر در خواب رفتن مشکل دارید توصیه می کینم که قبل از خواب دوش آب گرم و یا نوشیدن یک فنجان چای بابونه را امتحان نمایید.

داشتن خواب کافی برای افزایش قد

تاثیر هورمون رشد:

به طور کلی این هورمون به شکل طبیعی درون بدن تولید خواهد شد مخصوصا هنگامی که در خوابی عمیق هستید غده هیپوفیز تشویق به ترشح این هورمون می شود. گاهی زمان‌ این هورمون بر پایه دستور پزشک به بدن تزریق خواهد شد و یا به شکل قرص و دارو مصرف می شود و توجه داشته باشید که مصرف این هورمون بدون تجویز پزشک آثار مخربی را بر جای خواهد گذاشت.

تاثیر تغذیه خوب :

خوب تر است بفهمید که تغذیه مناسب و رشد قد رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند به همین خاطر ایمن شوید که تمامی ویتامین ها و مواد معدنی که برای رشد خود بدان نیاز دارید را مصرف کرده اید. به طور کلی شما می توانید در طول دوران رشد خود از تمامی گروه های مواد غذایی استفاده نمایید. ایمن شوید که به اندازه کافی کربوهیدرات و کالری مصرف کرده اید. مقدار زیادی از لبنیات و کلسیم را دریافت نمایید زیرا کلسیم به رشد استخوان ها و پیشگیری از پوکی استخوان کمک شایانی خواهد کرد.انواع پروتئین ها برای رشد قد را در برنامه غذایی خود قرار دهید زیرا شما با مصرف موادی همانند گوشت ،تخم مرغ،سویا و حبوبات می توانید تمامی پروتئین مورد نیاز بدن خود را تامین نمایید. همچنین پروتئین علاوه بر تامین نیاز بدن شما می تواند در افزایش رشد قد شما نیز تاثیرگذار باشد. به طور کلی توصیه می شود که دو وعده در طول روز را پروتئین مصرف نمایید.

داشتن تغذیه مناسب از عوامل موثر در رشد قد

همچنین توصیه می شود که با مصرف ماهی یا قارچ و یا قرار گرفتن در معرض آفتاب ویتامین D مورد نیاز بدن خود را تامین نمایید زیرا وجود ویتامین D در بدن دلیل سلامت عضلات و استحکام استخوان ها خواهد شد. یکی دیگر عوامل موثر در رشد قد این است که مقدار روی در بدن خود را کنترل نمایید و با مصرف غذاهایی همانند صدف، شکلات، بادام زمینی، تخم مرغ، نخود فرنگی و مارچوبه از کمبود روی در بدن خود پیشگیری نمایید زیرا کمبود این ماده در بدن دلیل اختلال در روند رشد قد خواهد شد. یکی دیگر از نکات مهم این است که بایستی در طول روز سه وعده غذایی مرتب داشته باشید زیرا بدن شما نیاز به تغذیه شدن در طول روز دارد و علاوه بر اون می توانید از میان وعده های کوچکی نیز استفاده نمایید.

تاثیر تمرین وضعیت صحیح بدن بر افزایش قد:

توجه داشته باشید که شما بایستی همیشه شانه های خود را بالا گرفته و پایه فقرات خود را از خمیدگی و انحنا دور نمایید. البته برای پیدا کردن وضعیت خوب تر نیز می توانید از روش الکساندر استفاده بگیرید زیرا این روش ها به شما آموزش خواهد داد که در وضعیت های مختلف چه رفتاری با بدن خود داشته باشید و چگونه راه بروید.

عوامل موثر بر رشد قد و عمل ببه آن ها

ملاقات با پزشک:

اگر قبل از دوران بلوغ رشد قدتان متوقف شده و یا اگر در خانواده قد بلندی زندگی می کنید ولی از نظر قدی چندان تعریفی ندارید توصیه می کنیم که به پزشک مراجعه نمایید زیرا برخی از شرایط وجود دارند که می توانند دلیل پیشگیری از رشد قد شما شوند شرایطی همانند عدم ترشح هورمون و یا بیماری های ایمنی. پزشک در شکل پیدا کردن مشکلی در روند رشد شما حتما اقدام به رفع اون خواهد کرد و رشد قدی شما را بهبود خواهد بخشید.

مراجعه به پزشک برای چکاپ کودک

تاثیر عزت نفس برای افزایش قد:

صحیح است که داشتن قد بلند به شما کمک خواهد کرد تا اطمینان به نفس بالایی داشته باشید اما قد کوتاه نیز دلیلی برای نداشتن عزت نفس نیست و شما می توانید در باشگاه های مختلف شرکت نمایید و بر روی ویژگی های مثبت خود کار کنید. همچنین شما می توانید با انجام تمرینات یوگا نیز به بالا بردن اطمینان به نفس خود کمک کنید.

برای اطلاع از دیگر دانستنی های علمی همچون روتین برای خواب خوب تر و دلیل گرسنگی مداوم می توانید کلیک نمایید.

منبع : آرگا

برچسب :

[ad_2]